Україна і Людина, яка змінює світ… Найактуальніше Суспільство 

Україна і Людина, яка змінює світ…

23 червня 2021 року виповнюється двадцять років, як до колиски українського християнства в Києві прибув Святіший Отець Папа Римський Іван Павло ІІ. Приїзд наступника Верховного апостола Петра до благословенної української Держави – історична подія, яка відкрила нову сторінку в історії України, в історії УГКЦ та РКЦ.

«Ця історична і далекоглядна подія своїм багатогранним значенням матиме своє відлуння не тільки в Україні, але й в усьому світі. Особливо вона виявила рішуче намагання Церкви Заходу знайти дорогу до примирення з Церквою Сходу», – такими словами наповнена стаття головного редактора релігійного часопису «Світло» Василя Цимбалістого. П’ятиденне перебування в Україні Великої Людини Кароля Войтили, за статусом Першої Особи в Христовій Церкві, котра налічує понад мільярдну католицьку спільноту, дивилися і слухали понад 120 країн світу. На моє запитання: «Як Європа оцінює нинішній візит Папи?», відомий діаспорний український історик, кавалер Ордена Святого Григорія Великого Мирослав Лабунька відповів: «Позитивно. Нарешті усі втямлять, що ми – прадавня культура, частина європейської цивілізації» («Світло», 2001, ч. 7-8).

У своїх вітальних промовах, зокрема в Бориспільському аеропорту, Маріїнському палаці, на Візантійській та Латинській Літургіях у Києві та Львові, на зустрічі із молоддю (Сихів, 26 червня 2001 р.) та офіційній церемонії прощання у Львівському аеропорту упродовж п’яти днів перебування Святіший Отець Іван Павло ІІ, у жилах якого тече українська кров, говорив про Шевченка на землі Тараса, вживав милі нам слова «улюблена земля України», «Святая Батьківщино моя», «народе-друже», «духовні корені України є сильні» тощо. Особливо мені увійшли в душу Його слова на прощанні у Києві та Львові: «Народе, що живеш на цій землі, не забувай цього», «Українці, в родючу землю ваших традицій заглиблюється коріння вашого майбутнього».

Святіший Отець прибуває на аеродром «Чайка»
Святіший Отець вранці 25 червня 2001 р. прибуває на аеродром «Чайка» під Києвом, де проведе велику літургію за латинським обрядом.

Направду подячним подарунком від української нації для Івана Павла ІІ став вірш нашого приятеля, поета Петра Шкраб’юка, який прозвучав на Святій Літургії у Львові 27 червня у присутності півтора мільйона слухачів.

Уклін, Святіший Отче!

Народе мій, у вірі встань!
Втікай, облудна ноче!
Сплітаємо вінки вітань:
Уклін, Святіший Отче!

Стираємо зневір тавро –
Хтось, може, і не хоче.
Але шумить бунтар Дніпро:
Уклін, Святіший Отче!

Віків – хвилин студений плин –
Надія в нім клекоче.
І чути легіт з полонин:
Уклін, Святіший Отче

Вступаємо в єдиний Храм,
В серцях любов стукоче.
Говорять наші предки Вам:
Уклін, Святіший Отче.

Голубить села і міста
Знов сяєво пророче.
То ласка Господа Христа…
Уклін, Святіший Отче!».

Спеціальний випуск журналу «Світло», присвячений візитові Івана Павла ІІ в Україну
Спеціальний випуск журналу «Світло», присвячений візитові Івана Павла ІІ в Україну. Фото Мар’яна Лозинського

Сьогоднішня згадка про візит Папи Римського в Україну передана на основі матеріалів двадцятирічної давності зі спецвипуску журналу «Світло» під назвою: «Людина, яка змінює світ…», яке підготували о. Василь Цимбалістий, ЧСВВ, о. Йосафат Воротняк ЧСВВ, Йосип Лось, Мар’ян Лозинський, Ігор Полянський, Ігор Скленар, Федір Лукавий, Тетяна Хоменко, Тарас Лильо, Ольга Квасниця, Ярослава Фіалкович, Ольга Кузьмич, Любов Пенцак і Олександр Кудрявцев.

Остання сторінка «Світла» з переліком усіх причетних до випуску цього історичного числа журналу
Остання сторінка «Світла» з переліком усіх причетних до випуску цього історичного числа журналу

На завершення подаємо враження від зустрічі із Святішим Отцем Іваном Павло ІІ надрукованих у часописі «Світло». Михайло Перун зустрічав Папу у Борисполі як журналіст: «Ця скромна, з виразним і водночас смиренним поглядом людина вітає весь український народ і з трепетом ступає на нашу благородну землю, яку цілує».

Патріарх Київський і всієї Руси-України Філарет: «Я вважаю, що цей візит корисний тому, що Папа Іван Павло ІІ досить чітко заявив, що він приїхав в Україну не з метою прозелітизму, а як посланець миру».

Євген Сверстюк, письменник, журналіст, в’язень радянських таборів: «Думаю, що ніхто з візитерів не говорив так про Україну, не звертався до неї з такою любов’ю, не розумів так її серце, як Папа Іван ІІ, він назвав нашу землю «политою кров’ю», він вважає її духовним центром, серцем Східної Європи. Під час свого візиту Папа сказав українцям навіть більше, ніж я очікував».

Дмитро Павличко, поет, письменник, посол України у Польщі: «Папа Римський є провідником екуменізму, поєднання християн. Він несе мир і злагоду, любов і прощення, увагу до бідних і скривджених».

Єпископ УГКЦ Софрон Дмитерко ЧСВВ: «Папа прихильно ставився до нашої Церкви ще у часи підпілля. Знав особисто наших владик, зокрема єпископа Йосафата Коциловського. Я вважаю, що з приїздом та від’їздом Папи Дух Святий огорне мільйонні маси».

Іван Вакарчук, ректор Львівського національного університету імені Івана Франка, отримав з рук Папи нагороду «Капітула Поєднання»: «Біля Івана Павла ІІ справді відчуваєш, що Папа випромінює щось таке, яке сприймається на підсвідомому рівні».

Єпископ Дионізій Ляхович, ЧСВВ: «Святіший Отець в Україні – це п’ять днів невимовної радості духовного і національного підйому, особливої Божої благодаті, благовісті Євангелія миру й єднання, утвердження віри, збудження нової надії на краще майбутнє».

Промине ще двадцять років і ми будемо згадувати історичний візит Святішого Отця Івана Павла ІІ в Україну, як енергію добра й милосердя, що її віддав нам споріднений з нами велемудрий і героїчний чоловік з Рима.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(5 голосів)

Також буде цікаво: