Сигнал схаменутися? Найактуальніше Побачене. Почуте. Прочитане Світоглядні орієнтири 

Сигнал схаменутися?

Короновірус. Пандемія. Економічний колапс… Черговий раз увагу мільярдів людей земної кулі окупували тотальна істерія, страх, розгубленість. Звідси різні припущення: «збій» біологічної зброї, якою володіють чотири країни – Китай, Росія, США, Ізраїль; винищення рідкісних тваринок, смачне м’ясо яких споживають китайці, витрачаючи колосальні кошти на їх закупівлю в інших країнах (генетичний код цих істот майже на сто відсотків збігається з характеристикою вірусу, про що писав рік тому англійський журнал «The Economist»); початок апокаліпсису, про що йдеться в Євангелії від Івана. Принагідно згадуються зафіксовані факти – історія 14 тисяч воєн, що мали місце протягом останніх 5500 років, часовий збіг рівно через сто років епідемій чуми, холери, тепер диковинного вірусу.

Знову постало вічне питання про Гармонію Світобудови, доброту, тобто про справжній сенс буття, трансформацію духовної енергії, відповідальності перед Абсолютом, усвідомлення трансцендентності, яка, власне, має душу індивіда за початкову і кінцевому мету буття. Траєкторія самореалізації індивіда в християнстві спрямована у безконечність. А, скажімо, для китайця трансцендентність полягає у забутті своєї індивідуальності для злиття з Космосом чи з людською спільнотою; тобто істина живе поруч, у цьому таки світі. Доведено: рано чи пізно історія складає вирок усім інституціям авторитарного типу – чи це відкрито-тоталітарний терор більшовизму, нацизму, маоїзму, чи замаскований інформаційно-споживацький терор сучасного лібералізму. Ніколи не слід забувати, що добро і зло мають зворотній зв’язок і рано чи пізно він спрацьовує з точністю бумерангу. Ми забуваємо основоположні слова Христа: що посієш, те й пожнеш!

Щодо захисту, то домінують поради залишатися вдома, носити маски, споживати певні ліки й продукти (їх масово закуповують). Жахають цифри щоденного масового збільшення кількості інфікованих і померлих в Іспанії, Італії, Китайській Народній Республіці, США, Ірані, інших «цивілізованих» країнах Європи, а також «відсталих» регіонах. Як завжди, не злічити справедливих претензій до влади, медиків. Як завжди, домінує власний пункт бачення…

Певна річ, треба усе зробити для усунення дивовижної епідемії короновірусу, відновити нормальне життя суспільства. І це вже робиться, десь оперативно і ефективно, а в ряді країн – мляво і частково. Але цього можна ефективно й надійно досягти, беручи до уваги (хоч і запізніле) усвідомлення більшістю землян смертельної небезпеки. Водночас нарешті доконечно потрібно зробити з цієї трагедії основоположний висновок – перестати претензійно мислити, що цілий світ зосереджується виключно на самій нашій істоті, що (цитую британського письменника Ієна Мак’юена) «Бог створив світ виключно для людини, що тільки їй запропонував Землю і Сонце, що тільки людина важлива для Бога, який, власне, допасовує до нас свої плани».

Ні суто релігійного, ні суто наукового сценарію апокаліпсису не буде. Маємо усвідомити, що настає принципово нова епоха.

Попередні періоди довели мізерність мамони, безсилля сили, облудність фарисейства («Цивілізація, обернена вверх пнем» – Іван Франко).

Так само (для вибору!) пропонувалися окриленість буття, всесилля доброти, потреба відповідальності за свої слова і дії. Відважмося зректися зла, аби взяти участь у безмежній творчості Бога, який говорить з нами безперестанку («А всім нам вкупі на землі Єдиномисліє подай І братолюбіє пошли» – Тарас Шевченко).

НЕ ДАТИСЯ!

Томаш Масарик
Томаш Масарик

Цю думку запозичую у Томаша Масарика, який чотири рази підряд обирався президентом Чехословаччини, багато допоміг українським емігрантам і якого називали єдиним претендентом для того, щоб очолити майбутню Європу. Якщо ми «просіємо» у думках поставу і якість особистості нинішніх лідерів, в тому числі України, то воістину жахнемося. Цілком можливо, це також випробування для людства. Неадекватність вражаюча!

Зверніть увагу, як діє наша влада «зелепуг» у період війни, моральної та екологічної кризи, а тепер і сигналу-вірусу. Один закликає не виходити з дому, другий говорить про вилучення масок, хоч його відомство «проморгало» вивіз з України їх сотень тисяч, треті скаржаться на транспорт, у тому числі метро в Києві, брак ліків і т. д. А панічні настрої зростають.

Майже два місяці тому було ясно, що епідемія не обмине і нас. Що треба у всіх сферах мати чітку стратегію розвитку й співжиття, тим паче в екстремальних ситуаціях. Управлінська влада або не тямить, що може дестабілізувати державу, або виконує чужу, ворожу щодо України, волю – розхитати ситуацію із середини, хитромудро демонструючи кагебістське варварство. Або бавиться в емоціональні вибрики, спричинюючи тотальну баналізацію життя. Бо вже рік практично майже усе робиться неадекватно до ситуації, та ще й постфактум.

Микола Сціборський
Микола Сціборський

Хіба не можна втямити, що в нинішніх умовах доконечним стає утвердження сильної держави і рішучої влади? Згадаймо – вже вкотре! – дуже влучне тлумачення Миколи Сціборського: «Держава – це не лише організована доцільність; це насамперед святе святих нації, що зобов’язує кожного громадянина до служіння, жертв і високих духовних поривів. Не внутрішня боротьба часткових інтересів, тільки солідарні, узгіднені зусилля цілого суспільства, спрямовані на забезпечення сили й ладу держави, можуть гарантувати в лоні нації всім її прошаруванням внутрішній мир, охорону, працю, законність, соціальну справедливість і розвиток» (Див.: Микола Сціборський. Націократія. – Вінниця, 2007. – С. 74).

Гарячковий процес узаконення продажу української землі, руйнації освіти, науки, інформаційної сфери, цинічного грабежу українців ну ніяк не вписуються в солідарні, узгіднені зусилля цілого суспільства, яке вже зорієнтувалося, слугами якого народу є так звана більшість у парламенті. Вони настільки нахабні й засліпленні, що не можуть втямити: ми не дамо їм зруйнувати державу, як і не дали Путіну сформувати «русский мир».

Войцєх Томашевський
Войцєх Томашевський. © pitu-pitu.pl

Однак вже не тільки в Україні, а й за кордоном відкрито пишуть про «привласнення» нашої держави. Скажімо, польський тижневик «Найвищий ЧАС!» (Najwyzszy CZAS!) вмістив багатозначну статтю Войцєха Томашевського (Wojciech Tomaszewski) «Новий вихід. Жиди планують будівництво Ізраеля на Україні» (Nowy Exodus. Zydzi planuja budowe Izraela na Ukrainie. – 2018, 17-30 wrzesnia). Можна було б сприймати цю публікацію як провокацію, але деякі факти і судження та прогнози змушують замислитися, причому надовго.

Автор користується методом Бісмарка – «брехати з допомогою правди». Наведено факти економічно-інноваційної, мілітарної потуги Ізраїлю (наявність ста атомних бомб), переваги його над арабами. Водночас бачимо спекуляцію історичною спадщиною імперії хозарів, яка буцімто облаштувалася тут раніше предків українців і яку знищили руські князі, а Володимир Великий відмовився від іудаїзму, бо «жиди втратили ласку Бога, тому й розпорошені світами». Дуже докладно схарактеризовано несприятливу демографічну ситуацію в Ізраїлі (арабська меншість складає 20 відсотків), а також те, що «20 відсотків населення цієї країни не вірить в Бога».

Описано, зрозуміло, після переміщення в Україну ізраїльтян, «переорієнтацію геополітики регіону», з неминучою втратою для Польщі. Принагідно Томашевський не стримався, щоб не «передбачити» розпад України.

Нині, коли українці «згадали себе», тобто свою багатотисячолітню історію, «повірили в себе» (відтак ми знову є світовою проблемою, вже навічно суб’єктом історії), «стали собою» як оригінальна, пребагата культура у всіх відношеннях, вороги і шахраї мали б перестати сподіватися на повторення ганебних сторін світового розвитку.

Під сучасну пору, незважаючи на тимчасові труднощі, які, за великим рахунком, є очищенням від зла, маємо переходити до формування властивої цивілізації любові, культури духовності, збереження релігійного тлумачення життя, тобто любові до ближнього, сенсовності буття, справедливості, краси – інакше кажучи, відсунути за історичний горизонт хаос сучасного мамонізму. Нагадаємо, що слово religio первісно мало таке чітке тлумачення: культ або церемонія, що сприяли охороні святого місця від профанації. Від правіків проголошувалося, що правда, краса і добро ніколи не спричиняють конфлікту. Тому фахівці стверджують: ми не повинні зрезиґнувати з via positive.

Нинішня влада на чолі з президентом посутньо не є слугою українського народу. Вона – свідомо чи несвідомо – спричиняє розвал нашої національної системи, настрої декадентизму й катастрофізму. Тому радимо їм: в ім’я Господа! – передайте місце достойнішим…

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(4 голоси)

Також буде цікаво: