Руханка, автомати і діти: про що знімають відео терористи Найактуальніше Планета 

Руханка, автомати і діти: про що знімають відео терористи

Про терористичні організації та їхню діяльність ви, напевно, неодноразово чули, навіть якщо і приблизно не розумієте, навіщо вони влаштовують теракти і хто за ними стоїть. «Ісламська Держава», «Аль-Каїда», «Талібан», «Гезболла», «Брати мусульмани» – це перелік лише найвідоміших організацій, у той час як на Близькому Сході, в Північно-Східній Африці та Південно-Західній Азії постійно виникають нові радикальні (переважно ісламістські) організації.

Раніше основною характеристикою і перевагою терористів була їхня анонімність. Підпільна діяльність, таємна мережа філіалів у різних країнах, ретельно відібрані новобранці, детальне планування терактів робили терористів невловимими. Їхня діяльність була спрямована на обмежене коло осіб – політичних лідерів та лідерів інших угрупувань. У XXI столітті все змінилося. Тепер терористичні організації, як-от «Ісламська Держава», намагаються привернути до себе увагу якомога більшої аудиторії і використовують для цього не тільки традиційні ЗМІ, а й нові медіа та соціальні мережі. Якщо раніше своїх лідерів терористи ретельно приховували, то тепер вони стають цілком публічними персонами і, як і лідери демократичних країн, дозволяють собі ставати за трибуну, оприлюднювати власні ідеї, наміри, погляди, звертатися до народу й опонентів.

Медійна активність терористичних організацій – тема дуже цікава. Особливий інтерес у науковців зі всього світу викликає те, як у наш час терористи навчилися використовувати пропаганду. Якщо ми вже згадали про «Ісламську Державу», то варто зазначити, що жодна інша терористична організація не може скласти їй конкуренцію за кількістю і якістю пропаганди. Терористам ІД вдалося створити власний «бренд». Люди з різних куточків світу так захоплювались її діяльністю, що залишали своє спокійне життя, сім’ю і їхали в Сирію та Ірак воювати пліч-о-пліч з джихадистами, захищаючи релігію, про яку ще недавно нічогісінько не знали.

Якщо ви щось чули про відеоролики «Ісламської Держави», то скоріш за все це були всесвітньо відомі кадри, на яких терористи страчують іноземних журналістів (наприклад, француза Ерве Гурделя та американця Джеймса Фоулі у вересні 2014-го). Контент ІД справді шокував увесь світ своєю жорстокістю та брутальністю, але мало хто знає про інші теми, які порушують терористи у своїх роликах.

Переважна більшість відеороликів містить тему романтизації тероризму. Кадри, на яких джихадисти однією шеренгою крокують пустелею або стоять посеред гірської місцевості з широким краєвидом і заходом сонця, тримаючи в руках чорний прапор, мають передавати глядачеві емоції тріумфу та братерства.

Скріншот з відео «Ісламської держави».
Скріншот з відео «Ісламської держави». Джерело: jihadology.net

Але не лише «Ісламська Держава» продукує пропагандистські відео. Розвиток власних медіакомпаній тепер стає невід’ємною частиною терористичної діяльності багатьох організацій. На світлині нижче зображено стоп-кадр з ролика терористичної організації «Ісламський Емірат Афганістан», також відомої як «Талібан в Афганістані». На ньому моджахед, тобто афганський бойовик, у ролі журналіста веде репортаж із події, яку організували терористи. «Як відбуваються події у вас і чи задоволені ви ними?», – питає ведучий. Ні саме запитання, ні інтонація, ні мікрофон у руці, – нічого не видає в ньому терориста. Але уявіть собі, якби ви, дивлячись новини, побачили ось такого чоловіка із заблюреним обличчям. Дивно? Для афганців, які проживають на територіях, підконтрольних «Талібану», це вже, мабуть, стало нормою.

Скріншот з відео «Ісламського Емірату Афганістан», телекомпанія Al-Emara
Скріншот з відео «Ісламського Емірату Афганістан», телекомпанія Al-Emara. Джерело: jihadology.net

Гортаємо далі – ось вам кадр, на якому маленький хлопчик бажає Америці смерті, або ж бойовик, який говорить про те, що «джихад – це туризм для мусульман».

Скріншот з відео «Ісламського Емірату Афганістан», телекомпанія Al-Emara
Скріншот з відео «Ісламського Емірату Афганістан», телекомпанія Al-Emara. Джерело: jihadology.net

Дітей як спосіб привернути увагу та вивести глядача на емоції терористи використовують доволі часто. Це і трагічні кадри з понівеченими дитячими тілами, і репортажі зі шкіл.

Скріншот з відео «Ісламського Емірату Афганістан», телекомпанія Al-Emara
Скріншот з відео «Ісламського Емірату Афганістан», телекомпанія Al-Emara. Джерело: jihadology.net

Провідною темою також можна вважати демонстрацію сили. У кадрах постійно є зброя, а до знімання тренувань бійців терористи докладають особливо багато зусиль. Ось, наприклад, кадри з відео «Ісламського Емірату Афганістан», на якому протягом тридцяти хвилин бойовики роблять руханку, стрибають через вогняні кола, змагаються у їзді на мотоциклах і стріляють по мішенях, водночас виконуючи трюки:

Скріншоти з відео «Ісламського Емірату Афганістан», телекомпанія Al-Emara
Скріншоти з відео «Ісламського Емірату Афганістан», телекомпанія Al-Emara. Джерело: jihadology.net

Як бачимо, у своїх роликах терористи не обмежуються демонстрацією насильства. Тем, які вони порушують, дуже і дуже багато. Продукують відео спеціальні медіакомпанії. Самі терористи називають їх «медіафундаціями». Вони дають змогу знімати ролики високої якості, при цьому використовуючи камери нічного фільмування та дрони. Окрім того, всі відео професійно змонтовані, мають офіційну заставку на початку та різноманітні ефекти всередині.

Скріншоти з відео «Ісламського Емірату Афганістан», телекомпанія Al-Emara
Скріншоти з відео «Ісламського Емірату Афганістан», телекомпанія Al-Emara. Джерело: jihadology.net
Скріншот з відео «Ісламської Держави»
Скріншот з відео «Ісламської Держави». Джерело: jihadology.net

Вершиною медійної активності «Ісламської Держави» стали 2014–2015 роки. За цей час організація встигла стати яскравим прикладом для наслідування. Терористи з усього світу почали використовувати методи ІД для розповсюдження власної пропаганди. Тепер терористичний контент настільки різноманітний, а його потоки настільки великі, що відстежувати й систематизувати таку інформацію дослідникам стає все важче, а борцям з тероризмом – усе складніше перехоплювати її і видаляти. Саме медійний компонент перетворює тероризм на одну з основних глобальних проблем XXI століття.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(8 голосів)

Також буде цікаво: