«Український Єрусалим» у Баунд-Бруці Діаспора 

«Український Єрусалим» у Баунд-Бруці

Цвинтар святого Андрія в містечку Саут-Баунд-Брук (часто його називають Баунд-Брук) в американському штаті Нью-Джерсі має особливе значення для української діаспори, адже це не просто місце для поховання відомих українців, а цілий церковно-меморіальний комплекс, у якому знайшли вічний спочинок визначні церковні діячі, політики, громадські діячі, митці, письменники, співаки й прості українці, що не зреклися свого походження. Американські українці називають його «українським Єрусалимом». З часу заснування цвинтаря на ньому поховано майже 10 000 людей.

Церковно-меморіальний комплекс постав з ініціативи митрополита Мстислава – ієрарха Української Автокефальної Православної Церкви у США, згодом – Патріарха Київського і всієї України, який придбав шмат землі в Баунд-Бруці ще на початку 1950-х років. За землю площею 23 гектари митрополит Мстислав заплатив величезну на той час суму – 90 тисяч доларів США.

Церква-монумент святого Андрія Первозванного
Церква-монумент святого Андрія Первозванного

Нині на цій землі, окрім самого цвинтаря, розташовані церква-монумент святого Андрія Первозванного (її в пам’ять про Голодомор в України 30-х років спроектував Юрій Кодак), будівлі консисторії, семінарія святої Софії, Дім української культури, школа релігії й українознавства, концертний зал на 1500 місць, Музей церковних святощів, бібліотека зі 140 000 екземплярів, архів, друкарня та готель для людей похилого віку. Окрасою комплексу є пам’ятники княгині Ользі та митрополиту В. Липківському.

На цвинтарі, який став Пантеоном української Америки, поховані Патріарх Мстислав, українські державні діячі Андрій та Микола Лівицькі, Дмитро Донцов, Борис Мартос, Микола Степаненко, сестра Лесі Українки Ізидора Косач-Борисова, митці Василь Кричевський, Микола Бутович, Михайло Дмитренко, поет Євген Маланюк, письменники Тодось Осьмачка, Докія Гуменна, Леонід Полтава, Галина Журба, Оксана Лятуринська, літературознавець Володимир Міяківський, бандурист і композитор Григорій Китастий, співачка Анна Шерей та інші. Імена всіх похованих на цвинтарі занесені до Синодика і їх поминають двічі на рік у церковних молитвах.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(3 голоси)

Також буде цікаво: