Молодь сьогодення Дайджести Найактуальніше 

Молодь сьогодення

the-economist-logoThe Economist, 10 січня 2018 р.

Оригінальний текст доступний за адресою: https://www.economist.com/news/international/21734365-they-are-also-lonelier-and-more-isolated-teenagers-are-better-behaved-and-less. Переклад Ольги Лисенко.


Біля воріт коледжу Санта-Моніки в Лос-Анджелесі юнак зі скейтбордом тусить у компанії людей, які, на думку поліції, курять марихуану. Його голова затуманена, але не травою, а переживаннями. Він засмучений через борги в навчанні та труднощі пошуку роботи настільки, що боїться стати безпритульним. Як би багатослівно це не звучало, але роботи забирають в людей копійку. Він рідко курить і не вживає багато алкоголю. Пояснює це тим, що відраза до таких речей у нього значно сильніша, ніж у покоління його батьків.

Сучасна молодь дійсно поводиться та мислить інакше, ніж її попередники в цьому ж віці. Такі зміни можна спостерігати майже в кожній багатій країні від Америки до Нідерландів і Південної Кореї. Деякі з них і раніше мали місце, але останнім часом прискорилися. На жаль, не всі зміни є сприятливими.

Мабуть, найпомітнішою відмінністю є те, що підлітки менше п’ють (див. діаграму 1). Середній вік молодих австралійців, які вперше пробують алкоголь, становить 16,1 років проти 14,4 у 1998-му. І навіть коли вони починають, то просто роблять ковток, а не випивають до дна. У Британії, де ⅕ населення у віці 16-24 років не п’є взагалі, щороку закривається близько 1000 пабів, а нічних клубів – ще більше. Кейт Ніколлс, голова Асоціації ліцензованих роздрібних продавців, відмічає, що якщо раніше молоді люди йшли випити та, можливо, щось попоїсти, тепер усе навпаки.

«Ангельські» діти
«Ангельські» діти. Поведінка та стосунки 15-річних (середнє між хлопцями та дівчатами, % від загалу)

Інші шкідливі звички також втрачають прихильність молоді. Опитування Європейського центру моніторингу наркотиків і наркоманії показали, що частка 15-16-річних підлітків, які вже спробували палити, поступово скорочується з 1999 року. Частка підлітків, які ніколи не вживали речовини, що змінюють свідомість, у тому числі алкоголь, тютюн, коноплі, інгалятори та заспокійливі, зростає з кожним роком. У Швеції відсоток тих, хто повністю утримується, піднявся з 11% до 31% у період з 2003 до 2015 року; дані Ісландії вражають ще більше – з 23% до 61%. Щодо Америки, то усі заборонені наркотики (крім марихуани, яка ніде не заборонена) стали менш популярними. У загальному, вживання підлітками опіоїдів зменшилося, і це круто.

Ще одна статистика стосується насилля, зокрема молоді люди не шкодять один одному як раніше. Кількість бійок між 13-ти та 15-річними дітьми зменшується по всій Європі. Злочинність та антисоціальна поведінка неповнолітніх в Англії та Уельсі знизилася, а з ними – і частка засуджених підлітків. У 2007 році під вартою було майже 3000 людей, до 2016 року їх стало близько 1000.

Також підлітки стали менше займатися сексом. У 1991 році 54% учнів 9-12 класів (14-18 років) поділилися, що в них був сексуальний досвід, а 19% стверджували, що мали секс принаймні з 4 партнерами. У 2015 році частки таких становили 41% та 12% відповідно. За той же період скоротилися на ⅔ випадки підліткових пологів. Як і з алкоголем, утримання від сексу видається показником раннього дорослішання. Жан Тьюнг, психолог Каліфорнійського державного університету в Сан-Дієго, зазначає, що частина американців у віці 20-24 років, які зізнаються у відсутності партнера з 18 років, зросла з 6,3% для покоління Х (народжені наприкінці 1960-х) до 15,2% для міленіалів (народжені після 1981 року). Найбільш приголомшливі дані в Японії: у 2015 році 47% неодружених 20-40-річних японських чоловіків заявили, що ніколи не мали сексу з жінкою (у 2002 році – 34%).

Кажучи коротко, сучасні молоді люди руйнують усі правила попередніх поколінь. Експерт з питань підлітків Університету Аделаїди Шоко Йонейама навіть називає їх “доволі нудними”. Що відбувається?

They tuck you up

Одне з можливих пояснень полягає у тому, що змінилося сімейне життя. Джулія Дотті Сані та Джуліт Трес провели дослідження в 11 країнах і виявили, що батьки приділяють догляду за дітьми значно більше часу. Зокрема, для Америки 2012 року ця цифра становить 88 хвилин проти 41 хвилини в 1965 році. Татусі значно збільшили кількість часу, який вони проводять з дітьми, але це все одно менше, ніж мами. Сім’ї менші, дітей теж менше, тому і часу більше.

Здається, саме такі діти стають слухняними підлітками. У 28 з 34 багатих країн, опитаних Всесвітньою організацією охорони здоров’я, частка 15-річних хлопців, які заявили, що їм легко розмовляти з їхніми батьками, зросла з 2001 до 2014 року. Дівчатам стало легше спілкуватися зі своїми батьками у 29 із 34 країн світу. Тенденція для матерів схожа, але не така вражаюча. І навіть підлітки, які не розмовляють зі своїми батьками, схоже, слухають їх. За даними голландських досліджень, підлітки більше піддаються впливу батьків у питаннях обмеження вживання алкоголю. Це, мабуть, і є основною причиною послаблення розгульного способу життя молоді.

Важливим є і те, що увага молоді більш сфокусована на школі та навчанні. За даними Організації економічної співпраці та розвитку (ОЕСР) багатих країн частка 25-34-річних людей з вищою освітою зросла з 26% до 43% у період між 2000 і 2016 роками. Більша частина підлітків вважають, що вони будуть вступати до університету.

Як наслідок, діти довше знаходяться вдома. Майк Роу, який керує молодіжним клубом у Брайтоні, на півдні Англії, стверджує, що 5-10 років тому клуби на кшталт його власного часто були відкриті до 11 вечора для шкільних вечорів. Тепер це вважають занадто пізнім. Дивно, але підлітки не завжди проводять свій вечір якось корисно. У період з 2003 по 2012 рік кількість часу, протягом якого 15-річні підлітки займалися хатніми справами, скорочувалася на годину на тиждень і становила близько 5 годин загалом.

Тим часом поступово занепадає оплачувана робота. У 2016 році лише 43% американців віком від 16 до 19 років працювали в липні, під час літніх канікул, а ще два десятиліття тому таких було 65%. Відмова від роботи рятувальником чи майстром з приготування бургерів насторожує деяких американців, у тому числі Бена Сассі, сенатора з Небраски, який стверджує, що нудна оплачувана робота виховує характер та надає стійкості. Однак підлітки не дурні. Середній американський робітник з 16 до 19 років заробляв у 2016 році 9,20$ на годину. Незважаючи на покращення відносно попередніх років, це все одно не так багато у порівнянні з витратами на навчання в університеті або зростаючою заробітною платою спеціалістів. Занепад літньої роботи також є віддзеркаленням потреби в навчанні влітку.

Енн Хагель, британський підлітковий психолог, наводить інше пояснення. Сьогоднішні молоді люди в країнах Заходу більш різноманітні етнічно. Наприклад, у Британії живе багато іммігрантів з Африки, Південної Азії та Східної Європи. Хтось з них вже приїжджає з табу щодо вживання алкоголю, дошлюбного статевого життя та куріння, особливо дівчата, і думає, що тільки бідняки змушують своїх дітей працювати. Пані Хагель зазначає, що вживання алкоголю підлітками є не таким частим явищем у Лондоні, де мігранти живуть переважно групами.

Зрештою, технології теж мають вплив на поведінку людей. Чим доступніші смартфони, тим швидше підлітки стають вільними інтернет-користувачами. За їх власними розрахунками, 15-річні в країнах ОЕСР проводили в мережі 146 хвилин на день в будні в 2015 році (у 2012 всього 105 хвилин). Чилійці б’ють усі рекорди, витрачаючи в середньому 195 хвилин у робочі дні та 230 хвилин на вихідні.

Соціальні медіа дозволяють підліткам заводити контакти з однолітками, і при цьому задовольняти бажання батьків надати дитині безпеку та захистити від шкідливих звичок. Американські опитування, відомі під назвою “Моніторинг майбутнього”, зафіксували зниження кількості неконтрольованих батьками вечірок, яка у 2012 році була особливо високою. Підлітки, які значною мірою спілкуються в Інтернеті, можуть обмінюватися плітками, образами та оголеними фотографіями, але не тілами, ударами чи пляшками горілки.

Однак, за технологічний прорив доводиться платити. Софі Вассон, психолог із Гарвард-Вестлейк, приватної середньої школи в Лос-Анджелесі, стверджує, що деякі підлітки використовують соціальні медіа як альтернативу живому спілкуванню. При цьому вони втрачають можливості для розвитку глибоких емоційних зв’язків з друзями, які побудовані на невербальних і словесних сигналах. Пані Вассон вважає, що соціальна мережа розширює розрив між тим, як підлітки себе відчувають і що про них думають їх друзі. В Інтернеті всі завжди щасливі, симпатичні і ніби на вечірці.

Технології також сприяють нагляду за підлітками. Батьки часто відслідковують телефони своїх дітей або можуть просто спитати, де саме діти знаходяться. Бенджамін Поллак, студент Пенсільванського університету, пригадує відпочинок у таборі в Ізраїлі, коли він вчився в старшій школі. Він спілкувався з мамою щодня, використовуючи Facebook Messenger та інші мобільні додатки. Коли ж його мама, будучи підлітком, відвідувала той самий табір, вона говорила зі своїми батьками двічі за вісім тижнів.

Сильне занепокоєння переписками між підлітками та їх іграми на комп’ютері (а до цього надмірним переглядом ТБ) багато в чому призвели і до занепокоєння щодо смартфонів та соціальних мереж. У минулому листопаді Хамат Паліхапітія, колишній виконавчий директор Facebook, заявив, що “не дозволяє своїм дітям користуватися цим непотрібом”. Але достатніх доказів того, що саме технології змінюють свідомість підлітків, досі немає. Американські та британські дослідження показують, що, хоча надмірне використання інтернету не є корисним, взаємозв’язок досить слабкий. Зокрема, у статті Ендрю Прзибильського та Нетти Вайнштейн про Британію зазначено, що комп’ютери та смартфони впливають на настрій підлітків не гірше, ніж нехтування сніданком або сном.

Sufficient unto the day

А втім, щось у тому є. Чи це наслідок телефонів, нав’язливого батьківства або нав’язливого фокусу на майбутніх перспективах роботи чи щось взагалі інше, підлітки відчувають себе більш самотніми, ніж у минулому. Останні опитування показують, що частка 15-річних, які стверджують, що вони легко заводять друзів у школі, скоротилася практично в кожній країні (див. діаграму 2). Деякі західні країни стають схожі на Японію та Південну Корею, які борються з екстремальною соціальною ізоляцією, коли молоді люди стають віртуальними відлюдниками.

Самотній у натовпі
Самотній у натовпі. «Я легко заводжу друзів у школі» (% учнів, які дали позитивну відповідь)

Можливо, вони й обійдуться без близьких стосунків. Одна з відмінностей між сьогоднішньою і вчорашньою молоддю полягає в тому, що перші роблять усе повільніше. Вони пізніше починають пити, займатися сексом і заробляти гроші. Ймовірно, так буде і з переїздом від батьків, одруженням та заведенням дітей. Якщо брати до уваги старші покоління, лінощі та небажання розвиватися можуть частково бути відповіддю на медичні розробки. Діти, народжені сьогодні в багатій країні, можуть сподіватися на життя як мінімум до 80 років. Хто знає, у якому віці вони отримають право на державні пенсії. Сьогоднішня молодь має у цьому світі все.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(4 голоси)

Також буде цікаво: