Цифровий детокс Найактуальніше Наука 

Цифровий детокс

Інтернет змінив не лише моральний клімат у світі, а й нашу свідомість та життя. Слово «детокс», що прийшло до нас із канонів б’юті-індустрії, стає модним у контексті цифрової залежності.

ДІЄТА ДЛЯ МОЗКУ

Сотні піксельних програм для контролю часу, проведеного у мережах, прошиваються у наші смартфони, а цифровий детокс стає новою популярною «дієтою». Про неї говорять дедалі більше, а найсміливіші проголошують мораторій на інтернет. Ті, хто намагався «голодувати», знають, що навіть один день на тиждень без смартфона викликає сильну ломку.

Порція ранкової дієти
Порція ранкової дієти. Художник John Holcroft

ЖЕРТВИ ЗАЛЕЖНОСТІ

Залежність стає значною. З часом вона втискається до ряду поганих звичок і займає почесне перше місце. Тепер з кожним ковтком повітря ми інтуїтивно натискаємо клавішу, а серце приймає ритм стуку швидкості набору тексту. Гормони радості виробляються мозком тоді, коли знаходимо новий контент. Таким чином, бажання пролистувати мережі нічим не відрізняється від азартних ігор. Так, американська вчена Кімберлі Янг виділяє п’ять основних видів інтернет-залежності:

  • комп’ютерна залежність (computer addiction): обсесивна пристрасть до роботи за комп’ютером (програмування, ігор або інших видів діяльності);
  • компульсивна навігація в мережі (net compulsions): компульсивний пошук інформації у віддалених базах даних;
  • перевантаженість інформацією (information overload): патологічна схильність до опосередкованих інтернетом азартних ігор, онлайн-аукціонів, електронних покупок;
  • кіберсексуальна залежність (cybersexual addiction): залежність від «кіберсексу», тобто від відвідування порнографічних сайтів, обговорення сексуальної тематики в чатах або закритих групах «для дорослих»;
  • кіберкомунікативна залежність (cyber-relational addiction): залежність від спілкування в соціальних мережах, форумах, чатах, групових іграх і телеконференціях, що може призвести до заміни реальних членів сім’ї і друзів віртуальними.

 

В Україні розповсюджена саме кіберкомунікативна залежність. Так, згідно із дослідженнями соціологині Олени Балакірєвої, перше місце за відвідуванням серед молоді посідають саме соціальні мережі – 27%. Вищий показник у дівчат – 29,8%, менший – у хлопців – 23,9%.

Промивання мозку
Промивання мозку. Художник Joey Klarenbeek

Проблема не у самій залежності, а в тому, як вона впливає на мозок. Існує чимало статей про поганий впив Інтернету на нього: в одній з них американські вчені доводять, що у покоління Google пам’ять набагато гірша, ніж у їхніх бабусь та дідусів. Пов’язано це з тим, що мозкова діяльність погіршується через нестачу тренувань.

Ми живемо серед величезного потоку інформації. В інтернеті все на відстані витягнутої руки, потрібно тільки знати, як її витягнути.

Команда дослідників під керівництвом Гао Леї із Китайської академії наук у місті Ухань зробила знімки мозку 35-м чоловікам і жінкам віком від 14 до 21 року.

Сімнадцятьох із них визначили як таких, що страждають на інтернет-залежність, оскільки вони ствердно відповідали на запитання на зразок «Чи виникають у вас регулярні невдалі спроби контролювати, обмежити чи припинити використання інтернету?».

На відміну від тих, кому не діагностували залежність від мережі, у залежних користувачів спеціальні МРТ-знімки виявили зміни у білій речовині мозку – саме в ній містяться нервові волокна.

Доктор Гао Леї та його колеги написали в Plos One: «Загалом наші відкриття вказують, що інтернет-залежність дає аномальну монолітність у зонах мозку, пов’язаних з виникненням і обробкою емоцій, контролем за увагою, прийняттям рішень та контролем над сприйняттям інформації».

Професор Ґунтер Шуманн, який очолює кафедру біологічної психіатрії в Інституті психіатрії при Королівському коледжі в Лондоні, каже, що схожі дані виявлені і в людей, залежних від відеоігор. В інтерв’ю Бі-Бі-Сі він сказав: «Уперше два дослідження показують зміни в нейронних зв’язках між зонами мозку, а також зміни в функціях мозку в людей, які часто користуються інтернетом та відеоіграми».

ТОЧКА ВІДЛІКУ ДЛЯ ДІЙ

Чи можемо ми закривати очі на цю проблему поки не втратимо зв’язок із реальністю?

Лікар Бруно Рібейро, спеціаліст із ментальних розладів іспанської велнес-клініки в одному з інтерв’ю стверджує: «Я б не став так сильно перейматися руйнівною силою інтернету на мозок – за винятком випадків, коли людина втрачає зв’язок з реальністю і занурюється у віртуальний світ». Рібейро переконаний, що мозок адаптується до змін зовнішнього середовища. У ньому розвиваються ті здібності, яких раніше не було, інші, навпаки, втрачають свою актуальність.

Ігнорувати ритм життя і його правила навряд чи вдасться, проте ми самі можемо змінити ситуацію і вплинути на функції мозку.

Американські вчені радять обмежити час, проведений у мережі до двох годин, цього вистачить для отримання потрібної інформації. Більше подорожувати, зустрічатися з друзями, займатися собою та вдосконалювати корисні навички. Більше проведених днів під сонцем наповнять енергією клітини мозку.

Декілька фітнес-центрів працюють під гаслом «відключити, щоб відновити». Адже медитація та йога допомагають натиснути на кнопку перезапуску організму.

Мозку потрібні тренування так само, як і м’язам. Тут підійдуть танці, вивчення іноземних мов, книги та фільми, що своїм сюжетом спонукатимуть замислитись. Це буде найкращим тренуванням когнітивних здібностей – вони помітні не так, як красивий прес, проте їх відсутність більше впадає у вічі.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(6 голосів)

Також буде цікаво: