Погляд у майбутнє: як працюють передбачення? Найактуальніше Наука 

Погляд у майбутнє: як працюють передбачення?

«Я, звісно, скептик, але він типовий Овен/сьогодні ретроградний Меркурій/карти кажуть, що мені краще не…» – сьогодні, як і не одне століття до цього, люди продовжують шукати відповіді на свої питання в астрології чи езотеричних практиках.

І якщо в Середні Віки нікого б не здивувало те, що перед прийняттям важливого рішення правитель радиться із придворним астрологом, то в двадцять першому столітті, коли ненауковість таких методів давно доведена, попит на послуги різноманітних віщунів викликає значно більше питань.

Проте це явище можна пояснити двома словами – ефект Барнума.

Автор фото: Lucas Pezeta

Що за ефект?

«Ви хочете, щоб інші люди вас любили і захоплювалися вами. Одночасно з тим ви прискіпливо ставитесь до себе. Ваш характер має вади, але зазвичай ви можете їх компенсувати. Ви маєте значний невикористаний потенціал. Хоча інші вас бачать як стриману людину, всередині ви дещо непевні і тривожні. Іноді ви вагаєтесь, чи правильним є прийняте рішення. Іноді вам потрібна зміна стану речей, і вас розчаровують перепони і обмеження. Ви вважаєте недоцільним повністю розкривати душу перед іншими. Іноді ви поводитеся як екстраверт, відкрита, привітна людина, а іноді – як інтроверт, закрита, недовірлива людина. Деякі з ваших цілей нездійсненні», – це опис вашого знаку зодіаку. Якого саме?

Будь-якого. Цей текст у 1948 році використав Бертам Форер у ході свого експерименту. Він провів психологічний тест для своїх студентів, після чого роздав їм результати й попросив оцінити від нуля до п’яти, наскільки отриманий опис відповідає їхньому характеру. Середній результат – 4.26. Насправді ж опис був один – текст, наведений вище. Форер склав його із частин гороскопів.

«Ми відносимо на власний рахунок те, що відноситься до всіх», – таке спостереження зробив американський шоумен Фінеас Барнум. Його іменем і назвали ефект, за якого людина схильна сприймати за точний персональний опис той, який насправді максимально універсальний і може підійти будь-кому іншому.

Так само працює й «діагностика» за допомогою карт Таро. Людина, яка приходить для того, щоб отримати відповідь на те чи інше питання за допомогою ворожіння, найімовірніше її отримає. Чи означає це, що такі способи дієві? Ні, лише те, що ця людина готова почути те, чого хоче або чого побоюється. За такої умови навіть не обов’язково чути конкретну і вичерпну відповідь – мозкові буде достатньо лише натяку на неї. Все інше зробить сама людина, навіть якщо не усвідомить цього, подумки проасоціює передбачення з власним питанням – і продовжить вірити в ефективність віщувань.

Автор фото: Pavel Danilyuk

Психологічне підґрунтя

Ефект Барнума пояснює, як саме «працюють» гороскопи й інші передбачення. Та що ж спонукає людей читати ці передбачення чи йти на сеанс до таролога чи астролога?

Нерідко це небажання брати на себе відповідальність за власне життя чи кожне конкретне рішення. Усвідомлювати, що та чи інша дія може бути помилковою чи призвести до небажаних наслідків, не надто приємно. Те саме й з розумінням того, що не всі обставини залежать від самої людини – наприклад, дії, почуття й реакції інших людей. Астрологічний прогноз, навіть прочитаний зі скептицизмом, може позбавити відчуття відповідальності за ситуацію – якщо щось складеться не так, людина подумає щось на кшталт «Ну, зірки попереджали, значить, так і мало бути».

Іншим варіантом може бути пошук самозаспокоєння. Коли людина має зробити важливий вибір чи, скажімо, виконати складне завдання, їй хочеться знати, що ж буде потім. Аркан, який означає вдале завершення справ, чи слова «У Риб і Левів сьогодні все вийде якнайкраще» можуть додати впевненості й так чи інакше зменшити стрес. Завдяки позитивному налаштуванню робота справді може піти ефективніше – як один із наслідків, людина повірить у те, що її гороскоп чи ворожіння було повністю правдивим, навіть якщо це буде таке собі самовтілюване пророцтво.

Автор фото: Anastasia Shuraeva

Чи погані такі методи?

Якщо вони допомагають людині почуватися впевненіше й зменшувати тривогу – ні. Шкідливими ненаукові методи стають тоді, коли людина стає залежною від них. Коли треба прийняти рішення, жодне пророцтво не замінить повноцінного аналізу ситуації, адже воно ніяк не впливає на об’єктивну реальність. Також варто пам’ятати, як саме «працюють» ці методи – і те, що покладатися на власний досвід і критичне мислення значно ефективніше, ніж на гороскоп зі стрічки новин.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(3 голоси)

Також буде цікаво: