Як залишатися собою, коли всі навколо проти тебе Найактуальніше Планета 

Як залишатися собою, коли всі навколо проти тебе

Народи, не схильні до насильства, які по суті є пацифістами, більше за інших страждають від експансії, постійно вимушені боротися за визнання та право на існування. Щось спільне можна побачити між українцями та єзидами, народом, який живе на півночі Іраку, у регіоні Курдистан. Спробуємо розібратися: хто такі єзиди, яку релігію вони сповідують та чому за останні п’ять років про них згадують частіше.

Історія

Назва «єзиди» походить від курдського «Izîdî», що означає «той, хто створив мене», тобто Творець та Бог. Походження єзидів все ще залишається невизначеним. Існує три версії, за якими єзидів приписують до потомків вавилонян, шумерів та вихідців з Індії. Самі єзиди не знають майже нічого достовірного про своє минуле, адже майже до початку XX століття залишалися неграмотними. Перші письмові згадки про єзидів датовані XII століттям. Більша частина цього субетносу жила в Османській імперії, на території сучасної Туреччини.

З Туреччиною у єзидів завжди були непрості взаємини. Турки вважають єзидів сектою, яка з’явилася внаслідок розколу ісламу, тому єзидизм Туреччина не визнає окремою релігією та не надає єзидам офіційного статусу. Тож, як соціальна група, яка не була ні етнічно турецькою, ні релігійно мусульманською, єзиди були де-факто викресленими з політичного та суспільного життя Туреччини.

Національний жіночий одяг єзидок
Національний жіночий одяг єзидок. © riataza.com

У 1960-х роках політика запрошення гастарбайтерів, ініційована Німеччиною, вперше відкрила для єзидів можливість легальної «втечі» з Курдистану. Потрапити в Європу турецькому емігранту майже не становило труднощів. Сьогодні у Німеччині живе понад 100 тисяч єзидів (більше їх тільки в Іраку). На третьому місці – Вірменія, у якій нараховується понад 65 тисяч єзидів. До слова, саме Вірменію можна вважати найбільш лояльною та дружньою до єзидів країною: там діють школи з вивченням мови та літератури єзидів, видаються підручники, художня література та газети єзидською, активно діє фонд з підтримки культури та науки.

Храм в Іракському Курдистані, 60 км на північний захід від міста Мосул; святиня і місце паломництва єзидів
Храм в Іракському Курдистані, 60 км на північний захід від міста Мосул; святиня і місце паломництва єзидів. © Michael Downey

Єзиди, які емігрували з Курдистану, не мають жодних проблем з адаптацією у інших країнах, адже їхня релігія не передбачає ніяких радикальних заборон. Ми поспілкувалися з Нарін, єзидкою, яка наразі живе у Німеччині. Вона розповіла про те, яким чином організовані їх спільноти:

«У кожному окрузі чи районі є єзидські товариства, також є різноманітні асоціації єзидів, серед них – спеціальні для молоді. У таких асоціаціях часто вивчають єзидську мову та роз’яснюють писання. Це все стало розвиватися за останні декілька років».

Єзиди-емігранти також продовжують дотримуватись своїх традицій. Нарін розповіла цікаві факти про те, які особливості мають єзиди у харчуванні:

«Раціон та харчові звички єзидів дещо різняться від регіону до регіону. Наприклад качанної капустиїї ще називають фільдською гостроголовою капустою – уникають через те, що єзидського капелана/сановника обезголовили на полі качанної капусти. Саме тому з поваги до нього у раціоні уникають цього салату. В іншому регіоні кажуть, що ще за часів Османської імперії був випадок, коли насіння цього салату отруїли, а багато єзидів загинуло. Тому там також не їдять качанний салат. Крім того, єзиди не вживають свинини, але це не має нічого спільного з ісламом. М’ясо свиней вважається «нечистим», але не всі це підтримують, є дуже багато єзидів, які його вживають. Певним кастам шейхів та факірів також заборонено вживати м’ясо півнів та оленів. Цього правила дотримуються й досі».

Єзидська сім’я за обідом
Єзидська сім’я за обідом. Фото: Instagram

Релігія

Єзиди сповідують єзидизм. Вважається, що ця релігія, як і християнство, походить від зороастризму. У них є сім ангелів, які слідують за Богом. Головним ангелом є Тавусі Мелек. Його зображують павичем і всі молитви присвячують йому. Єзиди вважають що Бог – це тільки Творець Всесвіту, а його хранителем є Тавусі Мелек. Погодьтеся, якщо мати за головне божество павича, то це може підняти настрій навіть у складні часи!

Єзидизм є закритою релігією, яка не приймає до себе прозелітів, тобто стати єзидом можна лише народившись у єзидській сім’ї. Релігійні норми цей субетнос передає з покоління у покоління усно. Священних писань, як-от Авеста, Біблія, Тора чи Коран, єзиди не мають. Істинним джерелом знань стародавніх езидів були каваллі (курд: قه ول, qawl). Це традиційні пісні-молитви, через які вони передають свої релігійні вірування. Порівняно зі звичними нам релігійними текстами, каваллі є метафоричними та ліричними. Щоб їх зрозуміти, треба мати глибокі знання єзидської культури та історії. Закритий характер релігії є великою проблемою для єзидів, що мешкають за межами Курдистану, адже вони не мають прямого доступу до віровчень. Якщо сім’я живе окремо від спільноти, батьки у ній самі мусять переказувати дітям єзидські ідеї та традиції. Часто це стає складним завданням.

Традиції

Єзидам заборонено одружуватись з кимось, хто не входить до їхньої релігійної групи. Той, хто порушує це правило, автоматично перестає бути єзидом, хоча конкретного покарання за це не передбачено. У літературі можна зустріти посилання на факт, що єзид, який заводить стосунки з неєзидом, вважається «проклятим».

Як і багато народів, єзиди мають традицію викупу нареченої. Цей звичай міг з’явитися через необхідність компенсації батьківському дому, який втрачає робочі руки через перехід нареченої у дім нареченого. Часто у дівчат, які виходять заміж, не залишається вибору: окрім того, що їхній чоловік має обов’язково бути єзидом, що вже значно звужує коло претендентів на руку, та ще й існує правило, за яким єзиди з різних каст не мають права одружуватись між собою. У єзидському суспільстві касти представляють духовний та світський стани. Вийти заміж за представника іншої касти і вийти заміж за іноземця та відректися від релігії вважаються двома найстрашнішими гріхами.

На самому весіллі можна зіткнутися з доволі неординарними традиціями. Наприклад, наречений у день весілля мусить тричі кинути у свою обраницю яблуко, бажано вцілити просто у голову. Таким чином він вибиває з неї «дурість». Чоловіку теж має дістатися, але його треба бити подушкою, яку пошила свекруха та передала друзям нареченого напередодні весілля.

Єзидське весілля
Єзидське весілля. © nashaarmenia.info

Розлучення у єзидів заборонені. Однак із 1990-х років рівень розлучень серед єзидів стрімко зростає. Зазвичай це пари, які вступають до шлюбу не офіційно, а за єзидськими релігійними правилами.

Єзидський пацифізм

«О Боже, спершу дай щастя і благо 72 народам, а потім нам, єзидам», – так звучить одна з основних єзидських молитов, яка характеризує цей народ миролюбним та доброзичливим. Єзидизму не притаманно згадувати про інші релігії у негативному світлі. Військова служба та носіння зброї переважно є гріхом для єзидів. У єзидизмі взагалі відсутній агресивний компонент, який мають монотеїстичні релігії. Єзидам невідомий ані християнський «фундаменталізм», ані ісламський «джихад». Вони не прагнуть до самоствердження і впливу, а натомість фокусуються на собі та, певною мірою, борються за виживання, тимчасом прихильники прозелітизму постійно шукають нових послідовників, пропагують те чи інше тлумачення своєї віри. Ця місія інколи робить побожного християнина чи мусульманина нетерпимим стосовно інших. У єзидів прагнення контролю немає. Їх вчення зобов’язує «ставитися до всіх народів і націй з повагою».

Геноцид єзидів

У XII столітті єзиди категорично відмовились прийняти іслам. З того часу їх нещадно переслідують мусульмани. Впродовж останньої тисячі років єзидський народ зазнав 72 випадків геноциду від сусідніх арабських держав, що прагнули повного знищення єзидскої віри та культури. Єзидів називали «шанувальниками диявола», «мусульманською сектою» і, як «відступників», не вважали членами «книжної релігії». Через хвилі ісламізації єзиди відступили у гори та мали обмежений контакт із більшістю курдського населення, яка є мусульманською.

Найжорстокішою «чисткою» став 1915 рік, коли Османська імперія розпочала масове винищення немусульманських народів, що жили на її територіях. Тоді загинуло декілька сотень єзидів, багато з них вимушені були тікати на територію Російської імперії.

Демонстрація єзидів у Ганновері проти терористичного угруповання Ісламська держава (16.08.2014)
Демонстрація єзидів у Ганновері проти терористичного угруповання Ісламська держава (16.08.2014)

У 2014 році, коли бойовики терористичної організації «Ісламська держава» захопили місто Синджар на північному заході Іраку, єзиди знову зазнали масового винищення. Терористи влаштовували страти, доказами яких є численні масові поховання єзидів, які знайшли тільки у 2015 році після звільнення цієї території від ІД. Тисячі жінок і дітей потрапили у рабство та полон, а більш ніж 50 тисяч єзидів, яким вдалося втекти, подалися у гори Синджару, де потрапили в облогу і залишилися без їжі та води. ООН офіційно визнала цю трагедію геноцидом єзидського народу, але на момент окупації допомоги було мало.

Масове поховання, знайдене у 2015 році у селі біля Синджара
Масове поховання, знайдене у 2015 році у селі біля Синджара
Біженці-єзиди йдуть у напрямку сирійського кордону у гори Синджар (10.08.2014)
Біженці-єзиди йдуть у напрямку сирійського кордону у гори Синджар (10.08.2014). © Reuters

Історичний шлях єзидів – складний та повний перешкод. Складно знайти народ, який би пережив більше випадків геноциду, ніж цей маленький субетнос. Попри все, єзиди не просто вижили, а ще й зберегли свою автентичність та безпосередність. Вони продовжують вірити у божественного павича та переказувати історії про власне минуле з вуст в уста. Єзиди – це гарний приклад. Приклад того, що любов завжди перемагає насильство, що не обов’язково кричати, аби тебе почули. Якщо придивитися, то історія України деякими моментами нагадує історію Єзидхану. Можливо, для нас доля склалася краще, адже ми маємо власну незалежну державу, але є дещо в єзидів, чого нам все-таки бракує. Це не територіальна незалежність, а незалежність духовна.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(9 голосів)

Також буде цікаво: