Волонтерство: молодь про свій досвід Суспільство 

Волонтерство: молодь про свій досвід

Де можна здобути досвід роботи в омріяній сфері, знайти однодумців і незабутні враження? Одним із найпопулярніших варіантів є волонтерство.

Чому неоплачувана робота є такою поширеною? Молодь вбачає у ній безліч можливостей — від нових знайомств до набуття найрізноманітніших навичок. Це своєрідна інвестиція часу, адже проєкти бувають на будь-який смак: організація подій, ведення соцмереж, допомога в притулках… У різноманітних молодіжних осередках чи громадських організаціях можна спробувати себе майже в будь-якій ролі, а згодом додати цей пункт до резюме.

Проте це не єдина мета, яка спонукає стати волонтером. Про мотивацію, досвід праці на громадських засадах і моменти, які найбільше запам’яталися, розповідають герої цього матеріалу: Тетяна, Ірина, Віталій, Мар’яна й Ольга.

Тетяна Філіна, віце-президент департаменту вхідних волонтерських стажувань від AIESEC:

Я почала займатися волонтерством на другому курсі (два роки тому), коли почала ходити в дитячі будинки разом із молоддю з Леополісу. Декілька моментів із досвіду запам’яталися мені найбільше. Перший — поїздки в дитячий будинок, а саме останній раз, як була там. Я там познайомилась із маленьким хлопчиком — Іваном. Він ні з ким не хотів розмовляти і важко йшов на контакт, але протягом всього дня був зі мною. Коли ми йшли, то він підбіг до мене, міцно обійняв і запитав, чи я повернусь до нього наступного разу. Другий — локальний волонтер в Айсеку. Я була ним цієї осені та відповідала за трьох волонтерів із Туреччини. Мені дуже подобалось з ними спілкуватись, вирішувати проблеми, в які вони потрапляли. Також я знайшла нових друзів.

Тетяна з волонтерами з Туреччини; фото надане респонденткою

Я вірю, що займаючись волонтерством, ми робимо кращим не лише світ, а й себе. За цей час я надзвичайно змінилась в кращий бік і не хочу зупинятись. Навіть більше, мене мотивують люди з Айсеку та їхнє бажання до змін та самореалізації. Чи варто спробувати волонтерство? Так, однозначно. Волонтерство – неймовірний досвід, який дає тобі можливість вийти із зони комфорту, розвинутись, відчути себе корисним. Також це просто незабутнє відчуття, коли ти знаєш, що робиш вклад в цей світ, молодь та країну.

Ірина Селецька, голова відділу HR в молодіжному центрі “Paragraph”:

Вперше я спробувала волонтерство восени минулого року в Параграфі. Я довго вагалися, чи йти мені туди, бо не знала чи добре впораюся зі своїми обов’язками — все ж таки це велика відповідальність. Але мої переживання розсіялися, коли мені повідомили, що я стала учасником команди Параграфу. Досі згадую цей день з усмішкою. Найбільше мені запам’ятався перший тімбілдинг із командою. Це було настільки круто: гірлянди, піца і хороші люди навколо. Так затишно мені ще ніколи не було. Цей епізод назавжди лишиться в моєму сердечку й пам’яті.

Ірина з командою МЦ “Paragraph”; фото надане респонденткою

Бачити, що твоя допомога приносить користь людям — це і є моя головна мотивація займатися волонтерством. Якщо ви думаєте стати волонтером і вагаєтеся, повірте — це того варте. Кажу з власного досвіду: волонтерство допоможе розкрити ваші найкращі якості, знайти команду людей, які приймуть вас з обіймами до себе, будуть любити і поважати за те, що ви є, що ви прийшли і безкорисливо допомогаєте іншим. Волонтерство подарувало мені чудові спогади і, сподіваюсь, у вас буде так само.

Віталій Вітовський, голова івент-відділу в молодіжному центрі “Paragraph”:

Моє перше волонтерство розпочалось у лютому 2021 року в ГО “Молодіжна “Свобода”. Проволонтерив я там понад півроку, після чого спробував себе у ролі менеджера подій у МЦ “Параграф”. До цього я не був у якійсь організації, але допомагав разом з одногрупниками дітям-сиротам. Вже тоді я зрозумів, що мені подобається бути корисним для людей і я дякую своїй викладачці, яка надихнула мене й ще декілька студентів на таку справу. МЦ “Параграф” — вже мій другий досвід у волонтерстві. Мені подобається тут усе, починаючи від атмосфери, яка панує в команді, й закінчуючи саме процесом роботи. Зараз я голова відділу івентів. Я люблю допомагати молоді реалізувати щось своє: проєкти, лекції, тренінги, розважальні події… Молодь пробує себе у різних сферах і це круто. Це головне в моїй роботі: бачити задоволені обличчя людей та організаторів після їхніх подій.

Віталій у МЦ “Paragraph”; фото надане респондентом

Мою мотивацію можна описати одним словом. Саморозвиток. Він і є тим рушієм, який змушує нас до певних дій. Я поєдную корисне з приємним. Як я і казав, мені подобається допомагати молоді у самореалізації. Інколи відчуваєш, що саме ти стаєш тим механізмом, який змушує людей змінюватись та пробувати щось нове. Корисне ж те, що я розвиваю свої лідерські та організаторські навички.

Я радив би кожному спробувати поволонтерити. Почнемо з того, що досвіду в цьому не потрібно. Це не є чимось схожим на керування міжнародними компаніями. Можливо хтось відчує, що це саме те, чого йому не вистачало. Не треба боятись. Не вмієте? Вас всьому навчать та допоможуть! Я також не знав як це — організувати подію. Ми не народжуємось з певними навичками, все приходить з часом. Я завжди кажу всім своїм знайомим: краще спробувати і знати, ніж відмовитись і шкодувати про це у майбутньому.

Мар’яна Гнот, журналістка, фрілансер сайту “Глуzд”:

Уперше я спробувала волонтерити ще в школі (це був клас 10, 2012 рік ). У Долині, музей Бойківщина. Тоді нас залучили до створення живих картин (ми перебралися в український одяг, у руках тримали великі рамки) і наче картини, які ожили, зустрічали людей. Це було дуже круто: бачити реакцію відвідувачів, спілкуватися та викликати зацікавлення до мистецтва.

Найбільше мені сподобалося волонтерство в БУРі (БУР – Будуємо Україну Разом). У жовтні 2021 року ми із хлопцем поїхали волонтерити в місті Здолбунів (Рівненська область). Ми впродовж тижня із 10 іншими волонтерами жили в просторі, де живуть і відпочивають АТОвці. Усі ми розмістилися із спальниками та карематами в спортзалі. І ми так здружилися за цей час! У нас були і екскурсії, і розмови, і мурал ми крутий спільно із місцевими активістами намалювали. Ми допомогли сім’ї в скрутному становищі: зробили ремонт кімнати. Ми 24/7 були разом. Нам привозили їжу, ми заварювали чай або каву і до пізнього вечора говорили про життя, про різні ситуації, які нас хвилювали чи вражали. Тепер у нас є друзі із різних куточків України. Тепер ми знаємо про чудове місто – Здолбунів. І це прекрасно! Волонтерити в БУРі – це отримувати тонну позитивних емоцій, досвіду, знайомств. На закінчення волонтерства кожен із нас отримав сертифікати та фотографії, а ще для нас змонтували маленький фільм із веселими, кумедними моментами. Із місцевого кафе нам проспонсорували піцу та суші, а тому атмосфера була така, наче на випускному. Тільки уявіть: гірлянди розвішені на деревах, фотографії, столики із піцою та соком, а на великому екрані показують нашу тижневу історію. Кайф!

Мар’яна під час волонтерства на Lviv Media Forum; фото з архіву авторки

Мені подобається волонтерство насамперед через людей. Саме люди запалюють бажання розвиватися, подорожувати, жити на повну, без будь-яких стереотипів та заборон. Волонтерство – це можливість. Пожити в іншому місті, побувати на цікавому для тебе заході, допомогти людям, які цього потребують, знайти нових друзів та однодумців. Волонтерство – це виклик насамперед самому собі. У мене є знайомі, які б не хотіли спати на підлозі в спортзалі, бо звикли до комфортних умов. А мені навпаки – це в кайф. І хочеться більше і більше таких моментів, бо саме в таких польових умовах ви стаєте ближчими із іншими людьми. Волонтерство – це романтика: розмови під тріскотіння дрів в каміні, подарунки від таємних друзів (усе це ви можете знайти в БУРі), секрети та історії, які тобі запам’ятаються на все життя.

Волонтерство – це мета. Наприклад, мені також дуже сподобалося волонтерити на медіафорумі в Львові, де кожен волонтер хотів знати більше про ситуацію в країні, познайомитися із журналістами та розвиватися. Волонтерство – це можливість бути дитиною, здійснюючи при цьому дорослі вчинки. Ми допомагаємо іншим, ми робимо добрі вчинки, але ми маємо можливість пожити в таборах, пофотографуватися, потанцювати, поплакати, коли закінчується табір і доводиться роз’їжджатися по різних містах… Це щось таке родом із дитинства. Обов’язково спробуйте поволонтерити. По-перше, у вас тоді не буде вільного часу і поганого настрою: волонтерство затягує у вир позитивних емоцій та вражень. По-друге, це вихід із зони комфорту. Доведеться кудись їхати, знайомитися, спілкуватися із різними людьми, вирішувати складні і не дуже ситуації. По-третє, так ви зможете краще дослідити Україну і не тільки). І, звичайно, мати друзів в кожному куточку нашої країни – це круто!

Ольга Заяць, студентка, волонтерка, членкиня Сенату педагогічного факультету ПНУ ім. В. Стефаника:

Перше волонтерство було для мене особливим, бо я не була його учасницею, а організаторкою. Зібралися групкою поприбирати містечко. Еко-акція “Clean Yaremche”, як я назвала її в 10 класі і не раз повторювала. З досвіду складно виділити щось одне: завжди волонтерство, чи це епізодичне, як-от у БУР-таборі, чи регулярне у ГО МЦ “Параграф” , чи одиничне в “Let’s do it Ukraine”, має свою родзинку і те, що там подобається. З великим теплом згадую часи волонтерства в “Параграфі” у ролі HR-менеджерки, коли ти розумієш, що рух змін міста залежить від того, яких людей ти візьмеш у команду, як будеш їх мотивувати і адаптовувати до волонтерської діяльності.

Ольга під час волонтерства в БУР-таборі, м. Світлодарськ, 2021; фото надане респонденткою

Насправді  мотивація складається з багатьох причин: самореалізація, практика, досвід. Також це знайомства, відчуття вкладу, задоволення емоційних потреб. Я рекомендую, як мінімум, всім, хто відчуває самотність, відчуття неповноцінності, мала кількість досвіду в тій чи іншій сфері — обов’язково йдіть туди. Але це не означає, що щасливі люди не можуть бути волонтерами. Це просто гарний період у житті, однозначно вартий уваги всіх. Не нарікання на владу, на інших людей, Бога, космос, надприродні сили, а прийняття ситуації і її зміна на місцевому рівні безпосередньо.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(4 голоси)

Також буде цікаво: