Як смартфони допомагають створювати у Китаї суспільство зразкових людей Дайджести Найактуальніше 

Як смартфони допомагають створювати у Китаї суспільство зразкових людей

«НОЖ», 17 січня, 2018 р.

Оригінальний текст доступний за адресою: https://knife.media/social-ranking/. Переклала Світлана Ковальська.


У 2015 році Лазарус Лю повернувся у рідний Китай після трьох років вивчення логістики у Великій Британії та відразу звернув увагу на зміни: всі за все платили за допомогою телефонів. У «Макдоналдсі», у цілодобовому продуктовому та навіть у сімейних ресторанах його шанхайські друзі користувалися мобільними платежами.

Два додатки для смартфонів – Alipay і WeChat Pay – майже повністю замінили готівку. На овочевому ринку він якось спостерігав за жінкою віку його матері, яка оплатила свої покупки за допомогою мобільного.

Alipay і WeChat Pay
Alipay і WeChat Pay – два найпопулярніші платіжні додатки для смартфонів у Китаї. © bloomberg.com

Він вирішив зареєструватися.

Щоб отримати код додатка, Лю повинен був ввести номер свого телефону та скан посвідчення особи державного зразка, що він легко зробив. Додаток вважали надійним, а порівняно з походом у банк – з байдужими співробітниками та поганим обслуговуванням – завантаження Alipay було надзвичайно легким. Всього декілька кліків – і готово. На екрані висвітився девіз додатку: «Довіра дорівнює простота».

Програма виявилася настільки зручною, що Лю почав використовувати її декілька разів щодня, починаючи з доставки сніданку. Усвідомивши, що за паркувальне місце можна платити через один із сервісів додатку, Лю додав у систему водійське посвідчення та номер автомобіля, а також ідентифікаційний номер двигуна своєї «ауді». Він почав оплачувати через додаток автомобільну страховку. Потім – записуватися до лікаря в обхід пекельних черг, якими славляться китайські лікарні. Лю знайшов друзів у створеній Alipay соціальній мережі. Під час відпустки в Таїланді вони з нареченою (зараз уже дружиною) розраховувались за допомогою програми у ресторанах і сувенірних крамницях.

За допомогою програми Лю міг платити за електрику, газ та інтернет. Як і безліч молодих китайців, закоханих у платіжні системи Alipay і WeChat, він став виходити з дому без гаманця.

Ми всі вже звикли надавати свої особисті дані корпораціям. Компанії з випуску кредитних карт знають, що ви заборгували за рахунком або купуєте секс-іграшки. Facebook в курсі ваших кулінарних і політичних вподобань. Uber знає, куди ви їдете і як себе поводите в дорозі. Натомість Alipay знає про своїх користувачів усе перераховане і навіть більше. Він належить компанії Ant Financial – філії масштабної корпорації Alibaba. Його головним конкурентом, WeChat, володіє гігант індустрії месенджерів і відеоігор Tencent. Alipay і WeChat є не окремими додатками, а цілими екосистемами. Коли Лю відкриває Alipay на своєму телефоні, він бачить гарну сітку іконок, які схожі на робочий стіл його смартфона. Деякі з іконок – це повномасштабні програми сторонніх компаній. В системі Alipay він може скористатися Airbnb, Uber або його китайським конкурентом DiDi.

Ant Financial
Ant Financial – філія корпорації Alibaba – знає про своїх клієнтів більше, ніж eBay, Apple News, Groupon, American Express, Citibank і YouTube разом узяті… © scmp.com

Це так, наче Amazon поглинув eBay, Apple News, Groupon, American Express, Citibank, YouTube і міг завантажувати звідти всі дані.

В один прекрасний день на робочому столі смартфона Лю з’явилася нова іконка під назвою Zhima Credit (або Sesame Credit). Її назва, як і назва головної компанії Alipay, навіяна казкою про Алі-Бабу і сорок розбійників, де лунала фраза «Сезам, відкрийся!», що дивовижним чином дозволяла герою опинитися в повній скарбів печері. Лю натиснув на іконку, перед ним виникло зображення Землі. Текст нижче повідомляв: «Zhima Credit – ідеальне втілення мрії про особистий кредит. Великі дані для об’єктивної оцінки. Що вищий бал, то кращий кредит». Далі була кнопка, що пропонувала «почати кредитну подорож».

Лю клікнув.

Кредитний рейтинг замість наклепів та оцінок сусідів

У 1956 році в приватній квартирі у Сан-Франциско інженер-електрик Білл Фейр і математик Ерл Айзек заснували маленьку компанію з виробництва програмного забезпечення. Вони назвали її Fair, Isaac and Co., але врешті-решт фірма прославилася під абревіатурою FICO. Їх головною інновацією було використання комп’ютерного статистичного аналізу для переведення особистої інформації та даних кредитної історії у простий чисельний показник, який передбачав ймовірність виплати кредитів власником рейтингу. До FICO бюро кредитної інформації покладалися багато в чому на наклепи орендодавців, сусідів і місцевих крамарів.

Проти того, хто хотів взяти кредит, могли зіграти расова приналежність, недбалість, сумнівна репутація та «жіночоподібні звички».

Алгоритмічна бальна оцінка, за твердженням Фейра та Айзека, була більш об’єктивною науковою альтернативою цій несправедливій реальності. Незабаром підхід FICO підхопили кредитні бюро TransUnion, Experian і Equifax, і в 1989 році компанія презентувала відому нам сьогодні систему кредитного рейтингу, яка дозволила мільйонам американців взяти іпотеку та збільшити виписки за рахунками кредиток.

FICO
Програмними рішеннями компанії FICO користуються клієнти з понад 80 країн світу. © fico.com

За останні тридцять років Китай став другою найбільшою економікою світу з повною відсутністю функціональної кредитної системи. Народний банк Китаю володіє даними про мільйони клієнтів, але часто вони містять мало або зовсім не містять інформації. До недавнього часу в країні складно було отримати кредитну карту від якогось банку, окрім свого власного. Покупці переважно користувалися готівкою. Після стрибка цін на житло це стало ще незручнішим. «Тепер для покупки будинку вам треба дві валізи з грошима, а раніше потрібна була лише одна», – коментує Зеннон Кепрон, голова фінансово-технологічної консалтингової компанії Kapronasia.

Всі заходи зі створення надійної кредитної системи не мали позитивних результатів через відсутність сторонніх компаній, які могли б оцінювати кредитоспроможність людей. Зате до кінця 2011 року в країні було 356 млн користувачів смартфонів.

Того ж року компанія Ant Financial запустила версію Alipay з вбудованим сканером для зчитування QR-кодів, які здатні зберігати у сто разів більше інформації, ніж звичайний штрих-код. (WeChat Pay, оснащений схожим вбудованим сканером, запустили в 2013 році). Сканування коду може відкрити сайт, запустити додаток або відкрити особистий профіль у соцмережі. Коди спочатку з’явилися на могилах – для тих, хто хоче більше дізнатися про покійного, і на сорочках офіціантів – аби залишити чайові. Коди зв’язали віртуальний та реальний світ у досі небаченому в світі масштабі. Протягом першого року сума мобільних платежів, здійснених за допомогою QR-сканера Alipay, склала майже 70 млрд доларів.

Zhima Credit: що вищий бал, то вищий кредит

У 2013 році топ-менеджери Ant Financial зустрілися з метою обговорити масу нових продуктів, одним з яких був додаток Zhima Credit. Керівництво компанії усвідомило, що може використовувати потенціал збору даних Alipay для розрахунку кредитного рейтингу на основі активності конкретного користувача. «Це був дуже природний процес, – згадує Ю Сі, китайський економічний журналіст, який описав легендарну зустріч у своїй книзі. – Володіючи даними про платежі, можна оцінити кредитоспроможність».

Компанія почала створювати бальну оцінку, яка пізніше перетвориться у те, що Ю називає «кредитом на все на світі».

Ant Financial – не єдині, хто вирішив використовувати дані для вимірювання платоспроможності населення. Випадково чи ні, у 2014 році китайський уряд заявив про розробку системи «соціального кредиту». Державна рада Китаю закликала до створення загальнодержавної системи обліку та оцінки репутації людей, компаній та навіть державних чиновників. Мета була такою: до 2020 року за кожним громадянином Китаю повинна була бути папка з даними з державних і приватних джерел, яку можна було б знайти за відбитками пальців та іншим біометричними параметрами. Державна рада називає це «кредитною системою, яка охоплює цілу націю».

Для Комуністичної партії Китаю соціальний кредит – це спроба зробити авторитаризм більш м’яким і менш видимим. Мета – підштовхнути народ до певних поведінкових схем, починаючи від енергозбереження та закінчуючи партійною лояльністю.

Консультант Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні Саманта Хоффман, що вивчає соціальний кредит, каже, що уряд прагне першим встановити контроль над чинником нестабільності, який може становити загрозу для партії. «Саме тому соціальний кредит ідеально поєднує в собі відверті аспекти примусу та набагато приємніші елементи як-от надання соціальних послуг та вирішення реальних проблем. Всі перебувають під одним орвеллівським ковпаком».

У 2015 році Ant Financial була однією з восьми компаній, які отримали від Народного банку Китаю дозвіл на розробку власної платформи приватної оцінки кредитоспроможності. Незабаром у додатку Alipay з’явилася іконка Zhima Credit. Щойно людина реєструється там, сервіс відстежує її поведінку в додатку й оцінює її за шкалою від 350 до 950 балів. Власникам високого рейтингу надаються привілеї та бонуси, а от люди з низьким рейтингом ризикують стати вигнанцями. Алгоритм Zhima Credit не тільки враховує, платите ви за рахунками чи ні, але й бере до уваги те, що ви купуєте, яка у вас освіта, а також рейтинг ваших друзів. Подібно Фейру і Айзеку кількома десятиліттями раніше, керівництво Ant Financial публічно розмірковує про те, як заснований на базах даних підхід відкриє доступ до фінансової системи тим, хто раніше з неї був виключений, – студентам і китайським селянам.

Zhima Credit
Щойно людина реєструється у Zhima Credit, сервіс відстежує її поведінку в додатку й оцінює її за шкалою від 350 до 950 балів. © sixthtone.com

Для більш ніж 200 млн користувачів додатка Alipay, які зробили вибір на користь Zhima Credit, посил дуже зрозумілий – ваші дані чарівним чином відчинять перед вами всі двері.

Реєстрація в системі Zhima Credit відбувається на добровільній основі, тож незрозуміло, чи впливає підписка на особистий рейтинг в урядовій системі.

Держава бореться зі «шкідливими» громадянами

Однак у 2015 році в прес-релізі компанія Ant Financial заявила, що планує «зробити внесок у створення системи соціальної інтегрованості». Крім того, компанія вже співпрацювала з китайським урядом в одній дуже важливій темі: вона склала на основі своєї бази даних чорний список з більш ніж шести мільйонів осіб, які сплатили за судові штрафи. За інформацією китайського державного інформагентства Xinhua, союз потужної компанії з потужним урядом допоміг судовій системі покарати більш ніж 1,21 млн порушників, які в один прекрасний день зайшли в додаток і виявили, що їхній рейтинг стрімко падає.

Державна рада попередила, що в рамках національної системи соціального кредиту людей будуть, серед іншого, штрафувати за поширення чуток в інтернеті. Тим, кого система розцінить як «вкрай шкідливих», загрожує перспектива надання послуг дуже низької якості.

Крім того, як бачимо, Ant Financial націлена на те, щоб розділити суспільство на ґрунті моральності. Як заявила фінансовий директор Zhima Credit Люсі Пен, «ми зробимо так, щоб поганим членам суспільства було нікуди піти, а добропорядні громадяни могли пересуватися вільно і без обмежень».

Оплата за проїзд у міському транспорті
«Ми зробимо так, щоб… добропорядні громадяни могли пересуватися вільно і без обмежень». Оплата за проїзд у міському транспорті за допомогою додатка Alipay. © Xu Kangping / XINHUA

Фірма автопрокату Shenzhou Zuche дозволяє власникам рейтингу від 650 балів орендувати машину без депозиту. Натомість компанія ділиться даними: якщо користувач Zhima Credit розіб’є прокатний автомобіль та відмовиться відшкодувати завдані збитки, цей факт буде злитий безпосередньо в його кредитний рейтинг.

Деякий час у пекінському міжнародному аеропорту Шоуду користувачі з рейтингом вище 750 могли без черги проходити огляд.

Поки на Alipay накопичувалася сприятлива історія переказів та платежів Лю, його рейтинг, природно, зростав. Однак він міг знизитися, якби він, наприклад, не сплатив штраф за порушення правил дорожнього руху. При цьому привілеїв, притаманних високому рейтингу, можуть позбавити за поведінку, яка не має ніякого стосунку до кодексу споживчої етики. Коли в червні 2015 року понад дев’ять мільйонів китайських підлітків складали архіскладний іспит на вступ до державного вишу, генеральний директор Zhima Credit Ху Тао заявив журналістам, що Ant Financial розраховує отримати список учнів, які користувалися шпаргалками, щоб шахрайство залишило темний слід на їхній кредитній історії. «Нечесна поведінка повинна відповідно каратися», – заявив він.

Алгоритм, що лежить в основі рейтингу на Zhima Credit, – це корпоративна таємниця. Ant Financial оприлюднила п’ять дуже загальних категорій інформації, які складають відомості для рейтингу, але компанія не ділиться і малою часткою подробиць, в яких пропорціях ці складники змішуються. Як і всяка стандартна система оцінки кредитоспроможності, Zhima Credit моніторить історію витрат і стежить за тим, чи погашаєте ви заборгованості по кредитах. Категорія «Зв’язки» розглядає кредитну історію ваших друзів у соціальній мережі Alipay. У характеристиці враховується модель вашого автомобіля, місце роботи та освіта. Тим часом категорія «Поведінка» накопичує деталі споживчої біографії людини, ґрунтуючись на діях, які, ймовірно, перегукуються з гарною кредитною історією. Незабаром після запуску додатка технологічний директор компанії Лі Ін-Юнь в інтерв’ю китайському виданню Caixin сказав, що споживча поведінка на зразок покупки підгузків може підвищити рейтинг користувача, а багатогодинні відеоігри його, швидше за все, знизять. В інтернеті пишуть, що для хорошого рейтингу не завадять благодійні внески, здійснені через сервіс пожертвувань Alipay. Однак користувачі поняття не мають, чи зарахують їх завдяки трьом доларам, які ті пожертвували на корм дитинчатам бурого ведмедя, до філантропів, чи навішають ярлик скнари.

Щоб оцінити масштаб привабливості інструментів соціальної інженерії в очах китайського керівництва, потрібно повернутися на кілька десятиліть назад – задовго до винаходу додатків і великих даних.

Виробничі команди для стеження і мітка «дан-ань»

Після Комуністичної революції 1949 року уряд змусив всіх громадян брати участь у місцевих виробничих командах, які стали осередком стеження та контролю. Люди шпигували за своїми сусідами, всіма силами при цьому намагаючись уникнути блакитної мітки у своїй особистій справі – «дан-ань».

Однак підтримка системи вимагала масштабних державних витрат і нагляду. Внаслідок економічних реформ 1980-х років мільйони селян покинули рідні села та переїхали у міста, а система виробничих команд розвалилася. Міграція мала також інший дефект: міста переживали наплив чужинців і аферистів.

Темпи будівництва житла у Китаї
Внаслідок економічних реформ 80-х років мільйони селян покинули рідні села та переїхали у міста… Темпи будівництва житла у Китаї перевершують найсміливіші припущення. © freshnewsasia.com

Недовго думаючи, центральна влада почали розглядати можливість вдатися до заохочення хорошої поведінки. Керівники усвідомили: якщо у них буде самоврегульована ринкова система, їм знадобляться такі ж кредитні системи, розповідає дослідник китайського права в Лейденському університеті краєзнавства в Нідерландах Рогир Кремерс. В кінці 90-х років робоча група Китайської академії наук розробила базову концепцію соціальної кредитної системи, проте рівень розвитку технологій не відповідав розмаху політичних планів Комуністичної партії.

Однак у 2010 році малаСуйнін одним із перших у Китаї випробував соціальну кредитну систему. Чиновники почали оцінювати жителів за окремими критеріями. Скажімо, за рівнем освіти, поведінкою в інтернеті та дотриманням правил дорожнього руху. Кожному жителю округу з населенням 1,1 млн осіб, якому виповнилося 14 років, надали рейтинг 1000 балів, і надалі бали додавали або віднімали, залежно від поведінки. Турбота про літніх членів сім’ї приносила 50 балів. Допомога бідним оцінювалася в 10 балів. Допомога бідним з висвітленням у засобах масової інформації – 15. Судимість за водіння у нетверезому стані означала втрату 50 балів, так само оцінювали хабар посадовій особі. Після підрахунку балів громадянам призначили позначки A, B, C і D. Житель з відміткою A отримував пільги при вступі до навчальних закладів і при прийомі на роботу, а власникам позначки D відмовляли в отриманні водійських прав та різного роду перепусток і дозволів, а також у доступі до низки соціальних послуг.

Система Суйнін мала рудиментарний характер, але миттєво розпалила суперечки на національному рівні щодо того, які критерії варто включати в соціальний кредитний рейтинг. Вона була випробувальною основою для функціонування подібного механізму на національному рівні.

Після експерименту в Суйнін свої системи розробили десятки великих міст. За ними підтяглася заразом і технологічна міць. Зараз ці системи інтегрують у загальнонаціональну урядову систему соціального кредиту, що зумовило істотні проблеми у сфері логістики. Прагнучи впоратися з поставленим завданням, уряд залучив до розробки бази даних соціального кредиту велику IT-компанію Baidu – все повинно бути готове до 2020 року.

Baіdu
Одна із найпотужніших китайських технологічних компаній Baіdu до 2020 року повинна розробити базу даних соціального кредиту

Китайські технологічні компанії у свій спосіб посприяли зміні ставлення компартії до цифрових технологій.

Коли в Китай вперше прийшов Інтернет у вигляді блогів і чатів, Комуністична партія сприйняла мережу як загрозу. Це був простір, де люди можуть висловлювати свою думку, об’єднуватися та практикувати інакомислення.

Влада відреагувала цензурою та іншими агресивними тактиками. Однак компанії на кшталт Ant Financial продемонстрували, наскільки корисними можуть бути цифрові технології у справі збору та застосування інформації.

Замість того, щоб просто реагувати на контент забороною пошукових запитів або блокуванням сайтів, уряд тепер співпрацює з приватним сектором у сфері технології з розпізнавання осіб і голосу, а також здійснює спільні дослідження у галузі розробки штучного інтелекту.

Через два місяці The Wall Street Journal повідомила, що китайське відомство з контролю за інтернетом розглядає можливість придбання 1-процентної частки у великих інформаційно-технологічних компаніях.

Один із ймовірних сценаріїв партнерства у сфері соціального кредиту такий: Центральний банк візьме на себе контроль над розробкою більш досконалої системи оцінки, на кшталт оціночної системи FICO, доручивши при цьому компаніям на зразок Ant Financial збір даних для введення в цю систему. Хоч би якою була її остаточна структура, ця більш складна система соціального кредиту «безперечно буде перебувати під контролем держави». Так вважає журналіст і автор книги про Ant Financial Ю Сі: «Уряд не хоче, щоб найважливіша інфраструктура в сфері оцінки народної кредитоспроможності потрапила в руки великого бізнесу».

Список недобросовісних громадян

Громадяни Китаю, яких визнали «шкідливими», першими зіткнулися з тим, що таке єдина система.

42-річний журналіст Лю Ху зайшов у додаток для подорожей, щоб забронювати квиток на літак. Коли він увів своє ім’я та номер державного посвідчення особи, система повідомила його, що платіж недійсний, тому що він у «чорному списку» Верховного народного суду КНР.

Саме цей список – «Список недобросовісних громадян» – інтегрований у систему Zhima Credit. У 2015 році Лю був відповідачем у суді за позовом про наклеп від одного з героїв його репортажу, суд зобов’язав його виплатити штраф у розмірі 1350 доларів. Він оплатив штраф і навіть сфотографував банківську квитанцію, щоб відправити знімок судді, який розглядав його справу. Спантеличений своєю присутністю в списку, Лю зв’язався з суддею і з’ясував, що у ході банківської операції він ввів неправильний номер рахунку. Він поспішив знову перевести гроші, а потім захотів переконатися в тому, що суд отримав платіж, але суддя йому вже не відповів.

Хоча Лю не зареєстрований на Zhima Credit, чорний список його наздогнав. Фактично, він став громадянином другого сорту. Журналісту заборонили майже всі способи переміщення, тепер Лю міг купувати квитки лише на найдешевші місця у найповільніших поїздах.

Він не міг купувати деякі категорії споживчих товарів і зупинятися в елітних готелях, а також претендувати на отримання великих банківських позик. Що найнеприємніше, список був загальнодоступний. Але Лю вже мав за плечима рік тюремного терміну за звинуваченням у «фабрикації і поширенні наклепницьких чуток» після репортажу про махінації віце-мера Чунцина. Спогади про час, відбутий в ув’язненні, допомогли йому мужньо прийняти це нове, менш відчутне покарання. Принаймні він був разом із дружиною і дочкою.

І все ж Лю вдався до свого блогу, щоб заручитися підтримкою та переконати суддю викреслити його ім’я зі списку. У жовтні 2017 року він все ще там значився. «Над виконавцями судових рішень, які відповідальні за чорний список, немає практично ніякого нагляду. Дуже багато помилок у виконанні рішень суду, вони просто не виправляються». Якби у Лю був рейтинг в Zhima Credit, його неприємності посилилися б іншими турботами. Система влаштована таким чином, що присутність у чорному списку стрімко знищує життя.

Спочатку знижується твій рейтинг. Потім твої друзі дізнаються, що ти в чорному списку, і, побоюючись, що це вплине на їхній показник, видаляють тебе з контактів. Алгоритм це фіксує, і твій рейтинг падає ще нижче.

Низький соціальний кредит
Низький соціальний кредит або – ще гірше! – присутність у «списку недобросовісних громадян» означає, що ви не можете купувати деякі категорії споживчих товарів і зупинятися в елітних готелях, а також претендувати на отримання великих банківських позик. © dailyio.me

Приймаєте антидепресанти? Грішите звичкою повертати одяг у крамниці? При заповненні реєстраційної анкети в Мережі завжди набираєте своє ім’я КАПСЛОКОМ? Брокери даних збирають всі ці відомості.

У Китаї вас можуть оштрафувати навіть за те, з ким ви дружите. У 2012 році компанія Facebook запатентувала метод кредитної оцінки, який може враховувати кредитний рейтинг ваших друзів. Патент описує інструмент, який оцінює середній кредитний рейтинг друзів і відмовляє в отриманні форми заяви на отримання позики, якщо середнє значення виявляється нижчим певного максимуму. З тих пір компанія переглянула свою політику з метою запобігти використанню зовнішніми кредитними організаціями даних соцмережі для оцінки кредитоспроможності. Однак Facebook, як і раніше, може надумати податися у кредитний бізнес.

«Ми часто претендуємо на отримання патентів на технології, які самі не застосовуємо, і тому не варто сприймати ці патенти як свідчення наших планів на майбутнє», – прокоментував прес-секретар Facebooк щодо кредитного патенту. «Уявіть собі майбутнє, в якому людина спостерігає за зниженням кредитного рейтингу своїх друзів, а потім пориває з ними стосунки, якщо це зниження може позначитися на його власному рейтингу, – міркує Френк Паскуел, фахівець з Мерілендського університету. – Це ж страшно».

Насамкінець Лазарус Лю поділився своїм рейтингом в Zhima Credit: з моменту його повернення в країну рейтинг виріс із середнього до найвищого рівня. Екран додатка висвічував напис «Чудово!», а шрифт змінився на ніжний курсив.

Він згадав про нову функцію розпізнавання осіб під назвою Smile to Pay, яку Ant Financial презентувала в одному модному ресторані у місті Ханчжоу. Стіни закладу були прикрашені гігантськими білими телефонами. Для замовлення досить було торкнутися на екрані зображення бажаної страви, а потім показати телефону своє обличчя та ввести для підтвердження платежу номер мобільного.

Перші смартфони ліквідували потребу в гаманці, а функція Smile to Pay ліквідувала потребу в телефоні. Вам знадобиться тільки ваше обличчя.

Лю не рветься випробувати нову функцію. Судячи з розділу «Взаємодія з державними структурами» на сайті Zhima Credit, компанія Ant Financial тісно співпрацює з місцевою владою по всій території Китаю…

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(6 голосів)

Також буде цікаво: