Настільні ігри: живе спілкування та розвиток мислення Суспільство 

Настільні ігри: живе спілкування та розвиток мислення

Протягом останніх років з неймовірною швидкістю набирають популярність настільні ігри. Вони стали невід’ємним атрибутом багатьох закладів, справжньою розвагою для компаній. Це прекрасний спосіб урізноманітнити своє сімейне дозвілля. І не дивно, адже всесвіт настільних ігор настільки цікавий, що задовольнить будь-які смаки. Тут і історичні, і логічні, і пригодницькі варіанти. Давно минули часи, коли настільні ігри були представлені тільки лото і «Монополією». Зараз вибір величезний, і ви легко зможете підібрати будь-яку настільну гру з різними рівнями складності та різними завданнями.

Ми занурилися в світ інтернету, тому перестали помічати цікаве навколо себе. Цілий день просиджуємо біля комп’ютерів і не можемо «відлипнути» від своїх смартфонів. Але організму обов’язково потрібна розрядка. Перше, про що ми можемо задуматися: а навіщо витрачати зайві гроші, якщо в інтернеті можна скачати багато цікавого? На жаль, ми глибоко помиляємося. Адже настільні ігри подарують вам безцінний час, емоції, азарт, а найголовніше – живе спілкування.

ЯК МОЖНА ВИКОРИСТОВУВАТИ НАСТІЛЬНІ ІГРИ?

Способів безліч. Перший та найважливіший – це використання настільних ігор у просвітництві та навчанні. В процесі спільної гри відбувається навчання стратегічному мисленню й основам управління, знайомство з думками та стратегіями поведінки інших учасників міських процесів. Учасники гри також отримують загальні громадянські компетенції: відповідальність за прийняті рішення, ведення діалогу, основи домовляння та взаємодії. Крім цього, у грі може бути закладене більш спеціалізоване знання, яке розробники хочуть донести до гравців. Це може бути історія міста і спільноти або основи міського управління, процесу врахування потреб різних груп інтересів, побудови бюджетного процесу, підприємницької діяльності чи проектного менеджменту.

Також чудове та ефективне застосування – симуляція різних процесів. Оскільки настільну гру можна використовувати як безпечне середовище для переживання реальної ситуації чи вирішення завдань, наближених до реальності. Гра дає можливість не лише моделювати ситуації і процеси, а й пропрацьовувати можливі наслідки виборів і дій, здійснених учасниками. Прикладом використання таких ігор є симуляція процесів прийняття рішень різними групами інтересів або планування міського простору з метою задоволення потреб усіх сторін, симуляція розподілу ролей у спільноті, побудови діалогу між ними та реалізації спільних проектів. Створення спільнот та розбудова командної роботи в групі. Настільні ігри дають можливість познайомитися у неформальних умовах, а також зрозуміти стратегії прийняття рішень і поведінки один одного. Процес дозволяє виявити неформальних лідерів і основні механізми кооперації в групах, а також засвоїти основи побудови діалогу та взаємодії. Умови для цього хоч і є ігровими, проте перебувають поза зоною комфорту.

Більшість настільних ігор дає можливість виявити стратегії прийняття рішень, людської поведінки та мотивації. Гру можна використовувати для виявлення потенційних конфліктів і стереотипів у групі. В безпечній ігровій формі їх можна проговорити і пропрацювати. Також ігри допомагають виявити потреби зацікавлених сторін, їхні бачення можливого розвитку в майбутньому, а також уявлення про ролі інших учасників процесу. Настільні ігри дають можливість побудувати діалог у групі і спільно випрацювати сценарії майбутнього. У такому разі гра використовується як стимул для взаємодії учасників. Використання настільних ігор з дослідницькою метою потребує додаткового фіксування процесу та результату. Такі ігри використовують для стратегування міських процесів чи просторів або міського розвитку загалом.

Та найбільш популярним застосуванням такого типу ігор є знайомство та відпочинок учасників, розбудова довіри в неформальній атмосфері. Настільні ігри часто використовують під час тривалих стратегічних сесій в кінці першого дня роботи. Це дає можливість учасникам процесу познайомитись у неформальних умовах, поспілкуватися, відпочити, цікаво та корисно провести час. Таке використання ігор сприяє розбудові довіри у спільноті та отриманню спільного досвіду, який буде сприяти майбутній взаємодії.

ЯКА КОРИСТЬ?

Ігри бувають різних видів, і в залежності від цього кожна буде мати свою користь.

Логічні ігри. Вам потрібно проявити свою ерудицію і хороші знання багатьох предметів. Навчіться правильно їх застосовувати. Повірте, граючи, вам обов’язково захочеться пізнавати щось нове і читати додаткову літературу. Таким чином, ваш кругозір розшириться. Популярна економічна гра «Монополія» допоможе побудувати власний бізнес. Для цього буде потрібно проявити стратегічне і логічне мислення. Вам треба навчитися швидко діяти в різних обставинах, думати наперед. Ця гра дійсно допомогла багатьом пізнати тонкощі економіки.

Гра «Монополія»
Гра «Монополія»

Психологічні ігри навчать краще пізнати себе, відкриють таємні сторони вашої особистості. Ви станете більше розбиратися в психології, з легкістю станете розуміти оточуючих. Популярна молодіжна гра «Знайомці» створена на основі досліджень в соціальній психології. Вона містить понад 150 запитань, поділених на 3 етапи: судження, пізнання та одкровення. Методика гри в тому, щоб усі гравці відповіли на задані запитання, навіть якщо це якесь дуже відверте питання про секс чи мрії дитинства. Саме такий метод збільшує рівні розуміння, зменшує упередження між людьми і поповнює список друзів у рази. І немає значення: граєте ви у «Знайомців» з зовсім незнайомими для вас людьми чи з близькими та рідними – ефект зближення завжди буде присутній. Гра розроблена таким чином, що дозволяє задавати ті запитання, які ви хотіли, але ніяк не наважувались.

Гра «Знайомці»
Гра «Знайомці»

Військові настільні ігри тренують рішучість, тактичне мислення, впевненість у собі. Ви навчитеся приймати швидкі рішення в складних обставинах. До прикладу, гра «The Great War», у якій всі битви побудовані на історичному розгортанні сил і важливих особливостях рельєфу в масштабі ігрової системи. Масштаб гри гнучкий і варіюється від битви до битви. Для деяких сценаріїв декілька піхотних підрозділів можуть являти собою ціле крило великого бою, в той час як в інших сценаріях підрозділ може являти собою всього лише кілька хоробрих солдатів.

Гра «The Great War»
Гра «The Great War»

Настільні ігри – це незамінний інтелектуальний помічник. Багато наукових досліджень довели, що вони допомагають розвивати логіку, увагу, вміння вести переговори і багато іншого. З ними ви завжди зможете відпочити від метушливих і одноманітних буднів. Навчіться забувати про свої проблеми у цікавій та веселій формі. На відміну від комп’ютерних ігор, настільні дарують живі емоції. Та й зір при цьому не псується. Це завжди прекрасний привід зустрітися з друзями і неординарно провести час. Щоб підвищити ефективність процесу, наприкінці гри рекомендується проводити коло рефлексії учасників про їхні враження від гри, процес і результати.

ПЛЮСИ ТА НЕДОЛІКИ

Підсумовуючи, наголосимо на плюсах настільних ігор: відволікають від життєвих проблем; пропонують цікавий сюжет; створюють дружню атмосферу; покращують реакцію, точність і спритність; вчать планувати і прораховувати заздалегідь; тренують аналітичні здібності; розвивають логіку і дедукцію; вдосконалюють дипломатичні навички; прокачують стратегічне мислення.

Які недоліки? Це, як правило, висока ціна.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 голос)

Також буде цікаво: