Настільні ігри: живе спілкування та розвиток мислення
Протягом останніх років з неймовірною швидкістю набирають популярність настільні ігри. Вони стали невід’ємним атрибутом багатьох закладів, справжньою розвагою для компаній. Це прекрасний спосіб урізноманітнити своє сімейне дозвілля. І не дивно, адже всесвіт настільних ігор настільки цікавий, що задовольнить будь-які смаки. Тут і історичні, і логічні, і пригодницькі варіанти. Давно минули часи, коли настільні ігри були представлені тільки лото і «Монополією». Зараз вибір величезний, і ви легко зможете підібрати будь-яку настільну гру з різними рівнями складності та різними завданнями.
Ми занурилися в світ інтернету, тому перестали помічати цікаве навколо себе. Цілий день просиджуємо біля комп’ютерів і не можемо «відлипнути» від своїх смартфонів. Але організму обов’язково потрібна розрядка. Перше, про що ми можемо задуматися: а навіщо витрачати зайві гроші, якщо в інтернеті можна скачати багато цікавого? На жаль, ми глибоко помиляємося. Адже настільні ігри подарують вам безцінний час, емоції, азарт, а найголовніше – живе спілкування.
ЯК МОЖНА ВИКОРИСТОВУВАТИ НАСТІЛЬНІ ІГРИ?
Способів безліч. Перший та найважливіший – це використання настільних ігор у просвітництві та навчанні. В процесі спільної гри відбувається навчання стратегічному мисленню й основам управління, знайомство з думками та стратегіями поведінки інших учасників міських процесів. Учасники гри також отримують загальні громадянські компетенції: відповідальність за прийняті рішення, ведення діалогу, основи домовляння та взаємодії. Крім цього, у грі може бути закладене більш спеціалізоване знання, яке розробники хочуть донести до гравців. Це може бути історія міста і спільноти або основи міського управління, процесу врахування потреб різних груп інтересів, побудови бюджетного процесу, підприємницької діяльності чи проектного менеджменту.
Також чудове та ефективне застосування – симуляція різних процесів. Оскільки настільну гру можна використовувати як безпечне середовище для переживання реальної ситуації чи вирішення завдань, наближених до реальності. Гра дає можливість не лише моделювати ситуації і процеси, а й пропрацьовувати можливі наслідки виборів і дій, здійснених учасниками. Прикладом використання таких ігор є симуляція процесів прийняття рішень різними групами інтересів або планування міського простору з метою задоволення потреб усіх сторін, симуляція розподілу ролей у спільноті, побудови діалогу між ними та реалізації спільних проектів. Створення спільнот та розбудова командної роботи в групі. Настільні ігри дають можливість познайомитися у неформальних умовах, а також зрозуміти стратегії прийняття рішень і поведінки один одного. Процес дозволяє виявити неформальних лідерів і основні механізми кооперації в групах, а також засвоїти основи побудови діалогу та взаємодії. Умови для цього хоч і є ігровими, проте перебувають поза зоною комфорту.
Більшість настільних ігор дає можливість виявити стратегії прийняття рішень, людської поведінки та мотивації. Гру можна використовувати для виявлення потенційних конфліктів і стереотипів у групі. В безпечній ігровій формі їх можна проговорити і пропрацювати. Також ігри допомагають виявити потреби зацікавлених сторін, їхні бачення можливого розвитку в майбутньому, а також уявлення про ролі інших учасників процесу. Настільні ігри дають можливість побудувати діалог у групі і спільно випрацювати сценарії майбутнього. У такому разі гра використовується як стимул для взаємодії учасників. Використання настільних ігор з дослідницькою метою потребує додаткового фіксування процесу та результату. Такі ігри використовують для стратегування міських процесів чи просторів або міського розвитку загалом.
Та найбільш популярним застосуванням такого типу ігор є знайомство та відпочинок учасників, розбудова довіри в неформальній атмосфері. Настільні ігри часто використовують під час тривалих стратегічних сесій в кінці першого дня роботи. Це дає можливість учасникам процесу познайомитись у неформальних умовах, поспілкуватися, відпочити, цікаво та корисно провести час. Таке використання ігор сприяє розбудові довіри у спільноті та отриманню спільного досвіду, який буде сприяти майбутній взаємодії.
ЯКА КОРИСТЬ?
Ігри бувають різних видів, і в залежності від цього кожна буде мати свою користь.
Логічні ігри. Вам потрібно проявити свою ерудицію і хороші знання багатьох предметів. Навчіться правильно їх застосовувати. Повірте, граючи, вам обов’язково захочеться пізнавати щось нове і читати додаткову літературу. Таким чином, ваш кругозір розшириться. Популярна економічна гра «Монополія» допоможе побудувати власний бізнес. Для цього буде потрібно проявити стратегічне і логічне мислення. Вам треба навчитися швидко діяти в різних обставинах, думати наперед. Ця гра дійсно допомогла багатьом пізнати тонкощі економіки.

Психологічні ігри навчать краще пізнати себе, відкриють таємні сторони вашої особистості. Ви станете більше розбиратися в психології, з легкістю станете розуміти оточуючих. Популярна молодіжна гра «Знайомці» створена на основі досліджень в соціальній психології. Вона містить понад 150 запитань, поділених на 3 етапи: судження, пізнання та одкровення. Методика гри в тому, щоб усі гравці відповіли на задані запитання, навіть якщо це якесь дуже відверте питання про секс чи мрії дитинства. Саме такий метод збільшує рівні розуміння, зменшує упередження між людьми і поповнює список друзів у рази. І немає значення: граєте ви у «Знайомців» з зовсім незнайомими для вас людьми чи з близькими та рідними – ефект зближення завжди буде присутній. Гра розроблена таким чином, що дозволяє задавати ті запитання, які ви хотіли, але ніяк не наважувались.

Військові настільні ігри тренують рішучість, тактичне мислення, впевненість у собі. Ви навчитеся приймати швидкі рішення в складних обставинах. До прикладу, гра «The Great War», у якій всі битви побудовані на історичному розгортанні сил і важливих особливостях рельєфу в масштабі ігрової системи. Масштаб гри гнучкий і варіюється від битви до битви. Для деяких сценаріїв декілька піхотних підрозділів можуть являти собою ціле крило великого бою, в той час як в інших сценаріях підрозділ може являти собою всього лише кілька хоробрих солдатів.

Настільні ігри – це незамінний інтелектуальний помічник. Багато наукових досліджень довели, що вони допомагають розвивати логіку, увагу, вміння вести переговори і багато іншого. З ними ви завжди зможете відпочити від метушливих і одноманітних буднів. Навчіться забувати про свої проблеми у цікавій та веселій формі. На відміну від комп’ютерних ігор, настільні дарують живі емоції. Та й зір при цьому не псується. Це завжди прекрасний привід зустрітися з друзями і неординарно провести час. Щоб підвищити ефективність процесу, наприкінці гри рекомендується проводити коло рефлексії учасників про їхні враження від гри, процес і результати.
ПЛЮСИ ТА НЕДОЛІКИ
Підсумовуючи, наголосимо на плюсах настільних ігор: відволікають від життєвих проблем; пропонують цікавий сюжет; створюють дружню атмосферу; покращують реакцію, точність і спритність; вчать планувати і прораховувати заздалегідь; тренують аналітичні здібності; розвивають логіку і дедукцію; вдосконалюють дипломатичні навички; прокачують стратегічне мислення.
Які недоліки? Це, як правило, висока ціна.