Вшанування героїв бою на горі «Діл» Історія Найактуальніше 

Вшанування героїв бою на горі «Діл»

У день українського християнського свята Покрови Пресвятої Богородиці та Дня Захисників і Захисниць України (14 жовтня) в селі Недільна (Старосамбірщина) відбулося релігійно-національне вшанування воїнів УПА, котрі у листопаді 1943 року вступили у нерівний бій із регулярними німецькими військами. Впродовж цілого дня німецькі солдати намагалися захопити гору «Діл», котру мужньо захищали наші хлопці з куреня «Кривоніс-2» під проводом Антона Шкітака, уродженця бойківського краю (с. Бориня, псевдо – «Омелян»).

Ще перед початком бою всі почули слова свого командира про те, що це наша земля, з неї нема куди відступати і будемо битися до останнього патрона. Маючи величезну чисельну перевагу (дві тисячі добре озброєних солдатів) та артилерію, німці зуміли виграти цей бій, втративши понад 260 людей убитими та пораненими.

Цю історію переповів учасник тієї битви, чудом врятований повстанець, під час свого виступу на цьому місці у 1990-х роках. Згодом детальніша розмова на цю тему відбулася з Ігорем Піхоцьким, ініціатором та організатором дійства відновлення історичної справедливості та вшанування пам’яті полеглих.

Завдяки активній пошуково-дослідницькій роботі Ігоря Михайловича та однодумців вдалося відтворити правдиву історію діяльності старшинської школи УПА (1942-1943 рр.), яка географічно базувалася на території Дрогобиччини, Старосамбірщини та Самбірщини. За переказами, село Недільна мало назву «Київ» – столиця повстанського руху», за що жорстоко потерпіло у 1949 році від радянської влади. Воно було майже повністю спалене, а частину жителів переселено на Сокальщину та заслано до Сибіру.

Інформаційна таблиця по дорозі до «Вежі пам'яті»
Інформаційна таблиця по дорозі до «Вежі пам’яті». Джерело зображення: vpohid.com.ua
«Вежа пам‘яті»
«Вежа пам‘яті». Фото Мар’яна Лозинського

Особливої подяки заслуговує команда пана Ігоря за жертовну багаторічну працю над спорудженням унікальної «Вежі Пам’яті», яка за кошти жертводавців тривала з 2009 року. Цю споруду нещодавно освятили як величний пам’ятник усім, хто віддав своє життя за волю і незалежність України.

Вид з оглядового майданчика «Вежі пам'яті» на урочисту відправу
Вид з оглядового майданчика «Вежі пам’яті» на урочисту відправу. Фото Мар’яна Лозинського
Чин богослуження відправив о. Роман (УГКЦ)
Чин богослуження відправив о. Роман (УГКЦ). Фото Мар’яна Лозинського

Знак Хреста вінчає «Вежу Пам’яті» заввишки майже 50 метрів (907 метрів над рівнем моря) – чи не єдину таку в Європі. Це зафіксовано в Книзі рекордів України! Кожен, хто підніметься на цю величну споруду, має можливість побачити навколишні чудові краєвиди та молитовно згадати наших повстанців. Вдячність від людей за цей пам’ятник належиться архітектору Олесю Дзиндрі та Володимиру Горбовому, тодішньому голові Старосамбірської районної ради.

Ігор Піхоцький з пластунами посадили кущі калини, знак пам‘яті про 44 повстанців, котрі тут полягли
Ігор Піхоцький з пластунами посадили кущі калини, знак пам’яті про 43 повстанців, котрі тут полягли. Фото Мар’яна Лозинського

Поверталися із Василем Борковським домів цього дня з гарним враженням від побаченого та почутого упродовж перебування на горі «Діл». Велике спасибі організаторам цього подячного молитовного дня. А всім, хто не побував на цьому святому місці, рекомендуємо відвідати його. Переконані, не пожалкуєте!..

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 голос)

Також буде цікаво: