Наші люди на Radio Szczecin Медіа Найактуальніше 

Наші люди на Radio Szczecin

Особливістю мого закордонного наукового стажування у м. Щецін (Польща) було те, що я мала чудову нагоду співпрацювати з медіа. Попри роботу з науковими джерелами, вивчення методики викладання журналістикознавчих дисциплін, відвідування і читання лекцій, мене цікавило, як виглядає журналістська практика. Тому я відвідала провідні місцеві медіа: газети «Кurjer Szczecinski», «Fakt», «Super expres», таблоїд «Planeta», телевізійну студію TVP Szczecin і Radio Szczecin. За щасливим збігом обставин у місцевому Народному домі я познайомилася з журналісткою Мавгожатою Фримус, яка вже 10 років веде україномовну програму «POSYDEŃKI» (Посиденьки).

Оскільки українська громада є найбільшою серед нацменшин міста Щеціна, то й законно використовує своє право на публічне мовлення. Програма «POSYDEŃKI» присвячена виключно українським питанням. Вона виходить на радіo Щецін щонеділі у вечірній час з 22 до 23 години. З початку заснування вийшло у світ близько 500 передач. Звертаючись до історії «Посиденьок», варто зазначити, що цього року програма святкує свій перший ювілей – у червні їй виповнилося 10 років. Звісно, до 2010 року українцям також надавали ефірне мовлення. Приблизно з 1950-х рр. минулого століття вони використовували своє право на публічні медіа, однак це було не на постійній основі. У червні 2010 року Національна рада телебачення та радіофонії Польщі зобов’язала здійснювати мовлення для національних менших регулярно. Для цього у держбюджеті закладені кошти. Саме у Щеціні українського мовлення є чи не найбільше – це 1 ефірна година. В інших місцевостях – це може бути і пів години, і розподілений час на кілька програм. Всюди, де є національні меншини, мусить бути для них програма. Єдина умова – більшість аудиції повинна бути українською мовою, тому що ця програма є для україномовних мешканців, і саме контент, пов’язаний виключно з українцями. До речі, їх теж залучено до співтворення програми. Основною концептуальною засадою програми є відображення інформації з позиції українця. Наприклад, навіть, коли йдеться про нелегкі історичні теми «Операція Вісла» чи «Волинь», про Степана Бандеру чи інші дражливі для поляків теми. Завдання програми – донести думку українців, їхні почуття, враження. Не дискутувати, не осуджувати, не встановлювати істини і впроваджувати політику панівної держави, а дати право на висловлення української правди, з точки зору українця.

З ведучою програми «Посиденьки» Мавгожатою Фримус
З ведучою програми «Посиденьки» Мавгожатою Фримус

Отож спочатку мене запросили на ефір як гостю. Мавгожата Фримус постійно у пошуку цікавих тем, надзвичайних особистостей, різноманітних подій, пов’язаних з життям українців у Польщі. І дуже непросто працювати з таким завзяттям рік, два, п’ять, а то вже й десятиріччя. Тільки справжній професіонал може взяти такий виклик і, незважаючи на постійну повторюваність тем і проблем, віднайти цікаву інформацію та репрезентувати українську громаду в мас-медійному просторі. Саме її проукраїнська позиція допомагає зробити програму цікавою і потрібною для нацменшин.

Згодом моя співпраця розширилася до безпосередньої участі в програмі як автора і диктора новин. З моєї ініціативи з’явилася рубрика «Історичний календар», де я розповідала слухачам про визначні події української історії, знаменитих українців, пам’ятні дати. Час від часу я й надалі була учасником програми, наприклад, коли було обговорення здобутків українства до річниці Революції Гідності, чи у післяріздвяний період, коли йшлося про святкування і традиції в Україні.

Що стосується принципу підготовки новин, то це 6 коротких інформацій про найважливіші події, пов’язані з Україною. Для підготовки випуску я упродовж тижня формувала основні новини за таким принципом: Україна на міжнародній арені, внутрішньополітична ситуація, новини з фронту, соціальна інформація. Рубрика «Історичний календар» містить інформацію про найважливіші дати, пов’язані з українською державністю (Акт злуки, Референдум щодо ухвалення Незалежності України, затвердження державного прапора тощо). Також у цьому розділі повідомляємо про визначних українців, їх дати народження та смерті, час написання мистецьких творів. Зауважмо, що ця інформація не проходить жодної цензури чи процедури затвердження. Для її формування та озвучення нема жодних табу. Тому у своїй діяльності я мала повну творчу свободу.

Аналізуючи змістове наповнення української програми «Посиденьки», можемо зробити висновок, що вона стовідсотково зроблена для українців і про українців. Очевидно, що творчий задум радіоведучої Мавгожати Фримус полягає в тому, щоб показати різноманітність і повноту життя українців в еміграції. Від ефіру до ефіру ми бачимо, що змінюються герої програми, урізноманітнюється тематика, але залишаються сталими цінності – любов до різної землі, мови і культури, збереження традицій на чужій землі, біль за політичні помилки, щирі вболівання за долю України. З програми до програми бачимо, що не змінюється тема допомоги Україні. І завдяки цьому волонтерський рух швидко розростається і вже виходить за межі Польщі. Важливим моментом є те, що в ефірі «Посиденьок» справді відстоюють українську позицію. Тут сміливо говорять і про необ’єктивне трактування історії, і про нерівність у сприйнятті українця і поляка деякими роботодавцями, і про загальносуспільне ставлення до українців та нав’язані стереотипи. Все це робить великий вплив на свідомість польських громадян. Можливо, саме тому тут така велика українська громада і українці не почувають себе відкиненими. Безумовно, програма є цікавою і потрібною і не тільки нацменшинам, а й громадянам Польщі, щоб краще пізнати і розуміти нашу ментальність, культуру, наші потреби і прагнення.

Щецінське відділення Об'єднання українців у Польщі
Щецінське відділення Об’єднання українців у Польщі. Джерело зображення: фейсбук-сторінка Щецінського відділення Об’єднання українців у Польщі

Співпраця з громадською організацією Щецінського відділення Об’єднання українців у Польщі відкрила нові теми для висвітлення, а саме діяльність організації, підготовка до свят, зокрема дні України в Польщі, які щорічно відбуваються в часі Дня незалежності України. Новий виток українській тематиці у програмі «Посиденьки» надали демократичні волелюблі прояви у час Революції Гідності. Адже українська громада у Щеціні теж виходила на майдан і до неї також приєдналися й поляки, які висловлювали солідарність з Україною. Про це на радіо є серія репортажів. Саме з цього часу програма набула більш політичного контексту. Час російсько-української війни спонукав українців у Польщі об’єднатися не тільки духовно, але й активно долучитися до збору коштів військовим. Про ці благодійні ініціативи у «Посиденьках» часто розповідає голова Щецінського відділення Об’єднання українців у Польщі Іван Сирник.

Чимало програм виходять з відображенням подій в Українському народному домі на вул. Міцкевича, 45. Тут відбуваються різноманітні зустрічі, дитячі мистецькі конкурси, свята. Окремі програми присвячені постаті Тараса Шевченка. Концепція цих програм передбачає у хронологічній формі розповідати про визначні дати і події з життя Кобзаря. Хоча це невеликі записи до 10 хвилин, але ці розвідки є неймовірною знахідкою для українців в еміграції. Програми допомагають духовно долучитися до вшанування Т. Шевченка – поета, пророка і символа української нації. На сайті радіо Щецін інформація доповнена текстом та світлинами з різних років життя Т. Шевченка. Мені вдалося підготувати і завчасно записати програму до роковин Шевченка та ювілею Ліни Костенко.

Ще однією темою української програми є відображення життя греко-католицької церкви Покрови Пресвятої Богородиці. Релігійні святкування, організація життя церковної громади, традиції, розпис церкви, релігійно-патріотичні акції – про все розповідає настоятель храму, капелан о. Роберт Роса.

Часом журналістка Мавгожата Фримус запрошує не лише особливих гостей, а звичайних мігрантів, щоб вони розповіли про свій досвід перебування у Польщі. Такі розмови завжди є щирими і захоплюють слухача.

Гостями «Посиденьок» була й сім’я Мирослави Рудик
Гостями «Посиденьок» була й сім’я Мирослави Рудик

Окрім інформації, у програмі є чудовий музичний супровід. За 1 годину в ефірі лунає від 5 до 8 композицій. Пошуком композицій займається сама ведуча. Звичайно, чимало музичного контенту беруть з інтернету, однак, за словами Мавгожати Фримус, віддає перевагу дискам та музичним файлам, які їй надсилають чи передають українські друзі. Особливо авторку вражає музично-пісенний сплеск творчості під час російсько-української війни.

Політична тематика представлена аналізом внутрішньополітичного життя України, якщо це заплановано ведучою або цю тему порушує хтось із учасників аудиції. За останній рік у програмі є чимало критики нової української влади, і будь-яких проявів, що нищать українство. У програмі теж відкрито висвітлюється історичний вандалізм – критика польської влади за неналежну увагу до проблеми знищення українських пам’ятників на цвинтарях Польщі. У цьому плані було присвячено програму акції «Пломінь братерства», де українські і польські молодіжні організації запалювали 1 листопада 2019 року свічку пам’яті на українських і польських могилах у знак примирення народів та визнання героїзму обох сторін.

Формат програми «Посиденьки» – це тепла дружня розмова про те, що для кожного українця є важливим: сім’я, наше коріння, історія, моральні цінності, гідність, віра, традиції, релігійні практики і святкування, солідарність, співпраця і допомога.

Тішить те, що моя праця на радіо викликала позитивні відгуки серед української громади. Щонеділі мене запрошували на зустрічі з українцями до Народного дому. Мене просили поділитися міркуваннями щодо політичної ситуації в Україні, розповісти про Львів або просто зачитати поезію. Надзвичайно приємно, що дружні відносини з радіо Щецін не припиняються. Нещодавно я знову була в ефірі радіо за допомогою телефонного зв’язку.

Вдячна долі, що маю змогу долучитися до творення «Посиденьок». Колись я вступала на факультет журналістики, бо була закохана у радіо. Хто б подумав, що моя мрія знайде мене під час стажування.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 голос)

Також буде цікаво: