Свобода іншим ціною власного життя Історія Найактуальніше 

Свобода іншим ціною власного життя

Від народження бідність і невдача переслідували його. У дитячому віці втратив матір, а у дорослому – з життя пішла його наречена. Депресія завдала удар здоров’ю – він сильно хворів і був прикутий до ліжка. Після всіх потрясінь шукав розраду у бізнесі, але власна справа стала причиною банкрутства і близько 20 років постійних боргів. З політичною кар’єрою теж не складалося, але 18 програних виборів не змусили нашого героя опустити руки. Наполегливість, важка праця і сила волі все ж привели його до успіху. Шістнадцятий Президент США, національний лідер та визволитель американських рабів Авраам Лінкольн – людина, яка перевернула хід світової історії та стала справжнім символом волі до перемоги.

Біографія Лінкольна у багатьох дослідників викликає сумніви: чи справді на його шляху було скільки перешкод чи це все художній вимисел? Як звичайна людина змогла пройти через скільки труднощів і стати всесвітньо відомою? Відповідь проста: Авраам Лінкольн – це справжній феномен XIX століття, а історія його успіху – приклад «американської мрії», у якій статус і походження не відіграє ніякої ролі, якщо є сильне бажання та жага до кращого життя.

Лінкольн жартував, що вже від народження доля кинула йому виклик. Хлопець народився у сім’ї фермера саме у той період історії, коли землероби боролися з постійними нападами індіанців, які прагнули повернути свої території. У ці часи встояти могли лише сильні духом чоловіки, такі як його батько, Томас Лінкольн. Своїм життєвим прикладом йому вдалося прищепити сину любов і повагу до праці, яка стала вирішальною у житті майбутнього президента.

Історичне місце народження Авраама Лінкольна
Історичне місце народження Авраама Лінкольна, де померла його мати Ненсі, у Національному історичному парку ім. Авраама Лінкольна. Джерело: National Park Servis

Авраам Лінкольн часто повторював: «Головним моїм вчителем було життя». Зі школою і початковою освітою у хлопця не склалося. Його сім’ї доводилось постійно переїжджати, причин було багато: напади індіанців, неродючість землі, епідемії лихоманки, під час однієї з яких і померла його мати, Ненсі Лінкольн. За цих обставин він навіть не думав про школу. Навчився рахувати, трохи читати – поки достатньо. Хоча Лінкольн вже тоді мав неабиякі здібності: він був розумним, мав феноменальну пам’ять і відрізнявся фізичною силою (у 16 років його зріст був 1,93 м). Він часто змінював професії: був і лісорубом, і поштарем, і землеміром, навіть матросом на судні. Вже тоді всі помічали його здатність цікаво та захопливо переповідати історії і комунікувати з людьми. Деякі пророкували йому кар’єру успішного оратора, але юнак з цих слів лише сміявся, бо тоді навіть мріяти про таке не міг. Проте титанічна праця і постійна жага до самоосвіти перевернули життя хлопця з ніг на голову.

У 1832 році в Нью-Салемі Лінкольн вперше спробував свої сили у політиці. Він балотувався на члена легістратури, але з тріском провалився. Перша його виборча кампанія була програна. Можливо, для інших це було б знаком долі, що треба спробувати себе в іншій сфері та забути про політику, але не для нашого героя. Невдачі лише додавали йому азарту, а програші змушували робити все можливе задля перемоги. Після поразки Лінкольн почав вчити право, багато читати і проявляти інтерес до історії. І вже через два роки його вибрали в штат Іллінойс, де він пройшов сильну політичну школу і заклав міцний фундамент для своєї кар’єри.

Перше фотографічне зображення нового президента
Перше фотографічне зображення нового президента. Автор невідомий, 1861 рік. Джерело: The Physical Linkoln

Не зважаючи на те, що сучасники знають Лінкольна як шістнадцятого Президента США, головним його досягненням все ж стало скасування рабства. Після підписання Прокламації про свободу негрів-рабів він заявив: «Якщо моє ім’я і потрапить в історію, то лише за цей акт, бо в ньому – вся моя душа». У 19-річному віці Лінкольн супроводжував човен до Нового Орлеана. Тоді ж він і побачив найгіршу картину у своєму житті – аукціон чорних рабів на базарі. Неприязнь до рабства, яка утвердилась в юнацькому віці, пізніше стала ще міцнішою після відвідання найбільшого в США центру работоргівлі. Відтоді він пообіцяв собі, що зробить все можливе задля досягнення свободи в Америці.

Вперше свою думку як політик щодо цієї проблеми він висловив у промові 1848 року. Його заява стала досить радикальною, адже він назвав рабство «основною проблемою країни», яка у майбутньому може підірвати політичну стабільність США і стати головною причиною громадянської війни. Тодішній уряд не сприйняв таку заяву всерйоз, а дарма, адже слова Лінкольна таки стали пророчими.

Після 12 років політичної боротьби, йому все ж вдалося стати Президентом США, що спричинило справжній бунт серед рабовласників. Відтак, була створена Конфедерація Південних рабовласницьких штатів, які боролися проти політики Лінкольна. Такий поділ Америки призвів до громадянської війни, але перемогу у ній все ж здобули Північні штати на чолі з Президентом Лінкольном.

Справа всього життя Авраама Лінкольна була закінчена 22 вересня 1862 року, адже саме тоді він підписав Прокламацію про звільнення рабів. Пізніше Лінкольн жартував, що йому і президентом довелося стати лише для того, щоб здійснити цю мрію.

Фотопортрет Авраама Лінкольна за два місяці до вбивства
Фотопортрет Авраама Лінкольна за два місяці до вбивства. Автор – шотландський фотограф Олександр Гарднер, 1865 рік. Джерело: The Physical Linkoln

Проте врятувавши життя інших, він не лише нажив собі ворогів, а й прирік себе на смерть. 14 квітня 1865 року у театрі пролунав постріл. На найсмішнішому моменті п’єси шістнадцятому Президенту США влучили в голову. Поранення стало смертельним, тому вже наступного ранку його оголосили офіційно мертвим. Вбивцею Президента був прихильник конфедератів і ненависник скасування рабства – Джон Вілкас Бут. Таким чином, за визволення рабів Авраам Лінкольн віддав найвищу ціну – власне життя.

Картина американського художника Алонцо Чапеля «Останні години Авраама Лінкольна»
Картина американського художника Алонцо Чапеля «Останні години Авраама Лінкольна» (1868). На ній зображені всі ті, хто відвідував вмираючого президента 14-15 квітня 1865 року. Дружина Лінкольна, Мері, лежить на ньому, син Роберт стоїть на передньому плані праворуч ліжка. Джерело: Homsk.com

Він був тією людиною, яка йшла наперекір долі, для якої кожна невдача ставала викликом. Лише така сильна духом особистість могла увійти в історію, стати національним героєм для американців і символом свободи у всьому світі. Він здійснив мрії тисячі американських рабів, але це не подарувало йому щасливого і довгого життя. Лінкольн прекрасно розумів, що цією прокламацією прирікає себе на небезпеку, переслідування і постійний страх. Проте чи були в нього сумніви, коли він ставив свій підпис? Ні, адже це було те, задля чого він прийшов у цей світ.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(7 голосів)

Також буде цікаво: