Brexit: що насправді трапилося? Дайджести Планета 

Brexit: що насправді трапилося?

bbc-logoBBC, вересень, 2016.

Повна версія статті за адресою http://www.bbc.com/news/business-36956418. Переклад Роксолани Коровець.


23 червня Великобританія проголосувала за вихід із Європейського Союзу, однак ще достеменно не відомо, які наслідки Brexit матиме для країни. На початку вересня на сайті BBC було опубліковано матеріал, в якому проаналізовано зміни, яких зазнала країна після проведення референдуму. Ми акцентуємо на ключових подіях після голосування.

Підсумкова карта британського референдуму
Підсумкова карта британського референдуму щодо членства країни в ЄС

Eкономіка

Багато економістів до референдуму передбачало, що його результати суттєво вплинуть на економіку Великобританії, тому закликало голосувати за вихід країни з ЄС. Утім, ці припущення досі не підтвердилися цифрами.

Хоча підприємства і намагалися якомога детальніше передбачити майбутнє ринку, ми як нація покупців зберігаємо спокій і продовжуємо витрачати кошти. Згідно з останнім опитуванням, попит на сектор послуг у Великобританії в серпні рекордно зріс. На цей сектор, який включає все ‒ від фінансових послуг до кафе й магазинів, ‒ припадає майже 80% економіки Великобританії.

Також у серпні зріс рівень упевненості британських споживачів, хоча він і досі залишається нижчим, ніж до референдуму. У цьому можна переконатися за показниками витрат: у липні британські споживачі здійснили 168 мільйонів покупок кредитними картками – значно більше, ніж у червні, але так само, як і в попередні шість місяців.

Таку кількість споживчих витрат підтверджують і показники роздрібної торгівлі. Продажі, як правило, зростали впродовж останніх трьох років, а в липні вони зросли ще на 5,9% порівняно з аналогічним місяцем минулого року. Цьому посприяли тепліша погода і слабшання фунта.

01-economy

Хоча це правда, що інфляція останнім часом зросла разом з індексом споживчих цін (ІСЦ), який збільшився на 0,6% у липні – загалом через зростання цін на паливо (у доларах), – Управління національної статистики (УНС) переконує, що «немає очевидного впливу» голосування на ці показники.

Нещодавнє дослідження Markit/CIPS засвідчило, що у серпні сектор промислового виробництва Великобританії різко активізувався. Для підтвердження подаємо факти, що від квітня до червня він зростав найшвидшими темпами за останні 17 років, відповідно до УНС.

В інших країнах економіка єврозони продовжує розширюватися, незважаючи на очікуваний шок через Brexit. За даними Markit, у серпні економічна активність у єврозоні була найвищою за останні 7 місяців.

Новий прем’єр-міністр

Девід Кемерон (який агітував за те, щоб Велика Британія залишилася в складі ЄС) оголосив про свою відставку наступного дня після референдуму. Його замінила Тереза Мей, яка перемогла у значно коротшій, ніж передбачали, боротьбі свою суперницю Андреа Ледсом. Борис Джонсон, який очолював кампанію виходу країни з ЄС, отримав посаду міністра закордонних справ, незважаючи на те, що його лідерські амбіції вразив колишній союзник Майкл Гоув.

У новий кабінет міністрів місіс Мей також входить секретар із питань Brexit Девід Девіс і секретар із міжнародної торгівлі Ліам Фокс. Девіс і Фокс виступали за Brexit і зосереджуються на цьому у своїй політиці, однак конфліктують через нові обов’язки.

Відсоткові ставки

Після голосування Банк Англії вжив низку заходів для стимулювання економіки Великобританії. Він знизив відсоткові ставки від 0,5% до 0,25% (це перше зниження вартості запозичень від 2009 року) і продовжує знижувати ставки у Великобританії до нового рекордно низького рівня.

02-banks

Банк також виділив додаткові £70 млрд для розширення програми кількісного пом’якшення і £100 млрд для реалізації спеціальної схеми, що змусить банки знизити відсоткову ставку для домашніх господарств і підприємств.

Одним із наслідків зниження відсоткової ставки є те, що це спричинило ще більше зростання дефіциту пенсійних фондів через падіння прибутковості облігацій. У міру падіння врожайності це зменшує доходи пенсійних фондів, що отримують кошти від своїх інвестицій.

Валюта

Фунт різко впав 24 червня, наступного дня після референдуму. Відтоді він залишається на доволі низькому рівні – станом на 15 серпня на рівні трирічного мінімуму $1,2869, – оскільки досі не з’ясували економічних перспектив і не налагодили відносини Великобританії з ЄС.

03-valuta

‘Валюта продовжує слабшати, тому Банк знижує відсоткові ставки і вживає інші заходи для стимулювання економіки Англії.

Тепер фунт становить близько $1,33 у доларовому еквіваленті. Рік тому він коштував $1,57 (падіння на 15%). Щодо євро вартість фунта близько €1,19. Рік тому – €1,35 за фунт (падіння на 12%).

Одним із наслідків цього стало те, що тепер для британських туристів подорожчали іноземні свята. Водночас збільшилися витрати на імпорт для виробників.

Слабший фунт робить Британію дешевшим місцем для туристів. Туристичний аналітик «ForwardKeys» стверджує, що кількість зарезервованих квитків на літаки до Великобританії збільшилася на 7,1% після голосування.

«Туристична Каїсса» – туроператор, що спеціалізується на китайських поїздках у Європу, – стверджує, що цього літа запити на квитки до Британії зросли на 20% порівняно з минулим роком. Водночас ірландська авіакомпанія «Раянейр» повідомляє, що зросла кількість клієнтів, які летять до Лондона, Манчестера, Ліверпуля, Лідса й Шотландії.

Переговори

Пані Мей зустрілася з кількома лідерами країн ЄС, зокрема з канцлером Німеччини Ангелою Меркель та президентом Франції Франсуа Олландом. Однак офіційних переговорів із приводу відокремлення Великобританії та її майбутніх відносин із ЄС ще не було. Лідери ЄС нагадали британським керівникам про статтю 50 Лісабонської угоди, у якій зазначено: процес виходу країни з Євросоюзу триває 2 роки, а про початок відліку слід оголосити до початку переговорів.

Уряд ще не сформулював питання, які бажає порушити на переговорах, зокрема щодо відмінностей між керівниками та балансу між вільною торгівлею й імміграцією. Пані Мей повідомила, що не активовуватиме статтю 50 до початку 2017 року.

Злочин через ненависть

Є низка доказів збільшення кількості злочинів після 23 червня. Як повідомляє поліція, упродовж чотирьох днів після референдуму кількість злочинів, скоєних під впливом ненависті, зросла на 57%.

За даними поліції Англії, Уельсу й Північної Ірландії, від 16 до 30 червня скоїли 3219 злочинів під впливом агресії. Це на 37% більше, ніж в аналогічний період 2015 року.

За наступний звітний період (від 1 до 14 липня) зафіксували 3235 повідомлень про злочини, скоєні під впливом ненависті. Це становить лише 0,5% порівняно з двома попередніми тижнями, але, як і раніше, це на 29% більше порівняно з аналогічним періодом 2015 року.

04-crime

За 15-28 липня налічувалося 3236 злочинів – кількість майже не змінилася порівняно з попередніми двома тижнями, проте на 40% більша, ніж в аналогічний період минулого року. Утім, поліція Шотландії повідомила, що на північ від кордону кількість злочинів не збільшується.

Не можливо достеменно встановити відповідність між сплеском насильства у звітах поліції й реальними інцидентами. Проте нам відомо, що більшість злочинів під впливом агресії й ненависті не зареєстрували. Уряд оголосив план боротьби зі злочинами, скоєними через ненависть, у Англії та Уельсі, тому поліція перегляне всі такі інциденти.

Ціни на житло

Що ж до придбання нерухомості, є інформація, що покупці були збентежені голосуванням Brexit. За даними Nationwide, у серпні стався «незначний пікап» зростання цін на житло, коли вартість збільшилася на 5,6% порівняно з цілим роком. Проте найімовірніше це пов’язано з тим, що ми дедалі менше купуємо і продаємо будинки.

Кількість будинків, виставлених на продаж, перебуває в межах 30-річних мінімумів, тому темпи зростання цін на житло загалом залишаються стабільними. Доказом цього твердження є інформація з Банку Англії, яка засвідчує: кількість нових іпотечних кредитів, виданих банками й будівельними товариствами, у липні впала до найнижчого рівня за півтора року.

Ці дані відрізняються від тих, які раніше опублікувала Рада іпотечних кредиторів (РІК). Утім, можливо, показники Банку більш реалістичні й точніше характеризують поточний стан ринку житла.

05-prices

Згідно з прогнозами, ціни на житло у Великобританії невдовзі знизяться, оскільки ринок робить «паузу», щоб перепочити перед новим зростанням.

На діаграмі Королівського інституту дипломованих оцінювачів (КІДО) бачимо, що респонденти очікують падіння цін впродовж наступних трьох місяців, тоді як КІДО прогнозував їхнє зростання впродовж року.

Усе значно простіше, коли йдеться про комерційну нерухомість. Згідно з даними комерційної фірми з нерухомості CBRE, попит на офісні приміщення в Лондоні після референдуму знизився. Обсяг простору, звільненого фірмами в столиці, виріс до майже мільйона квадратних футів в липні й до 24% в червні.

Міграція

Уся наступна інформація стосуєтсья кількості людей, що приїхали до Великобританії перед голосуванням щодо Brexit.

Упродовж року до березня різниця між кількістю людей, які приїжджають до Великобританії хоча б на один рік, і тими, які виїжджають, залишилися на майже рекордному рівні (327000). Та все ж ця цифра трішки менша порівняно з минулорічними показниками.

Цифри засвідчили, що більшість людей, яка осідає у Великобританії, приїжджає з Польщі та семи інших країн Східної Європи. Однак це компенсується збільшенням міграції з Болгарії та Румунії, що досягло рекордного рівня 60 000.

Торгівля

Висновки ОНС дозволяють припустити, що падіння вартості фунта після голосування збільшило вартість імпорту для виробників. Вхідні ціни для виробників збільшилися на 4,3% за рік (до липня) порівняно з падінням на 0,5% за рік у червні. Найбільше зросла вартість імпортованих матеріалів для виробництва харчів та металів.

Дефіцит торгового балансу в Британії є вже давно, а це означає, що загалом ми імпортуємо більше, ніж експортуємо.

У наведеній нижче таблиці показано, що ми продаємо більше послуг за кордоном, ніж імпортуємо, проте цього не достатньо, аби протистояти значному дефіциту вартості товарів, які ми продаємо за кордоном, порівняно з вартістю товарів, які ми імпортуємо.

06-trade

У місяці, коли відбувся референдум, дефіцит торгового балансу Великобританії збільшився до £5,1 млрд після того, як імпорт досяг нового максимуму.

Слабший фунт може допомогти експортерам скоротити частину цього дефіциту, адже тепер їхня продукція буде дешевшою, проте водночас це може спричинити інфляційний тиск у Великобританії.

Будівництво

Будівельна галузь Великобританії, схоже, відновилася в серпні після спаду, який почався напередодні Brexit. Згідно з Markit/CIPS, індекс менеджерів британського будівництва із закупівель у липні збільшився від 45,9 до 49,2. Утім, цей показник досі нижчий від 50 – умовної межі між розширенням та скороченням ринку.

Невизначеність з приводу того, що буде далі, гальмувала будівельний сектор у серпні. Проте деякі фірми стверджують, що рівень продажів значно стабільніший, аніж вони сподівалися. Важливо зазначити, що ці цифри також вказують на різке збільшення вартості сировини, яка поступово зростала з липня 2011 року.

Асоціація мінеральних продуктів, яка виробляє асфальт і цемент, надала інформацію, що напередодні референдуму показники зросли, однак можуть вирівнятися впродовж наступних 18 місяців.

Робота

Загальний рівень безробіття у Великобританії не надто знизився від квітня до червня напередодні голосування, тому залишився на рівні 4,9%. Але поки що не достатньо відомостей про період від моменту голосування, отож іще рано робити висновки про вплив референдуму на безробіття.

REC Markit повідомив, що ринок праці зазнав різкого уповільнення в липні, якого не було аж від спаду 2009 року. Проте, якщо аналізувати окремі компанії, картина не однозначна.

Найбільша в світі компанія безпеки «G4S» попередила, що процес збільшення робочої сили й розвитку економіки Великобританії може уповільнитися.

Один із найбільших банків Великобританії «Lloyds» активізував скорочення робочих місць, хоча зазначив, що зробив це ще до референдуму.

Японський «Softbank» заявив про купівлю для Великобританії мікрочіпа ARM Holdings за £24 млрд, що подвоїть кількість співробітників упродовж п’яти років.

Фармацевтична фірма «GlaxoSmithKline» інвестує у Великобританію £275 млн, тоді як «McDonaldʼs» створив 5000 робочих місць.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 голос)

Також буде цікаво: