Принципи життя «залізної леді» Історія Найактуальніше 

Принципи життя «залізної леді»

Вперта, смілива, рішуча та принципова. Вона завоювала любов мільйонів, проте для декого назавжди залишилася найзапеклішим ворогом. Одні приписують їй створення тотального безробіття, закриття шахт та поглиблення соціальних проблем у Великій Британії. Інші ж переконані, що саме завдяки цій жінці у Східній Європі назавжди зник комунізм та відбувся розвал соціалізму. Як провінційна дівчина з консервативними поглядами стала однією з найвпливовіших та найжорсткіших політиків ХХ століття?

Маргарет Робертс народилася 13 жовтня 1925 року в містечку Ґрантем у сім’ї бакалійника. Вона завжди була «татусевою донькою»: годинами слухала про ринкову економіку від батька, відвідувала разом із ним вечірні лекції в університеті та обожнювала слухати по радіо політичні програми. Батько, Альфред Робертс, навчив її двох головних правил: наполегливо працювати та ніколи не залежати від думки інших. Саме цього Тетчер дотримувалася усе своє життя. Праця над собою, дисциплінованість та посидючість допомогли їй не лише здобути хорошу та престижну освіту, а й проклали шлях до політичної верхівки.

«У своєму житті я усім зобов’язана моєму батькові, і це надзвичайно цікаво, тому що ті речі, які я засвоїла в маленькому містечку, в дуже скромній родині, – це саме те, що, як мені здається, допомогло перемогти на виборах»

Спостерігаючи за тим, з яким захопленням батько цікавиться місцевим політичним життям, Маргарет теж почала вивчати політику. Їй не просто подобалося читати про видатних дипломатів та досліджувати їхній шлях до успіху, юна Маргарет хотіла знати абсолютно все. Вона цікавилася економікою та історією, вивчала право та обожнювала юриспруденцію. У той час, як її ровесники бавилися з друзями та ходили в кіно, дівчинка годинами засиджувалася у сімейній бібліотеці, де її наставниками ставали Вінстон Черчилль та Роберт Локхарт. Маленька Маргарет вже тоді знала, що її чекає політична кар’єра.

13-річна Маргарет
13-річна Маргарет із журналом «Тайм», 1938 р. © aidanbeatty.com

Завдяки такій самодисципліні та пристрасті до знань дівчина ще у юнацькі роки відчула смак перемоги. Коли їй було 9, під час нагороди за здобутки у шкільних змаганнях, вона сказала: «Мені не пощастило. Я це заслужила». Уже в такому юному віці, Маргарет розуміла, що лише важка праця може прокласти шлях до успіху. Саме тому, не маючи блискучих здібностей, проте старанно навчаючись, вона закінчила школу як найкраща учениця. І ця маленька перемога дала їй неабиякий стимул та посилила бажання досягти поставленої мети.

«Пристрасть до перемоги палає в кожному з нас. Воля до перемоги – питання тренування. Спосіб перемоги – питання честі»

Завдяки хорошій звичці багато читати Маргарет була напрочуд обізнаною та кмітливою на свій вік. Тому не дивно, що для здобуття вищої освіти дівчина обрала найпрестижніший заклад у Великій Британії – Оксфордський університет. Проте неочікувано навіть для самої себе вона почала вивчати хімію, а не політику. Хоча і в такій природничій сфері дівчина знайшла застосування своїм лідерським здібностям: Маргарет Робертс стала однією з перших, хто наважився вступити до Консервативної асоціації Оксфорда, і навіть згодом була обрана її президентом. Та вже зовсім скоро дівчина зрозуміла, що бажання вивчати юриспруденцію нікуди не зникло, навіть більше – вона вже була більш ніж впевнена, що політика – це саме те, чим хоче займатися усе своє життя. Маргарет готова була присвятити себе політиці повністю, адже ще з дитячих років знала, що ніколи не зможе ховатися за спиною чоловіка, перетворившись на домогосподарку.

Маргарет Тетчер працює лаборантом
Лондон, 1950-ті роки. Маргарет Тетчер працює лаборантом. © theecologist.org

Шлях до влади у Маргарет Робертс був нелегкий. Стати першою жінкою в парламенті було не те що важко, це здавалося просто неможливо у той час. Адже молода дівчина без досвіду та з іншими політичними настроями мала мізерні шанси досягти успіху. Закінчивши університет, 24-річна Маргарет переїхала в містечко Дартфорд, де вирішила спробувати себе у виборах на пост члена парламенту. Її кандидатуру затвердили, проте перемогти дівчині так і не вдалося. То була перша спроба, яка, на жаль, провалилася. Проте це лише додало сил та наполегливості Маргарет, адже її життєвим кредо було «ніколи не здаватися», та й опускати руки не входило в її майбутні плани.

Після такої поразки Маргарет вирішила все ж вступити на юридичний факультет, щоб мати більший багаж знань у цій сфері. Вона наполегливо працювала декілька років, щоб згодом довести справу до кінця і все ж стати членом парламенту. Під час навчання Маргарет вийшла заміж за 33-річного бізнесмена Деніса Тетчера. Здавалося б, сімейне життя не дозволить дівчині далі підійматися кар’єрними сходинками, проте Маргарет була надто цілеспрямована та вперта, щоб проміняти мрію усього життя на роль домогосподарки. І хоча вона згодом народила двох дітей, це аж ніяк не завадило їй знову балотуватися до парламенту. І цього разу вона все ж перемогла. Відтоді й почалася епоха «залізної» Маргарет Тетчер.

Сім’я Маргарет Тетчер
Сім’я Маргарет Тетчер: Чоловік Деніс Тетчер, дочка Керол, син Марк. © liba.com

«Коли мені було 15 років, я усвідомила, що немає нічого такого, чого б я не могла досягнути. Важливо лише зрозуміти, чого я хочу»

Про її правління, яке тривало 11 років, написано вже не одну книгу. Постать «залізної леді» зайняла почесне місце в історії не лише Великої Британії, а й у світовій історії загалом. Важко знайти правителя того часу, який міг би зрівнятися з нею у жорстких методах правління країною.

Маргарет Тетчер була надто рішуча та смілива. Коли вона затвердила нову стратегію реформ, це відразу занепокоїло її однопартійців, проте жінка ні на секунду не вагалася в істинності свого вибору. І була права: у результаті таких методів Сполучене Королівство перетворилося на одну з найуспішніших економік світу.

Маргарет Тетчер на конференції Консервативної партії
Маргарет Тетчер на конференції Консервативної партії у 1981 році. © lifeweek.com

Безперечно, одними із головних рис характеру Маргарет Тетчер, які також допомогли їй в управлінні державою, були жорсткість та терплячість. Прем’єр-міністр знала, що з безробіттям потрібно боротися шляхом розвитку малого і середнього бізнесу, щоб надати людям робочі місця. І рішуче втілювала це в реальність. Вона не любила ледарів та хотіла, щоб у її країні таких не було, тому й вважала, що соціальні допомога безробітним – це даремна трата бюджету. Тетчер почала зменшувати податки, щоб стимулювати підприємства, і вже за декілька років, в результаті таких реформ, економіка Великої Британії повністю переродилася. І хоча спершу народ не підтримував такі зміни, та навіть протестував проти нового економічного курсу, «залізна леді» рішуче продовжувала свою політику, незважаючи на обурення. Та й не дивно, адже ця жінка ніколи й не прислухалася до думок інших і завжди відстоювала своє до кінця.

Здавалося, що Маргарет Тетчер ніколи не сумнівалася у собі, а навіть якщо і так, то вона це дуже добре приховувала. Їй ніколи не бракувало сміливості сказати те, про що думає, навіть якщо вона могла образити інших.

«Якщо я буду виступати одна проти сорока восьми, мені буде шкода цих сорок вісім»

Тетчер, Фолклендські острови
У 1982 році Велика Британія жорстко придушила спробу Аргентини захопити Фолклендські острови. У 1983 р. Маргарет Тетчер, яка рішуче виступила за збройне розв’язання конфлікту, провідала британський військовий контингент на Фолклендах. © bbc.com

Хоча така відвертість та самовпевненість іноді відвертала людей від прем’єр-міністра. Бо ця жінка ніколи не приховувала своєї симпатії чи антипатії, не залежно від того, хто перед нею стоїть – звичайний перехожий чи президент іншої держави.

Тетчер прийшла до влади з чіткими та рішучими намірами змінити англійське суспільство. Вона хотіла побудувати країну, кредо якої було б «Вставай і йди» замість «Посидимо та почекаємо». Маргарет мріяла зробити свій народ так само рішучим і сміливим, як була сама. Тому деякі, на перший погляд, радикальні і жорсткі рішення прем’єр-міністра не відразу були сприйняті в народі. Лише згодом громадяни почали розуміли, що реформи болючі, але конче потрібні. І тоді суспільство все ж пішло на самопожертву заради майбутнього, яке обіцяла їм «залізна леді». І не помилилося.

Ті, хто знав Маргарет Тетчер особисто, говорили, що вона дуже вперта та самовпевнена. Проте, як вважала прем’єр-міністр, саме це й допомогло їй залишитися «холодною» та непохитною у важкі часи правління. Адже вона ніколи не дозволяла собі зламатися під тиском обставин. Саме за такий «нежіночий» стержень у характері Маргарет Тетчер назавжди увійшла в історію ХХ століття як «залізна леді».

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(2 голоси)

Також буде цікаво: