Дива на узбіччі країни Найактуальніше Планета 

Дива на узбіччі країни

Франція у мене завжди викликала мрії. Через них закликала до себе. Я люблю її фільми, закохана в її мову, зачарована її пейзажами, заслухана її музикою і засмакована круасанами, які наповнюють віддалені столичні вулички запахом нового дня. Вони зявляються у Парижі разом із першим сонцем.

Якби Франції потрібно було бути погодою, вона без вагань була б перманентним дощем. У реальному житті мені не вистачило сміливості бути француженкою. Якби я могла народитися колись у Франції, то хіба Бальзаком. І написала б «Урсулу Міруе». Саме цитатами з цього твору я підписуватиму тут свої фотографії. На жаль чи на щастя, але мене з Бальзаком об’єднує тільки надмірна любов до кави, а у Парижі не так дощі, як величезне сонце.

Paris
Paris

«Велич поетів у тому, що вони вміють відобразити події та почуття у вічно живих образах».

Про подорож цієї мрії можна писати і два роки поспіль. Франція – це певний внутрішній стан, який прагне бути віднайденим серед старовинної архітектури; хоче бути певним, що йде слідами Бальзака, Гюго, Аполлінера, Гі де Мопассана, Годара, Екзюпері, Камю; знати, що тут жив Бекет. Я розповім про свою Францію, яка мені не належить. Особливо, коли я сиджу на відстані 1863 км звідти. Про неї не можна написати, коли чекають твоєї розповіді. Одного дня вона сама приходить, садить тебе, сідає поруч, напередодні вмикає багато своєї музики, показує фото, а тоді ви переживаєте те літо ще раз.

Paris 

«Спогади так само дивні і нез’ясовні, як запахи квітів, які, можливо, не що інше, як думки рослин».

Розпочиналось все у місці, яке береже спогади про святе, тут Бог досі творить дива. Ла-Салетт є чарівною місциною вільних Альп на відстані 530 км від Парижа. Легенда розповідає, що у 1846 році тут Богородиця об’явилась двом дітям-пастушкам. Вона сказала кожному тайну, яка пізніше була передана окремими письмовими посланнями Папі Пію ХІ. Написане у них стало правдою, а довкола місця зустрічі почали відбуватися зцілення та інші дива.

La Salette, Alps
La Salette, Alps

«Для будівель, як і для людей, розташування вирішує все. Цей храм, що самотньо стоїть на чистенькій площі під покровом густих дерев, справляє грандіозне враження».

Люди, які спускаються з гір, зазвичай зносять зі собою шматочок Бога.

У 1851 році на горі Ла Салетт почали будувати базиліку. Сьогодні туди приїжджають паломники з цілого світу. На мою думку, варто туди обов’язково поїхати тим, хто дуже вірить, і тим, хто не вірить зовсім. Адже поняття віри – це взагалі окреме джерело виживання в нашому світі. Диво, яке здатне здивувати дорослого, дає змогу відчути себе дитиною. Божою.

La Salette, Alps
La Salette, Alps

«Якби він не обіймав одним поглядом весь всесвіт аж до найдрібніших пилинок, як ви одним поглядом можете охопити пейзаж, що розгортається перед вами, він не був би Богом».

Приїхавши туди вперше, замислюєшся, чи ти ще живий, чи це вже Рай. Хочеться робити щось маленьке і добре, скажімо, просто пропустити людину до джерела за водою. Моє перебування там було волонтерським, адже для обслуговування значної кількості відвідувачів потрібно також чимало персоналу, тож волонтером може стати будь-хто охочий. Для них харчування, проживання, простір для відпочинку та мандрівки до мальовничих місць є безкоштовними, а обов’язки можна обирати при заповненні волонтерської анкети. Там щодень був можливістю зустрічі з новими людьми, адже підвозили – на гору і з неї – паломники на своїх авто. Внизу розташоване маленьке містечко з дуже гарними озерами і старовинною архітектурою.

Corps, France
Corps, France

Спуски до цієї історичної краси стали для волонтерів буденністю, яка не втомлювала.

Corps, France
Corps, France

Багато відважних добирались автостопом (з цим проблем зовсім не було, французи виявились надзвичайно відкритими і товариськими) до великих міст, найсміливіші доїжджали й до Ніцци.

Gap, France
Gap, France

Пощастило мені потрапити у місце, яке давно було домом моїх відчуттів. Цей невимушений перфекціонізм, серед якого все давно зайняло своє правильне місце, а ти там з’являєшся й одразу опиняєшся як у себе вдома. У Музеї Французької революції є чимало статуй, полотен, аксесуарів та інших згадок тих бурхливих часів.

Musee de la Revolution Francaise, Vizille
Musee de la Revolution Francaise, Vizille

«Якщо ідеї, будучи творіннями людини, живуть власним життям, вони повинні мати форми, приховані від наших зовнішніх органів, але які в певних обставинах відкриються нашим внутрішнім органам».

Chateau de Vizille
Chateau de Vizille

Окрім подорожі до Візіля, мені пощастило бути учасницею двох див. Ще раз переконалась, що для реалізації наших мрій часто годяться люди, які навіть не усвідомлюють, як сильно нам допомагають.

Центром Ла Салетту є розкішний храм, який згідно з католицькими традиціями облаштування літургійної зали, має орган. Людина, котра супроводжує мелодією месу – також волонтер. Досі не знаю, що було більшим щастям: те, що я грала, чи те, що мене слухало стільки людей, яких я більше ніколи не зустріну.

«Безбожники не люблять музику – це небесна мова, вдосконалення католицької релігії, яка запозичила назву нот з одного церковного гімну: адже сім нот – це перші склади семи віршів гімну на народження святого Іоанна Хрестителя».

Друге диво почалось з чоловіка, який ридав. Припускаю, що ми досі не знаємо, для кого з нас воно було більшим. Коротко описуючи обставини, додам, що мої знання французької мови були елементарними. У санктуарії для волонтерів була можливість вивчати французьку мову з корінною француженкою, яка вже 20 років поспіль приїжджає влітку волонтером. Перед поїздкою мені довелось вивчити найнеобхідніше з письма і мовлення. Тож коли у центрі моєї уваги постав чоловік, який ридав, мій словниковий запас плакав разом із ним. Але ж не можна лишати самотню людину в біді, особливо, коли лунає музика, а всі інші люди беруть участь у вечірньому обході альпійськими стежками (із запаленою свічкою в руці). Поруч знайшовся клаптик паперу і ручка, за допомогою яких я змогла написати єдине, що додає надії. Здається, слів вистачило:

Vous n’êtes pas seul. Dieu est avec vous

(Ви не самотні. Бог з вами).

Перед сном ми з подругою планували останню нашу мандрівку, на яку могли витратити аж два вільні дні. Куди нам хотілося, як не у Париж. Наші чайові «заробітки» тим часом налічували ледь 10 євро.

Був день наступний після інциденту вечірнього. У храмі все було на своїх місцях, навіть чоловік сидів на цьому ж місці, тільки вже не плакав. За кілька хвилин щось змінилося. Він підсів поруч і почав говорити французькою. Відкрив гаманець і дістав звідти мою вчорашню записку. Я тепер жодної здогадки не маю, чому вирішила у перший вечір, що він француз (адже тоді були групи іспанців, італійців, німців та інших). Я почула багато радості у голосі, яка ховалася за зрозумілими мені словами. Тішилась, ніби Словом просто сталось Диво. З історії цього чоловіка я зрозуміла, що померла його дружина, з якою він розділив усе своє життя, і зараз він почувається дуже самотнім. Мої слова певним чином допомогли йому отримати нове натхнення до життя. І він із черговими словами вдячності поклав мені на долоню щось, що у темряві вечірнього храму важко було розпізнати. А поки я помітила, що це гроші, він піднявся, пересів, а невдовзі й зовсім зник серед натовпу.

У ту ніч ми з подругою спали і бачили Париж.

Вранці купили квитки, а ввечері вже були в автобусі, який за маршрутом мав до ранку здолати ці 530 км.

«У столиці Франції політична, літературна і наукова діяльність настільки багата і різноманітна, що кожен може знайти собі тут місце і творити у своє задоволення».

Я не знаю, скільки піших кілометрів було у тому дні. Навіть зачиненість Лувру дала нам змогу полюбити Париж. Я віднайшла його таким, який вам тут показую. Тільки більшим, ніж у мріях, ширшим, ніж в уяві. А ще тільки тут я побачила своє найбільше у світі призахідне сонце.

І ще – потрібно просто відшукати у собі країну, повірити, і одного дня знайти привід туди поїхати.

Найбільше пам’яті все-таки не у словах, тому тут стільки ілюстрацій. Слова мають здатність зупиняти, а фотографія – це те, що вже зупинили ми.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(5 голосів)

Також буде цікаво: