Фрірайтинг: пуста писанина чи шлях до геніальності? Медіа Найактуальніше 

Фрірайтинг: пуста писанина чи шлях до геніальності?

Синдром порожнього листка, страх білого аркуша, боязнь почати… Називають це по різному, але в основі лежить нездатність розпочати щось нове загалом і труднощі перед написанням тексту зокрема. З цим стикаються як і професійні літератори, журналісти, творчі люди, так і представники будь-якої іншої професії.

На допомогу може прийти фрірайтинг. Що це за техніка письма і в яких ще сферах життя вона стане у нагоді – далі у матеріалі.

Фрірайтинг – техніка вільного письма. Це досить старий метод, який зараз знайшов нове втілення не лише у літературних колах, а й у сферах самоусвідомлення, тайм-менеджменту і персональної психології. Поняття «фрірайтингу» першим увів американський письменник Кеннет Макрорі.

Історія

Виокремлення фрірайтингу як окремої техніки письма припадає на 70-ті роки ХХ століття. Хоча про схожий метод говорили й раніше. Наприклад, американська письменниця Доротея Бранд. У своїй книзі «Becoming a Writer» (1934), вона радить читачам щоранку писати протягом 30 хвилин так швидко, як тільки вони можуть.

Фрірайтинг був описаний в книгах професора англійської мови в Массачусетському університеті Пітера Елбоу «Сильний лист» («Writing With Power») і «Письменництво без вчителів» («Writing Without Teachers»). У 90-х роках ці книги стали бестселерами, відповідно і техніка стає популярною. Також вплив на популяризацію вільного письма мали книги Джулії Кемерон «Шлях художника» (The Artist’s Way, 1992).

Пітер Елбоу – автор двох бестселерів про фрірайтинг
Пітер Елбоу – автор двох бестселерів про фрірайтинг. Джерело зображень: umass.edu

Методом фрірайтингу користувалося багато літераторів: Том Пітерс, Рей Бредбері, Ел Райс, Джей Конрад Левінсон. Щось схоже на фрірайтинг рекомендував Микола Гоголь у листі Володимиру Соллогубу. Останній скаржився, що не може писати, на що отримав пораду все одно взяти аркуш паперу і перо, й почати зі слів «мені щось не пишеться». Якщо написати це багато разів, то прийде хороша думка в голову, а за нею й інші. Гоголь також відзначив, що людей, які перебувають у постійному натхненні для письма, дуже мало.

Після книг Марка Леві «Фрірайтинг: сучасна техніка пошуку креативних рішень» й «Геніальність на замовлення» фрірайтинг пережив нову хвилю популярності.

Правила фрірайтингу

Фрірайтинг має на меті відключити внутрішнього цензора. Отого, який не дає написати навіть перші рядки, вкидаючи думки «ти ще не достатньо вивчив цю тему», «що за формулювання таке, перероби речення», «слово коряве» і так далі. Ця техніка дозволяє просто писати все, що спаде на думку. Однак у вільному письмі також є свої правила:

 • Поставте чіткі часові рамки. Більшість дослідників рекомендують 15-30 хвилин. Якщо часових обмежень дотримуватися важко, то можна поставити рамки щодо обсягу – дві сторінки за один сеанс.
 • Концентруйтеся на тексті. Якщо пишете в ноутбуці, усі інші вкладки закрийте. Хоча частіше спеціалісти з фрірайтингу рекомендують писати вручну, так само забравши усі гаджети й інші відволікаючі фактори.
 • Не зупиняйтеся. З метою «краще подумати і сформулювати думку». Суть фрірайтингу в тому, щоб писати все, що прийде у голову, навіть якщо ви метаєтеся від теми до теми.
 • Не напружуйтеся й не очікуйте від себе геніального творіння. Фрірайтинг – це про розслаблення, тому варто викинути з голови думки про «це замало, нічого не вмію».
 • Не редагуйте текст під час написання. Поки що ви пишете лише для себе. Виправлення пунктуаційних чи стилістичних помилок може затримати процес і привести до втрати думок, які линуть у вашій голові швидше, ніж рука на папері чи клавіатурі.
 • Не перечитуйте текст одразу після написання. Почекайте хоча б півгодини, або ще довше. Потім можна перечитати, витягнути з тексту цікаві ідеї, або просто закинути його у шухляду. Усе залежить від мети застосування фрірайтингу. А їх буває декілька.

Фрірайтинг для письма

Це стосується літераторів, письменників, журналістів, копірайтерів. Одне слово, людей, які постійно щось пишуть. По-перше, фрірайтинг корисний для підтримання робочого процесу. Як уже було вказано на початку, мало хто перебуває під ейфорією натхнення постійно. А звичка писати кожен день по 30 хвилин без прискіпливого ставлення до себе допоможе краще набити руку у письмових техніках і полюбити цей процес.

Якщо фрірайтинг використовують для написання статті на конкретну тему, то тут важливим етапом є постобробка. Тобто спочатку ми обираємо тему і пишемо по ній все, що спадає на думку, одним текстом протягом визначеного часу. Потім даємо йому постояти. А після того або редагуємо, або, якщо це просто потік, вибираємо корисні ідеї.

Фрірайтинг для дисципліни

«Яка ж дисципліна, коли у правилах було вказано не напружуватися?» Так. Але тут йдеться про тренування концентрації і вміння вкладатися у часові рамки. Якщо кожного дня практикувати сеанси фрірайтингу, то мозок навчиться не боятися порожнього листка і концентруватися на певному виді роботи швидше.

Фрірайтинг для пошуку відповідей та розв’язку проблем

Наш мозок часом має відповіді на проблеми, які постійно крутяться в голові. Однак через рутину й багато справ ми банально не маємо коли про це подумати. А тут – цілі 30 хвилин, лише білий аркуш паперу й наша проблема. Таким чином у своїй голові можна знайти відповіді на питання від «куди вступати після закінчення школи», «як попросити підвищення», «чи варто виходити заміж», до «за кого проголосувати на цих виборах».

Фрірайтинг для самоусвідомлення

Якщо у попередніх пунктах ми обирали певну тему, то зараз це не обов’язково робити. Тут фрірайтинг виступає своєрідним релаксом. Це може бути підсумок дня, такі собі 20 хвилин роздумів перед сном. Або просто «письмо на вільну тему», що допоможе розвинути творчість і знаходити цікаві ідеї для нових проектів, чи повсякденних справ. Так само це своєрідне очищення мозку. Виписавши певну тему чи проблему на папір, ми перестаємо постійно її прокручувати в голові і економимо свої ресурси.

А якщо ступор?

От припустимо, ви засікли час, взяли листок і… нічого. Годинник тікає, а письмо не йде. Нічого страшного. Можете так і почати «я не можу нічого написати, у голові ніби щось і крутиться, але у речення не складається». І все, уже декілька буквочок з’явилося. Так само зі статтею. От прямо так і пишемо: «тема сьогоднішнього матеріалу – фрірайтинг, розпочнемо з…». У кінці, коли ви вже дійдете до аналізу, то заберете усі ці фрази, але почати так буде легше.

Які ще техніки можна використовувати для написання текстів

Мозковий штурм. Це придумування і записування якомога більше варіантів на певну тему. Можна використовувати для пошуку заголовка – виписати всі пов’язані логічно чи просто асоціативні терміни щодо головного предмету вашої статті. Так само посильно знайти і тему самого матеріалу, коли не знаєте, про що написати, але розумієте порядок денний і рубрику, чи просто записуєте усі цікаві ідеї.

Блок-схема. Виділіть основні предмети вашої статті й запишіть їх ознаки, щоб потім використати для порівняння. Можна також застосовувати мережі думок, під час яких від основної теми роботи поступово розкривати пов’язані питання й підтеми: наприклад, в центрі намалювати кружечок зі словом «коти» (якщо це тема вашого матеріалу) і від нього відокремлювати менші блоки – «харчування», «породи», «історія», а потім зазначити ще менші пункти.

Журналістські питання. Тут все стандартно: хто? що? коли? чому? як? Можна просто сформувати список питань з відповідями, а потім доповнити цей «скелет».

Цікавий також метод зміненого стану, особливо він корисний для тих, хто виконує рутинні завдання. Спробуйте змінити обставини: писати на іншому робочому місці, або, якщо розумієте, що завдання легке, сядьте за текст перед обідом, чітко поставивши мету: поки не зроблю, їсти не піду.

Ще один метод – погляд з майбутнього. Уявіть, що ваш матеріал уже готовий і зараз ви його просто читаєте. Що бачите на початку? Якими словами завершується перший абзац? Часом психологічно легше писати текст не з нуля, коли «я не знаю, що робити», а наче переказуючи готовий матеріал, який ви щойно прочитали у себе в голові і тепер даєте таку можливість іншим людям.

Фрірайтинг – це не щось абсолютно нове. Ви могли писати просто так, чи для очищення мозку перед сном, ніяк це не називаючи. Це стосується й інших описаних технік. Використовувати їх можна і так, як вказано у матеріалі, і поєднуючи, і придумавши абсолютно новий спосіб.

 1. 5
 2. 4
 3. 3
 4. 2
 5. 1
(3 голоси)

Також буде цікаво: