Данія очима українки Найактуальніше Планета 

Данія очима українки

Тут на вулицях назавжди оселились добрі дитячі казки. Тут мешкають найщасливіші та найпривітніші люди у світі. Тут тобі захочуть допомогти, коли ти навіть на це й не сподіваєшся. Тут погода змінюється за хвилину: щойно сяяло сонце, а вже за мить землю поливає рясний дощ. Тут ідеальні дороги без вибоїн, які заколисують навіть водія. Тут дикі тварини зустрічають тебе при в’їзді в місто. Тут цвітуть підсніжники у лютому. Тут навколо ліси, озера і ріки. Коли перетинаєш кордон, виникає питання:а де ж мегаполіс із в’їдливим запахом транспортного палива, поганою екологією та шаленим нічним життям, коли всюди так чисто, привітно і тихо? Тут – це в Данії. Країні контрастної погоди, економічної стабільності та безпосередності й щирості її жителів.

Данія – скандинавська країна у Північній Європі. Розташована на південний захід від Швеції та на південь від Норвегії, має сухопутний кордон із Німеччиною. Kongeriget Danmark (Королівство) є незалежною суверенною державою, до складу якої входять дві автономні установчі землі в північній частині Атлантичного океану: Фарерські острови, а також найбільший на землі острів Ґренландія. Вона складається з півострова Ютландія, архіпелагу і 443 островів, 70 з яких є населеними.

Карта
Королівство Данія. © pizzatravel.com.ua

Шкільна програма зарубіжної літератури познайомила мене із цим мініатюрним королівством ще у 5-му класі завдяки Дюймовочці, а ще – Каю і Герді, трепетним стосункам яких хотіла завадити Снігова Королева. А скільки ще прочитаних казок в дитинстві Ганса Християна Андерсена… Про стійкого олов’яного солдатика, про принцесу на горошині, про Елізу та її одинадцять братів-лебедів… Данці дуже пишаються Андерсеном і встановили в Копенгагені пам’ятник «Русалоньці», який, беззаперечно, є найвизначнішим символом столиці.

Ця скандинавська країна є батьківщиною германської культури. Франки, бургунди та вікінги беруть свій початок саме звідти, а їхній прапор вважається найстаршим чинним прапором у світі. Відомо, що його утвердження датується далеким 1219 роком.

Данці були першопрохідцями у дактилоскопії. Там вперше застосували цей метод для розпізнання злочинців. І перша спроба змінити стать в 1920 роках належить Ейнеру Венегеру, який офіційно є першою трансгендерною жінкою. Спроба змінити стать, щоправда, зазнала поразки, мабуть, тому Данія стала ще й першою країною Європи, що у 1989 році легалізувала одностатеві шлюби.

Завдяки винахідникам-скандинавам діти можуть складати конструктори «Lego», дівчата і жінки носити прикраси «Pandora», які нещодавно просто сколихнули світ моди. А чоловіки просто в захваті від пива, яке вариться на їхніх пивоварнях.

Така маленька, але по-справжньому могутня країна із багатою історією, самобутньою культурою і практичним підходом до звичних щоденних справ, неочікувано відкрила мені очі на буденні речі, які могли б підняти з колін і нашу державу.

Перша моя поїздка відбулась влітку 2016 року. Шлях на Данію пролягав через Польщу та Німеччину. Найбільше, що мене здивувало при в’їзді в Європу – велика кількість вітрогенераторів, які виробляють електроенергію. Це дозволяє використовувати безкоштовну енергію вітру, заощаджуючи на викопних джерелах енергії (вугіллі і нафті). В Україні, на жаль, ця галузь ще не розвинена. А от у Данії вітряки на кожному кроці, бо близько чверті електроенергії від загальної суми отримують на ВЕС.

Вітрогенератори
Вітрогенератори в Європі буквально на кожному кроці. © meteoprog.ua

Так само здивувала і дорога. Пам’ятаю, як водій маршрутки чи то від перевтоми, чи від ідеальної рівності асфальту з’їхав на бокову білу смугу, і дорога вмить «зреагувала» неприємним звуком. Звукові смуги на європейських дорогах допомагають запобігти аваріям, бо вміло контролюють транспортні засоби.

Данська дорога
Данська дорога. Фото Богдана Краски

Що змусило нагадати про мою недалекоглядність – погода. Речі, що були у моїй валізі – суто літні. Про теплий одяг, готуючись в дорогу, я не подумала. Проте дощі у Данії такі ж часті, як і в туманному Альбіоні. За два місяці мого перебування було лише два по-справжньому спекотних дні, і данців у цей час на вулицях видно не було. До спеки вони не звикли, бо клімат в країні помірний, літо прохолодне, а зима – м’яка та вітряна.

Проїжджаючи повз будинки, не можна не помітити, що Данія не любить парканів і фіранок: усе відкрито, мов на долоні. Сусіди можуть вітатися через вікна, перехожі можуть споглядати, як подружжя готує вечерю. Від цього мені, українці, аж якось ніяково. Проте данці аргументують їхню відкритість тим, що їм нема чого приховувати від співвітчизників. Вони навіть не зачиняють на замок вхідних дверей, бо у всіх між собою взаємодовіра.

Екстер’єр будинків майже однаковий. Здається, що їх усіх будували одночасно за зразком. Нема якихось нестандартних випуклих чи загострених елементів. Все в стилі мінімалізму – відмова від декору, основне – ідеальні пропорції.

А от в інтер’єрі перевагу надають саме скандинавському стилю, до головних особливостей якого належать винятково білі стіни, низькі стелі, великі вікна, кілька типових скандинавських прикрас, які, зазвичай, виготовлені з натурального дерева. У приміщенні має бути максимум простору та затишку. Низькі стелі роблять, аби у будинку було тепло і не доводилось витрачати зайві кошти на опалення.

Скандинавський стиль в інтер’єрі
Скандинавський стиль в інтер’єрі. © fix-life.com.ua

Взагалі національною рисою данців є економність. Хорошим прикладом для всього світу є їхні депутати, які приїжджають на роботу не на машинах, а на велосипедах. Таким чином вони підтримують національну ідею та культуру, бо велосипед є данським традиційним транспортним засобом. У громадському транспорті рідко можна зустріти корінних жителів, незалежно від їхнього соціального статусу, оскільки поїздка в автобусі однаково дорога і для середньостатистичних громадян, і для можновладців, тому що вони оплачують не за витрачене паливо, а за витрачений час.

Велосипеди
Велосипеди – національний вид транспорту. © skandinavy.ru

Іноді буває, що дві подруги за столом ведуть розмови про те, як зараз важко з підлітками, скільки треба грошей, щоб задовольнити їхні модні потреби. Хоча на столах у цих подруг стоїть посуд, що коштує кілька сотень (а то і тисяч) євро. І він куплений не тому, щоб похвалитись перед друзями, цілком ймовірно, що він передався від мами в спадок. Але ні в якому разі не для пафосної картини. Такого слова як «пафос» в Данії не існує.

Секретар дантиста і кандидат в мери міста Стоврінг Ванда Сьогорд ввечері допомагає працювати чоловікові на фермі. До цієї роботи змалку привчають і дітей. Батьки Сьогорди стверджують, що діти повинні вміти заробляти на себе, бо вони рано стають самостійними. Хоча одружуватись офіційно можна після 25-ти років, та молоді пари до шлюбу живуть разом.

Ванда Сьогорд
Ванда Сьогорд – кандидат у мери міста Стоврінг. Фото із особистого архіву Вагди Сьогорд

Сімейні цінності були завжди в пріоритеті данців. Часто можна побачити літню пару, яка скуповується в магазині, читає книжки в бібліотеці та разом вигулює собаку. Але на недільних богослужіннях як літніх, так і молодих людей зустріти можна рідше. Скандинави не дуже релігійні. Данія є третьою країною у світі за кількістю атеїстів та агностиків. Найбільш поширеною релігією є Євангельська Лютеранська Церква Данського Народу, яка має статус державної релігії.

У віці тринадцяти-п’ятнадцяти років всі діти проходять конфірмацію – обряд свідомого сповідання віри. Дівчата в пишних білих сукнях та хлопці в строгих костюмах урочисто переходять в доросле життя, обираючи собі ту віру, яка до вподоби.

Конфірмація
Конфірмація – обряд свідомого сповідання віри. Фото Ванди Сьогорд

А от традиції вікінгів не можуть не дивувати, бо в них присутні навіть язичницькі мотиви. Серед язичницьких свят найпопулярнішими є Масниця та Івана Купала (день Святого Ганса). Цьогоріч день Святого Ганса відзначають 24 червня. У цей день на березі моря, озера чи річки спалюють відьму на багатті. Поки змотана лялька з ганчір’я горить на вогні, данці співають пісень і п’ють алкоголь за знищення темної сили.

Святкування дня Святого Ганса
Святкування дня Святого Ганса (Івана Купала по-данськи). Фото Богдани Марчук

Середньовічна інквізиція, що так само зачепила і цю північну сторону Європи, послужила мотивом для створення свята. До слова, інквізиція теж негативно позначилася на зовнішності данців. Побачити тендітних, милих жінок з виразними рисами обличчя – диво. І навіть якщо на вулиці ви зустрінете таку жінку, то вона буде або українкою, або білорускою, або литовкою, або матиме точно не данське громадянство.

Данські дівчата
Данські дівчата. Фото з архіву Лінетт Сімонсен

Ще Данія дуже лояльна як до домашніх, так і до диких тварин. Існує навіть такий закон, що фермер не має права не годувати кота чи собаку, який прибився до ферми і не заважає роботі. Тому бездомних тварин часто підгодовують.

Фермери підгодовують бездомних котів
Фермери підгодовують бездомних котів. Фото Ігоря Харковця

Дикі тварини також не бояться людей і можуть вільно ходити біля будинків. Справа в тому, що браконьєрство заборонено законом. І нічого особливого, коли біля оселі пасеться самка благородного оленя з дитинчатами.

Дикі тварини пасуться біля будинку
Дикі тварини пасуться біля будинку. Фото Ігоря Харковця

Тут ти відчуваєш себе вільним, тут легше дихати, тут є стабільність і впевненість у завтрашньому дні. Тут просто і легко. Маленьке, але потужне королівство з давніми традиціями, теж не одне століття кувало своє щастя. І нам, українцям, сьогодні важливо перейняти від них позитивний досвід, аби побудувати свою щасливу державу.

Щаслива данська сім’я Фіна та Ванди Сьогордів
Щаслива данська сім’я Фіна та Ванди Сьогордів. Фото з сімейного архіву Ванди Сьогорд

 

[wp-rss-aggregator source=”1871″ limit=”3″]

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(7 голосів)

Також буде цікаво: