«Знесіть цю стіну!» Історія Найактуальніше 

«Знесіть цю стіну!»

Рональд Рейган народився 6 лютого 1911 році в місті Тампіко, штат Іллінойс. Умови, в яких ріс хлопчик, були досить важкими, оскільки батько часто пиячив, сім’я бідувала, малий Рональд неодноразово відчував на собі всю складність такого життя. Ставши публічним діячем, він дав слово вживати алкоголь лише на важливих офіційних заходах. Цього принципу Рейган дотримувався до старості. Безліч його сучасників неодноразово говорили про те, що саме дитинство загартувало характер майбутнього актора та президента.

Рональд Рейган з батьками та старшим братом Нейлом
Рональд Рейган з батьками та старшим братом Нейлом. Родинна різдвяна листівка 1914 року

Через постійні переїзди і зміни шкіл хлопець вчився знову і знову налагоджувати стосунки з однокласниками. У старшому віці Рональд навіть жартував, що саме завдяки такому досвіду зараз він з легкістю може завойовувати довіру людей та знаходити спільну мову з ними. Проте не тільки це формувало комунікабельність хлопця: коли йому було 15 – пішов працювати рятувальником на місцевий пляж. Кожного сезону, патрулюючи на своїй території, Рональд розмовляв із людьми, веселив своїми жартами та показував кумедні мізансцени. З часом буде згадувати про ці дитячі моменти з справжньою гордістю, адже йому вдалося врятували 77 людей за 7 сезонів відпочинку. Що спонукало хлопця знайти таку роботу? Він і сам достеменно не міг цього пояснити, лише казав, що робив так, як відчував.

Ще з молодих років Рональд Рейган намагався ставити мету і впевнено до неї йти, і це підтверджує його велика жага до знань. Для того щоб вчитися в економічному коледжі, він підробляв посудомийником одразу у двох закладах. Під час навчання парубок встигав займатися футболом, виступати в театрі, згодом був членом студентського братства, а незадовго після цього сам очолив організацію студентського самоврядування. Постійний потяг бути в центрі уваги, у вирі найважливіших подій, не давали хлопцю сидіти на місці.

Рональд Рейган - один із найкращих гравців американського футболу
Рональд Рейган – один із найкращих гравців американського футболу. 1929 рік

Ще зовсім юним він марив сценою та кар’єрою актора, проте усвідомлював, наскільки важко йому буде «добратися» до Голлівуду. Згодом навіть рідні думали, що Рейган вже забув про свою мрію, проте для самого парубка це була мета, якої усіма можливими силами він мав досягнути. Тому під час навчання в коледжі зважився на рішучий крок – став спортивним коментатором на радіо. Парубок вирішив, що це хороший початок, і не помилився – після перших ефірів слухачі полюбили цього відкритого, веселого та харизматичного хлопця. Пізніше він переїхав до штату Айова, де почав працювати на значно більшій та відомішій радіостанції «Бі-бі-сі». І тут на нього знову чекали шалена популярність і успіх. Не один раз у зрілому віці Рейган згадуватиме, що не міг зрозуміти, за що аудиторія так захоплюється ним. Але ж, насправді, було за що…

Маленькими, але рішучими кроками юнак все-таки поступово утверджується в кінематографі, знімається у перших фільмах. І хоч він завжди має другорядні ролі, це його ніскільки не засмучує: мрія стала реальністю, він на екранах, молодий та амбітний. І хоч Рейган у глибині душі розумів, що великого актора з нього не вийшло, проте не припиняв свого творчого шляху. В цей період у хлопця сформувався внутрішній стержень та чіткі переконання, які допомогли йому в майбутньому президентстві. І які б ситуації не складалися, Рональд Рейган завжди вирізнявся винятковою добротою та щирістю. Найближче оточення вважало, що такі риси характеру дісталися йому від матері, яскраво проявившись ще в дитинстві. Також вони говорили про сильний дух і впевненість чоловіка, його специфічне бачення світу та речей, проникливість та кмітливість.

Рональд Рейган у комедійному вестерні «The Bad Man»
Рональд Рейган у комедійному вестерні «The Bad Man» (1941). © rarehistoricalphotos.com

Політична кар’єра Рейгана розпочалася ще з Голлівуду, коли він працював у компанії «General Electric». Постійна робота з камерою та навички «вміти себе представити та сподобатися людям» чоловік відточував протягом шести років. І це стало тим масштабним та цінним вкладом, що потім дарував велику прихильність мешканців Америки.

Спочатку Рейган був членом Демократичної партії США, проте пізніше змінив свої погляди і перейшов до Республіканської. Завдяки заможному бізнесмену Голмсу Таттлу, кандидатуру Рональда висувають на посаду губернатора Каліфорнії від Республіканської партії. І чоловік, як не дивно, не суперечив цьому, тому що вважав себе справжнім сином Америки, хотів бачити «сяюче місто на пагорбі», жив цим і пропускав усе крізь себе, був істинним американцем. І світ дізнається про цього відданого чоловіка після його блискучої промови «Час обирати». Він говорив її впевнено, щиро і цим підкупив мільйони сердець громадян своєї країни. Це був той початковий етап, який формував Рональда як лідера думок та переконань. Кожним виступом політика захоплювалися, слова розбирали на цитати і завжди чекали його виходу на публіку.

Присяга Рональда Рейгана
Присяга Рональда Рейгана в присутності першої леді Ненсі Рейган. 21 січня 1985 року. Фото: ABCnews

Рейган сповідував традиційний американський індивідуалізм і казав, що уряд не в змозі розв’язувати соціальні проблеми, але здатний створювати нові проблеми. Він вважав, що чим менше урядових циркулярів і чим менше податків, тим більше грошей у кишенях американців. Також президент негативно ставився до бідних сімей і безробітних. Політик неодноразово говорив про те, що таким верствам населення не вистачає бажання працювати. Можливо, це було спричинено його особистим шляхом великого росту, можливо, вплинули інші переконання. Політика Рейгана отримала назву «рейганоміка»: скорочення на 40% бюджетних асигнувань на допомогу бідним сім’ям, зменшення витрат на медичне обслуговування літніх людей, на будівництво соціального житла, на інші соціальні програми. Також були запропоновані безкоштовні програми навчання для безробітних, які дуже швидко довели свою ефективність.

Президент надихав своїм оптимізмом, кажучи: «Ми візьмемо майбутнє обома руками. Якщо погодимося на це, світ знову буде здивований чудом освіти й свободи, відродженням впевненості, надії, прогресу. І коли це станеться, ми зможемо сказати світові: хіба ви чекали чогось іншого? Адже ми – американці».

Рональд Рейган та Михайло Горбачов
Рональд Рейган та Михайло Горбачов підписують договір про ліквідацію ракет малої та середньої дальності. 1987 рік. © Handout/Shutterstock

У своїй політичній діяльності Рональд Рейган всіляко показував свою антипатію до СРСР, оголосив її «імперією зла» та боровся проти комунізму на усіх фронтах. Його дивувало і навіть тішило те, що радянський народ, розуміючи весь катастрофізм ситуації, в якій живе, створює про це анекдоти, але не пробує її змінити. Радянський Союз Рейган вважав своїм основним ворогом, тому найрізноманітнішими способами виснажував його економічно, воєнно-політично і, головне, морально. Проте президент завжди наголошував, що це не була війна з народом, а лише з тоталітарно-імперським режимом. Його фраза біля Берлінського муру «Знесіть цю стіну» стала гаслом багатьох американців.

Рональд Рейган особисто долучився до руйнування Берлінської стіни
Рональд Рейган особисто долучився до руйнування Берлінської стіни. 12 вересня 1990 р. Фото: Reuters

На початку президентства Рейгана радянські експерти доводили, що через двадцять років на американську економіку чекає крах, проте згодом розвалився Радянський Союз, а Сполучені Штати Америки стали державою-лідером у сфері новітніх технологій. У цьому є велика заслуга Рональда Рейгана.

На честь Рональда Рейгана назвали вулички, будинки, кав’ярні, авіаносець, а також аеропорт у Вашингтоні. Його зірка є на «Алеї слави» в Голлівуді, а пам’ятники відкриті у багатьох містах світу. Смерть цього великого політика та оратора стала справжнім потрясінням для народу, адже Америка втратила людину, яка усім серцем любила свій народ та країну.

Ненсі Рейган цілує домовину свого чоловіка
Ненсі Рейган цілує домовину свого чоловіка – президента Рональда Рейгана – перед вивезенням його тіла з ротонди Капітолія у Вашингтоні. 11 червня 2004 р. Фото: AP
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(3 голоси)

Також буде цікаво: