Вакцинація – право людини Найактуальніше Суспільство 

Вакцинація – право людини

Майже два роки ми живемо в час пандемії. З постійними новими хвилями захворюваності та обмеженнями. Навіть за цей період нам не вдалося подолати вірус повністю. Ми вже давно звикли і певно навіть не згадаємо яким було життя до пандемії. Проте деякі європейські країни починають скасовувати більшість карантинних обмежень. Не через те, що вірус подолано і від нього знайшли магічні ліки. А завдяки банальній вакцинації.

Вакцинація не є чимось для нас незнайомим та новим. Кожен громадянин має пройти обов’язковий графік щеплень від різних захворювань. Саме таким чином раніше були подолані віруси, про які зараз ми навіть не згадуємо. В Україні рівень вакцинації проти covid-19 все ще не досягнув бажаної цифри. А от такі країни як Данія чи Великобританія, хоч все ще і страждають від великої кількості захворювань, мають дуже високі показники вакцинації серед населення. Тому у них були прийняті рішення про послаблення, або скасування карантинних обмежень.

В Україні навколо вакцинації все ще існує багато фейків та міфів, яким люди з легкістю вірять. Можливо, проблема в тому, що більшість нашого населення все ще дуже погано фільтрує інформацію, а, можливо, проблема саме в поганій інформаційній кампанії вакцинації. В будь-якому разі ми маємо проблему, коли громадяни не вірять у ефективність вакцин та звинувачують всю країну у примусовій вакцинації.

Якщо розглядати законодавство, то обов’язкова вакцинація передбачена законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб». Наприклад, в статті 12 цього закону йдеться про те, що у разі виникнення особливо небезпечної інфекційної хвороби та її масового поширення на відповідних територіях можуть проводитися обов’язкові профілактичні щеплення. Таке рішення може приймати головний державний санітарний лікар.

Чи справді вакцинація може порушувати основоположні права людини? На це питання можна дати відповідь, якщо розглянути рішення справ про обов’язкову вакцинацію у Європейському суді з прав людини. Випадків, коли люди скаржилися до суду, що обов’язкова вакцинація порушує їхні права, безліч. Хоч, на жаль, справи пов’язані із вакцинацією проти covid-19 ще не були розглянуті, можна як приклад навести справу «Ваврічка та інші проти Чеської республіки».

Обставини справи

У Чеській республіці «Закон про охорону здоров’я» вимагає від усіх постійних мешканців країни пройти комплекс планових щеплень. За виконання цього обов’язку щодо дітей віком до п’ятнадцяти років відповідають їхні законні представники, тобто батьки або опікуни. А без профілактичних щеплень дітей не можуть приймати в заклади освіти. Це якщо, звичайно, дитині не протипоказана вакцинація. Зі свого боку людина, яка не виконала цей обов’язок, вчиняє незначне правопорушення і повинна сплатити штраф.

Саме у такому злочині було визнано винним фігуранта справи пана Ваврічку. А точніше винним  у тому, що він не прослідкував за тим, щоб його діти щепилися від поліомієліту, гепатиту B та правця. Він намагався оскаржити це рішення на адміністративному рівні, в Конституційному суді та навіть у Європейському суді з прав людини, спираючись на те, що були порушені його основні права і свободи. Зокрема він наголошував на праві відмовитися від медичного втручання та праві дотримуватись і проявляти свої релігійні та філософські переконання .

Заяви пана були дуже схожими до промов багатьох сучасних «антивакцинаторів». Тобто він називав щеплення безвідповідальним експериментуванням над здоров’ям людей та підкреслював можливі побічні ефекти.

Ресурс: Insider Inc.

У суді він отримав відповідь, що обов’язкова вакцинація може бути допустимим обмеженням прав вільного сповідування своїх переконань. Оскільки це є необхідним заходом для захисту громадської безпеки, здоров’я та прав і свобод інших. А сама вакцинація становила собою акт солідарності з боку тих, хто вакцинується, щоб захистити здоров’я суспільства в цілому. Особливо на обов’язкову вакцинацію та колективний імунітет покладаються саме ті люди, які не можуть за станом здоров’я щепитися. І перебуваючи у вразливому стані, вони мають надію лише на високий рівень вакцинації суспільства, щоб захиститися від інфекційних захворювань.

У документі «Глобальний план дій щодо вакцин» Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) називає вакцинацією одним з найуспішніших та найефективніших методів для боротьби з вірусами. Вона за останні роки досягла багатьох речей: викорінення віспи, зменшення захворюваності на поліомієліт, кір та інші захворювання. Тому щеплення має бути визнаним основним правом людини на здоров’я. Це не просто боротьба з хворобами, але й профілактичний захід, що допомагає запобігти виникненню нових хвиль захворюваності та контролювати їх.

Отже, справу було програно. Тому що ми можемо сповідувати свої релігійні, філософські та інші переконання, якщо в цей самий час ми не шкодимо оточуючим та не наражаємо їх на небезпеку.  Вакцинація є обов’язком громадянина, щоб захистити громадську безпеку і себе, звичайно, теж. Адже це один із небагатьох методів, який є ефективним у боротьбі із небезпечними захворюваннями. Тим більше у випадку із covid-19.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 голосів)

Також буде цікаво: