Живе помирання проти мертвого життя Культура Найактуальніше 

Живе помирання проти мертвого життя

«Наша культура не заохочує доброти до самого себе. Нас вчать не тому, що потрібно. Треба бути дуже стійким, щоб відкидати те, що псує життя. І створювати власну культуру. Більшості людей це не під силу. І ці люди нещасніші за мене…»

Це – слова людини, яка з кожним днем, поступово втрачаючи те, чим протягом багатьох років жила, усвідомлює наближення смерті. Через хворобу Лу Геріга професор Моррі Шварц – головний герой книги «Вівторки з Моррі» американського письменника, журналіста і музиканта Мітча Елбома – спершу втрачає здатність ходити, потім стояти, потім рівно сидіти… І чекає, коли врешті-решт втратить здатність дихати.

Книжка Мітча Елбома «Вівторки з Моррі» стала світовим бестселером. Однак українською поки що не видана...
Книжка Мітча Елбома «Вівторки з Моррі» стала світовим бестселером. Однак українською поки що не видана…

Сучасній людині подумати про таке страшно. Активному чоловіку з безліччю захоплень та інтересів поступово доводиться від них відмовлятися. Танці, водіння, плавання, улюблена робота в університеті… Усе руйнується, як картковий дім, зникає, немов сон. З часом головний герой стає повністю залежним від інших. Життя припинилося? – Ні, у Моррі лише почалося!

Як не парадоксально, але він, який не в змозі задовільнити самостійно свої найпростіші природні потреби, живіший за свого колишнього студента – молодого здорового успішного спортивного журналіста Мітча. Інакше навіщо було б останньому кожного вівторка приходити до немічного професора і запитувати про речі, які в круговерті життя затираються? Смерть. Страх. Старіння. Жадібність. Подружжя. Сім’я. Суспільство. Прощення. Усвідомлене життя.

Такий перелік тем пропонує журналіст Мітч своєму професору для їхнього останнього «курсу». Чомусь не комфорт, визнання, слава, кар’єра, гроші. Їх чоловік і так має. Усе, з чого складається щастя цього світу. У чому полягає сенс життя цього світу. Але за цими принадами ховається пустка.

Мітч її відчуває, хоч і не розуміє причин. За логікою цього світу, він мав би бути щасливим. Однак таким не є. Професор на смертному одрі мав би впадати у розпач, проклинати усіх, вимагати евтаназії. Натомість дім його повний друзів, радощів, сміху. Кожному з відвідувачів Моррі дарує привітну усмішку і мудре слово.

У цьому він і знайшов відраду та сенс після того, як дізнався свій вирок. Розповідати якомога ширшій аудиторії про речі, які зазвичай піддають мовчанці. Хвилі логіки цього світу розбились о просту життєву мудрість людини, що помирає. А, може, все навпаки… Моррі по-справжньому живе, а логіка цього світу за своєю суттю є мертвою.

Автор, який впізнається у журналісті Мітчі, від імені якого ведеться розповідь, навчений вівторками з Моррі, переосмислив своє життя і тепер протягом усього твору намагається донести до читача, де правда, а де її замінник. У сучасному світі межа між ними стерлася.

Моррі Шварц з Мітчем Елбомом
Моррі Шварц з Мітчем Елбомом. Джерело зображення: sevenponds.com

«Смерть неминуча, старість неминуча», – каже Моррі. Але і їх можна наповнити змістом. У тому стані, в якому людина перебуває, хай яким би несприятливим він не видавався, можливо робити добро. Все залежить від того, куди свою волю спрямує людина. Вона сама вибирає – відгородити себе від ближніх чи відкритися на них; нарікати чи радіти; драматизувати свою життєву ситуацію чи піджартовувати з неї.

Безглуздим є говорити, мовляв, колись було краще. Безглуздим є прагнення повернутися в молодість. Безглуздим є узагалі заперечувати дійсність. У Моррі на це тверезий погляд. Так висловлюються, вважає він, люди незадоволені життям. Люди, в яких життя позбавлене сенсу. А таких сьогодні – безліч.

Їхнє життя може видаватися сповненим багатьох важливих справ, але їм ніколи зупинитися, поставивши собі питання, навіщо все це. І коли зупиняться на мить, зразу ж намагаються втекти у звичну круговерть буднів, бо їх лякає пустка. Їхні «важливі справи» беззмістовні, а біганина – зручне прикриття від болючої правди про своє життя.

Такі подвійні стандарти життя виховує сучасна масова культура через медіа. Щодо них позиція Моррі зрозуміла: «У нашій країні промивання мізків іде повним ходом… Тобі бубонять одне і те ж сто разів підряд… Мати речі – добре. Більше грошей – добре. Більше власності – добре. Більше – це добре. Більше – це добре. Ми твердимо і нам твердять це, допоки ніхто вже і думати не може по-іншому. Проста людина цілком цим одурманена, вона і зрозуміти вже не може, що насправді у житті важливо».

Моррі в останні дні свого життя намагається запропонувати їм альтернативу. Фальшивим цінностям світу цього протиставляє істинні. З любові до людей пропонує їм те, що краще, що дарує повноту. Тому приймає у себе друзів, знайомих, не нехтує телеефіром, відповідає на листи людей з різних кінців планети, які перейнялися його історією, його силою духу, його порадами і тепер прагнуть змінити своє життя.

Навіть Тед Коппел, з головою поглинутий законами медіабізнесу, який кілька разів знімав передачу про Моррі, з подивом скаже глядачам: «Хто такий цей Моррі Шварц? І чому до кінця вечора для багатьох із вас він стане близьким?» Відповідь – у поставі професора, його любові до людини, цінуванні її свободи й гідності, власній людяності і прагненні пробудити цю затерту масовою культурою людяність в інших.

Моррі Шварц з Мітчем Елбомом
Моррі Шварц і Мітч Елбом – головні герої книжки «Вівторки з Моррі». Джерело зображення: gannett-cdn.com
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(4 голоси)

Також буде цікаво: