Краса – найвища цінність племені Водабе Найактуальніше Планета 

Краса – найвища цінність племені Водабе

Можливо, останнє на Землі кочове плем’я Водабе дуже цінує красу. Понадто тут за власною вродою стежать чоловіки: кожен має при собі дзеркальце та знає, який макіяж зробити на чоловічий конкурс краси Геревол.

Водабе – кочове плем’я, що мешкає на території Нігеру, далеко від цивілізації. Водабе подорожують невеликими сімейними групами кожні декілька днів у пошуку нових пасовищ для їхньої худоби. Воно налічує близько 65 тисяч осіб.

Чому Водабе вважають себе найкрасивішими людьми на світі – читайте далі.

Водабе у пошуку нових пасовищ для худоби
Водабе у пошуку нових пасовищ для худоби. © Timothy Allen

Водабе – люди табу

Слово «водабе» у перекладі – «люди табу». Недарма у племені є перелік суворих правил, якого необхідно дотримуватись. Автентичні традиції є надзвичайно важливими для цього кочового племені. У них закорінені їхня індивідуальність, свобода та захист.

Основними правилами поведінки племені є: самоконтроль, дисципліна, терпіння, розсудливість, скромність та повага до ближнього. Вони також повинні зберігати послух перед старійшинами та бути покірними у родині.

Найдивнішою традицією для європейців є та, що батьки не розмовляють зі своїми первістками до їхнього дорослішання. Водабе переконані, що це формує необхідну сором’язливу поведінку. За таких умов діти часто отримують опіку та ласку від інших членів родини, тож автоматично стають частиною однієї великої сім’ї.

У повсякденному житті Водабе вірять у магію, надприродне. Чоловіки часто носять амулети – мішечки з таємними травами для захисту від джинів та ворогів. Травами також самі лікуються та лікують тварин. Чоловіки використовують магічні зілля, щоб привабити жінок. Кажуть, що, звісно, жінок можна знайти й без допомоги магії, але найчастіше її все ж застосовують.

Жінкам натомість не потрібні талісмани, щоб приваблювати чоловіків. Якщо жінка побачить чоловіка, який їй сподобається, вона просто збере речі та піде за ним.

Дівчата племені Водабе
Дівчата племені Водабе. © Timothy Allen

Також свої правила є у зовнішньому вигляді членів племені. Жінки ділять волосся на пасма та зв’язують їх у великий вузол спереду. Розв’язують його тільки по досягненні зрілості. Чоловіки заплітають волосся у складні косички та часто підводять очі. У дитинстві дівчаткам за допомогою вугілля роблять татуювання. На лице наносять маски з натуральних речовин, щоб виглядати свіжими. Навіть облаштування табору регламентується жорсткими правилами: жінки стелять постелі з півночі на південь та в особливому порядку, що залежить від їхнього рангу.

Ініціація є також важливою у житті Водабе. Для юнаків племені вона набагато важливіша, ніж для юнок. Хлопці, досягнувши 15 років, стають носіями та хранителями традицій. Це стосується і володіння худобою – юному чоловіку дарують його першу корову, і обрядів – його вчать наносити святковий макіяж, танцювати ячі (танець, що зваблює жінок) та співати. Дівчата, коли дорослішають, виходять заміж за тих, кого обрали їм батьки ще у дитинстві. Це і є шлюб із розрахунку.

Шлюб за коханням і шлюб з розрахунку

Так приблизно можна окреслити два види шлюбів, що вкладаються у племені. Шлюб із розрахунку – це шлюб, за який домовились ще у дитинстві. Батьки хлопчика просять дозволу в батьків дівчинки, коли тій виповнюється 7 років. Вони чекають, поки вона досягне зрілості, тоді чоловік забирає її зі сім’ї. Напередодні весілля чоловіки обговорюють всі деталі: наречений муситиме передати трьох корів у стадо сім’ї нареченої. Жінки в обговоренні не беруть участь, але саме вони обиратимуть трьох корів, яких віддадуть у придане. Кожного місяця одну корову віддаватимуть, лише після останньої дівчина перейде в сім’ю чоловіка.

Жінки вміють бачити і хороших корів, і красивих чоловіків.

Тут панує полігамія, тому чоловік може мати декілька дружин. Чоловіки це пояснюють практичністю – всі турботи по догляду за дітьми, приготуванням їжі та інші клопоти поділяються між дружинами. Оскільки це – кочове плем’я, то будинків тут немає, лише криті тенти, де всі сплять разом. Ліжка жінок – одні біля одних, а чоловік приходить до них по черзі щоночі.

Це – традиції Водабе. Жінки повинні йти за своїм чоловіком та підкорюватись йому повністю.

Хоча жінки можуть піти від своїх чоловіків. Це – т.зв. шлюб за коханням. Їх укладають під час церемонії Дабдо. Жінка, яку не влаштовує її чоловік (можливо, він здасться їй не дуже красивим), може обрати собі іншого та взяти з ним шлюб. Тоді вона переходить у його сім’ю. Церемонія одруження доволі дивна – закохані мусять вбити барана, приготувати з нього гуляш і з’їсти. Тільки тоді ні старійшини, ні колишній чоловік не зможуть перечити шлюбу.

Конкурс краси Геревол

Шлюби за коханням є найчастішим наслідком Дабдо, яку організовують після сезону дощів. Дабдо – давня церемонія вшанування природи, що збирає всі роди на велике частування. Місце її здійснення залишається у таємниці аж до початку. Територію підбирають з розрахунком, що на ній можна буде прогодувати велику кількість людей цілий тиждень. Одна з частин племені, яка підібрала місце й пригощатиме всіх, хто з’їдеться на церемонію Дабдо та конкурс краси Геревол.

Чоловік готується до конкурсу краси Геревол
Чоловік готується до конкурсу краси Геревол. © Timothy Allen

Геревол – це конкурс, в якому молоді хлопці сім днів і ночей з розфарбованими обличчями та у спеціальному вбранні танцюватимуть, співатимуть, показуватимуть свою красу та змагатимуться за звання найкрасивішого.

Загалом люди племені Водабе є представниками суміші негроїдної та європеоїдної рас. Еталон краси тут сталий – високий зріст, худорлявість, тонкий ніс, а головне – білі очі та зуби. Тому в час Гереволу кожен хлопець турбується про макіяж: вони фарбують обличчя у жовтий, червоний кольори, часто креслять вертикальні смуги вздовж носа та лоба, щоб лице «витягнулось». Очі та губи незмінно підмальовують чорною фарбою з попелу кісток єгипетської чаплі. Окрім гарного контрасту, що дає колір, Водабе вірять, що разом з фарбою вони отримують і граційність цих чапель. Загалом вони вірять у пророка, але також вірять у надприродні сили. Заявляють, що мають секретний напій з кори дерев, що підтримує сили у час багатогодинних танців на сонці. Також Водабе зронили, що по вживанню такого відвару танцівники часто впадають у транс.

Танець Геревол
Танець Геревол. © Timothy Allen

Важливо згадати й ритуальний одяг та прикраси юнаків, що змінюються кожного дня та означають новий етап церемонії. Часто це разки намиста з ракушок чи цікавих камінців, пір’я на голові, щоб «додати» собі зросту чи навіть хвости биків, які прив’язують до голови, символізуючи єдність з тваринами.

Поки тривають танці, старійшини настановляють молоде покоління. Для Водабе це не просто конкурс на найкрасивішого, це – вибір найдостойнішого юнака, який найкраще поєднує зовнішню красу, харизму та традиції. Плем’я збирається не тільки, щоб подивитись на найкрасивішого, а й щоб укотре згадати свою історію та закарбувати у пам’яті свято аж до наступного року. Адже у них немає письма чи матеріальних пам’яток – хіба танці, пісні, легенди та неписана збірка правил.

В танці чоловіки використовують спеціальну міміку
В танці чоловіки використовують спеціальну міміку, щоб привабити жінок: показують зуби, широко розплющують очі та здійснюють ними кругові рухи. © Timothy Allen

Для молоді таке свято є нагодою розважитись, поспілкуватись, а іноді й відшукати собі пару. Оцінюють молодих чоловіків під час Гереволу незаміжні дівчата, інші жінки тим часом споглядають ритуальні танці. І хоча поводяться жінки дуже стримано, чоловіки можуть розпізнати погляд чи спеціальний жест рукою, коли їх вибирають. Тоді пара може побути наодинці. Часто це закінчується шлюбом, тоді жінка переходить в сім’ю нового чоловіка. А інколи вони просто розважаються разом декілька ночей, а по завершенню Гереволу роз’їжджаються. Саме заради цієї можливості багато чоловіків залишають вдома своїх дружин. Щоб їх ніхто не вкрав, і щоб самі чоловіки мали змогу провести з кимось ніч. Загалом такий порядок підтримують, адже це призводить до змішування родів і їхнього оновлення.

Незаміжні дівчата можуть лише придивитись до ймовірних наречених під час конкурсу. Їм не дозволено провести ніч з хлопцем, який їм сподобався.

Традиції, що зникають

Водабе – кочове плем’я з майже унікальним поглядом на чоловіка та його красу. Плем’я, де врода надзвичайно цінується, але комплексно: доглядач тварин, голова сім’ї та красивий чоловік. Краса жіноча тут сприймається по-іншому. У Водабе жінки апріорі вважаються гарними.

Сьогодні плем’я переживає не найліпші часи – сувора засуха призводить до зменшення кількості їхньої худоби. Зміни клімату та швидкий розвиток сільського господарства змушує багатьох людей з племені йти в міста у пошуках їжі. Тож їхній традиційний устрій життя опиняється під загрозою.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(4 голоси)

Також буде цікаво: