У яке вікно зайшов Зеленський? Найактуальніше Суспільство 

У яке вікно зайшов Зеленський?

Зміни у президентському кріслі, а саме перемога на виборах-2019 Володимира Зеленського, досі бентежать українців. Хтось його підтримує, хтось радикально виступає проти, але як прихильників, так і противників новообраного президента, мабуть, хвилювало одне просте питання: «Як?». Як сталося так, що видатний шоумен, продюсер, актор та комік Володимир Зеленський став президентом України? Правильний піар, величезні амбіції, або чиясь потаємна гра… Так або інакше, на ці питання я не зможу дати відповіді. Але спробую пояснити механізм, який значною мірою проливає світло на цей казус.

Цей механізм називається «Вікно Овертона». У світі досі тривають дискусії з приводу цієї концепції, її критикують соціологи та науковці, але якщо читачу, як і мені, здаватиметься, що між тим, що відбулося на виборах, та схемою Овертона є певний зв’язок, це вже буде певним висновком.

Що таке «вікно Овертона»?

Вікно Овертона (вікно дискурсу) – це термін на позначення діапазону ідей, які є припустимими у суспільному дискурсі. Овертон стверджує, що життєздатність політичної ідеї залежить перш за все не від індивідуальних переваг політиків, а від того, чи потрапляє вона у діапазон ідей.

Межі «вікна» – це межі спектру публічно висловлюваних ідей, які можуть бути прийняті суспільством. Існує 6 стадій «вікна Овертона»

Схема Овертона
Схема Овертона

Якби років 10 тому хтось почув, що Зеленський з «95-го кварталу» хоче стати президентом, це було би неприйнятним. А зараз він є президентом і це – чинна норма.

Як працює «вікно»?

У будь-який конкретний момент «вікно» включає у себе сферу політичних ідей, які можна вважати прийнятними в поточному стані громадської думки, погляди, яких політик може дотримуватися без побоювань бути звинуваченим у зайвому радикалізмі чи екстремізмі.

Після якого моменту думка про те, що слова «Зеленський» та «президент» можна розмістити в одному реченні, стала прийнятною? Відповідь: після виходу «Слуги народу».

Слуга піару

Володимир Зеленський, фото для постеру до серіалу «Слуга народу»
Володимир Зеленський, фото для постеру до серіалу «Слуга народу»

Прем’єра серіалу відбулася у 2015-му, за рік після тяжких для України революційних перетворень. Людям хотілося вірити у краще майбутнє, у нового президента та нову країну. На момент виходу серіалу Петро Порошенко обіймав посаду президента вже більше року та встиг опинитися під першою хвилею суспільного розчарування. Невиконані обіцянки обурювали українців: продаж бізнесу Roshen одразу після інавгурації, завершення антитерористичної операції «за години», ліквідація «бурштинових кришувань» за 2 тижні та багато інших, так і не зроблених справ.

І тут на фоні суспільного розчарування з’являється комедійний політичний серіал, у якому є, якщо не уся правда, то хоча б напівправда про українську політику: прості люди, яких усе «дістало», продажні можновладці, олігархи, що у тіні володіють усім. Аж раптом серед цього давно загнилого болота з’являється чесний, бідний і простий учитель історії. Йому важко пробитися, адже суперники – справжні акули олігархії, але все ж таки він перемагає.

За результатами переглядів першої серії, «Слугу народу» назвали найрейтинговішим телепродуктом осіннього сезону (рейтинг — 10,4%, частка — 26% за аудиторією віком 18-54 років). Наступний день ефіру також впевнено вивів серіал в TOP-програм, випередивши за рівнем популярності трансляцію футбольного матчу плей-офф кваліфікації до Євро-2016 між збірними Словенії та України (рейтинг четвертої серії — 9,9%, частка — 24,9% за аудиторією 18-54, Україна).

Кадр із серіалу «Слуга народу»
Кадр із серіалу «Слуга народу», 1 сезон, 2 серія

Серіал став одним із найуспішніших продуктів осіннього сезону 2015 року і очолив ТОП розважальних і художніх телепродуктів. «Слуга народу» впевнено закріпив за собою позицію лідера слоту, помітно випереджаючи продукти інших телеканалів.

У 2017 році фанати серіалу отримали довгоочікуване продовження – другий сезон, у якому відважний Голобородько продовжував війну з олігархатом, Щоправда, не сам. Головному героєві допомагає «добрий» олігарх, колишній прем’єр-міністр.

Крига скресла

Зрушення вікна, при якому стають можливими ті чи інші політичні дії, відбувається не тоді, коли ідеї змінюються серед політиків, а тоді, коли вони змінюються в суспільстві, яке голосує за цих політиків.

Завдяки успіхам серіалу «Слуга народу» Володимир Зеленський, за шкалою Овертона, перестрибнув від «неприйнятного» до «радикального», а згодом – до «прийнятного». У головах українців почало існувати словосполучення «Зеленський-президент». Його висунення у кандидати більше не було чимось шокуючим, принаймні для тих, хто хоча б раз дивився «Слугу народу».

Невловимість «вікна»

Найкраща пропаганда – та, якої ми не помічаємо. Майстри маніпуляції у двадцять першому столітті не вивішують агітаційні плакати із написом, «купуйте моркву!». Натомість, вони заповнюють увесь наш соцмережевий простір інформацією про те, яка морква класна. Її споживають блогери, а британські вчені вкотре довели, що морква – єдиний корисний у світі продукт. Можна навіть серіал зняти, у якому головні герої будуть вирощувати моркву та постійно їсти її у кадрі. Завдяки такому піару морква точно стане лідером продажів серед овочів. Ви її купите. А найголовніше те, що будете вважати, що це був особисто ваш вибір.

Останні кроки

Стадія 4. Зеленський – нова, незаангажована людина. Він власним талантом заробив свої статки, не був раніше заплямований у політиці, злодіяннях чи крадіжках. Він – нова кров, голосувати за нього, мабуть, розумно, якщо прагнемо змін.

Стадія 5. Зеленський здобуває все більше прихильників серед молоді, бо він – знайоме з екранів обличчя, він – щось зрозуміле навіть для тих, хто ніколи не цікавився політикою, а також він визнаний серед старших людей, які голосують більше проти Порошенка, ніж за Зеленського. Голосувати за нього – популярно.

Стадія 6. Зеленський набирає найбільшу кількість голосів у першому турі виборів. Зеленський перемагає на виборах. Зеленський – Президент України. Чинна норма.

Володимир Зеленський здобув перемогу на виборах Президента України 2019
Володимир Зеленський здобув перемогу на виборах Президента України 2019 року

Це був один із прикладів того, як працює «вікно Овертона». Ми зіштовхуємося з ними щодня, інколи навіть помічаємо це. Яку ще ідею можна проштовхнути у масову свідомість та змусити вважати, що це – okay? ЛГБТ, трансгендерність, легалізація марихуани… Усе, що можна зробити – це бути обізнаними, адже обізнаний – означає озброєний. А в нашому світі напівправд, пропаганди та маніпуляцій вміння захистити свою свідомість є вкрай важливим.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(7 голосів)

Також буде цікаво: