«Червона калина» – барвиста сторінка української пісенної культури Культура Найактуальніше 

«Червона калина» – барвиста сторінка української пісенної культури

Тріо бандуристок «Червона калина» знане та шановане в Україні і по далеких зарубіжжях. «Червона калина» – самобутній колектив і барвиста сторінка в українській пісенній культурі. Пісні у виконанні «Червоної калини» звучать особливо: по-голубиному чисто, несуть в собі архаїчну культуру українського народу, щедру і милу, повну злагоди і любові. Упродовж 36-літньої своєї творчої долі колектив змінював склад виконавців, але незмінно залишався вірним чистоті репертуару, чистоті місії, що закладена у самому понятті «українська пісня».

 

Творчий портрет Марії Сороки-Будник

Ініціатором створення і незмінним керівником тріо є заслужена артистка України, лауреат премії ім. С. Людкевича в галузі музичного мистецтва, режисер мистецьких програм, авторка пісень, член Національної спілки кобзарів України, громадська діячка, член Ради ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка Марія Сорока-Будник. Ця талановита співачка, бандуристка продовжила кобзарські традиції свого дядька – незабутнього Кобзаря України Юрія Даниліва.

заслужена артистка України Марія Сорока-Будник
Заслужена артистка України Марія Сорока-Будник

Пісне, ти як ангел до мене в ту хвилю ідеш,
Як той ангел, наставник-хранитель,
І, як вітку оливну, так звуки несеш,
Щоби мир ними тихий творити.
Б. Лепкий

Такими словами Марія Сорока-Будник розпочинає свої мистецькі програми. Пісня для співачки, з веління вищих сил, стала ангелом, який веде її мистецькою дорогою життя. Вона створює мистецькі програми культурологічного і просвітницького змісту, які з успіхом лунають у концертних залах України та за кордоном. Тріумфальною роботою співачки стала постановка вистави «Голгофа», що була предтечею духовного воскресіння України напередодні проголошення незалежності.

Знаковою віхою у житті артистки є участь в історичному поході-реквіємі «Останнім шляхом Кобзаря» (1991-2011 рр.). Вона є учасником усіх мистецьких та наукових заходів, які проводить Шевченківський національний заповідник у м. Каневі (з 1986 р. щорічно по 2017 р.). З 1989 р. сімнадцять років поспіль з колективом «Червона калина представляла мистецькі програми у м. Санкт-Петербурзі, приурочені Шевченківським урочистостям. М. Сорока-Будник авторка двох збірок пісень – «Мої пісні», (1998 р.) та «Співає Червона Калина» – (2011 р.).

Співачка є автором та ведучою мистецьких програм «Духовна велич Тараса Шевченка», «Шана Кобзареві», «Шевченківські мелодії», «І буде правда на землі», «Соломія Крушельницька – співачка світової слави», «Матерям небесної сотні», «Пісенний уклін захисникам України» (збір коштів воїнам АТО), «Пахощі пісень даруєм матерям» та ряду інших програм.

Гастрольні подорожі з колективом «Червона Калина» – Бельгія, Голландія, Великобританія, Італія, Німеччина, Австрія, Польща, Білорусія, Росія, Казахстан. У 2010 році М. Сорока відкрила для громадськості Львова «Кобзарську світлицю», де проводяться мистецько-просвітницькі заходи – «Свято культури».

У 2011 році нагороджена найвищою відзнакою Всеукраїнського товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка – медаллю «Будівничий України» за розвиток національної культури і духовності. М. Сорока є високопрофесійний творчий педагог.

Життя цієї талановитої людини, її мистецькі звершення, громадсько-просвітницька діяльність – це зразок вірного, відданого служіння своєму народові та українській державі.

Про творчу працю і її здобутки в 2011 році створений фільм «Живуть пісні Червоної Калини».

 

Світова слава «Червоної калини»

В 1981 році у Львові була відкрита перша сторінка творчого літопису тріо бандуристок у складі заслужених артисток України Марії Сороки, Марії Салагай, Надії Шишак. Пісенний шлях тріо визначився вже в перші роки праці – дбати про життя української пісні і у всій її красі і філософії нести до людей. Про житія пісні, про її долю завжди вболівали і турбувались саме кобзарі. На своїх пісенних крилах артистки тріо щиро і від дано несуть слово правди про дивну, чарівну, майже магічну, на жаль, не всіма людьми пізнану, силу Пісні.

тріо бандуристок «Червона калина»
1981 рік. У Львові засноване нове тріо бандуристок «Червона калина»

Доленосною в житті колективу стала зустріч із славним гомером України О. Чуприною (Кобзарем із Тарасової гори – так називали Олексу Сергійовича). Своїм високим розумінням кобзарської місії як духовного поводиря народу, носія любові до духовних вартостей людства, Олекса Чуприна творив довкола себе середовище людей з глибоким усвідомленим почуттям патріотизму. У це середовище влився колектив тріо «Червона калина».

З О.Чуприною
Марія Сорока-Будник з «Кобзарем із Тарасової гори» Олексою Чуприною

Незабутніми для громад Львівщини та Львова стали Різдвяні коляди тріо «Червона калина» з кобзарем О. Чуприною (1986-1990 рр.)

З 1987 року свої мистецькі програми колектив представляв на Чернігівщині, Черкащині, Донеччині, у Києві, в Санкт-Петербурзі, а також – Каневі. Олекса Чуприна на довгі роки праці привів це тріо до національної святині в Каневі. З того часу творче життя «Червоної калини» тісно пов’язане з ім’ям велета духа всього українства – Т. Г. Шевченка.

Вже склалась добра традиція – щорічно 22 травня в Каневі у день, коли Т. Шевченко назавжди повернувся в Україну, артистки «Червоної калини» щиро дарують українські пісні всім, хто приходить вшанувати ім’я нашого пророка Т. Шевченка, вклонитися його праху.

«Червона калина» стала духовним променем, який єднає Галичину з Чернечою Горою та Санкт-Петербургом. Тріо впродовж всього творчого шляху бере участь у березневих Шевченківських урочистостях в м. Санкт-Петербурзі.

Історичною віхою у творчості тріо є участь в поході «Останнім шляхом Кобзаря». Похід-реквієм був присвячений 130-річчю перевезення домовини з тілом Т. Шевченка з Росії в Україну. Впродовж усього шляху в поході звучали українські пісні у виконанні «Червоної калини». Їх слухали Серпухів, Тула, Орел, Кроми, Дмитрівськ, Упорой, Севськ, Глухів, Кролевець, Батурин, Оленівка, Ніжин, Київ, Канів. Рік походу-реквієму припав на бурхливий та історичний час – за три місяці Україна стала незалежною Державою.

Творчістю тріо зацікавилась поетеса, дослідниця української звичаєвої культури Марія Чумарна. Багаторічна співпраця артисток тріо з цією талановитою особистістю спрямувала творчі зусилля колективу на внесення до репертуару обрядового фольклору, поглиблення його найкращими зразками українських старовинних балад. У творчій співпраці з М. Чумарною створено цикл телепрограм культурологічного змісту: «Заспів», «Голубина пісня», «Не ложними устами», «Коляда в Україні», «Шевченкові мелодії».

У 90-х роках «Червона калина» часто виїжджає з мистецькими програмами до Польщі. Тріо стало багаторічним учасником фестивалів «Ватра», «Пісенний вернісаж», «Оберіг» (фестиваль співаної поезії та авторської пісні), «Золотий гомін», «Громада» (міжнародний фольклорний фестиваль). Артистки беруть участь в концертах, присвячених пам’яті Гната Хоткевича (Перемишль).

В 1990 році тріумфальною роботою колективу стала постановка вистави «Голгофа» за однойменною поемою Марії Чумарної. Тріо «Червона калина» вперше винесло на сцену сповнені глибокого духовного змісту страсні пісні. Ця вистава була предтечею духовного воскресіння України напередодні проголошення незалежності. За виставою «Голгофа» львівська студія телебачення зняла декілька Великодніх телепрограм, зокрема програма «Під хрест твій стаю», яка і сьогодні звучить в телеефірі.

Цей колектив творив свої концертні програми з провідними акторами театру ім. М. Заньковецької – з народною артисткою України Ларисою Кадировою, народним артистом України Святославом Максимчуком, заслуженим артистом України Юрієм Брилинським. Співпрацювали з композитором-піснярем Василем Подуфалим (Тернопільщина), Ігорем Білозіром (Львів), Віктором Панченком (Санкт-Петербург), Оксаною Герасименко (Львів).

Співпраця з поетами, заглиблення в скарбницю українського поетичного слова, народила авторські пісні Марії Сороки-Будник, що увійшли до репертуару тріо: «Заспів» (сл. Б. Лепкого), «Подорожник», «Батьку мій, сивий журавлику» (сл. М. Чумарної) та багато інших, які стали справжніми перлинами пісенної творчості і назавжди залишаться жити з народом України.

В 1999 році тріо «Червона калина» зазвучало в новому суцвітті голосів: заслуженої артистки України Марії Сороки, Ірини Шуст, Ірини Содомори.

Оновлений склад ансамблю
Оновлений склад ансамблю

Самобутня творчість колективу полюбилася й слухачам у багатьох куточках світу. Активно проходить концертна діяльність тріо за межами України:

  • 1996 р. – Бельгія, Голландія
  • 1999 р. – Великобританія (святкування 70-річчя ОУН і 50-літття поселення українців у Великій Британії)
  • 2000 р. – Італія (відзначення 2000-ліття Христової ери – міжнародний форум молоді)
  • 2000 р. – Республіка Казахстан (культурно-просвітницька місія)
  • 2000 р. – відкриття пам’ятника Т. Г. Шевченку в м. Санкт-Петербурзі (представлення мистецької програми «Шевченкові мелодії»)
  • 2001 р. – Німеччина (концерти з нагоди 10-ї річниці Незалежності України)
  • 2002 р. – Німеччина (дні Української культури)
  • 2002 р. – Австрія
  • 2003 р. – Москва (представлення циклу кобзарських програм)
  • 2005 р. – Великобританія (міжнародний фестиваль в Ланґоллені) представлення Кобзарських програм у Лондоні, Манчестері, Болтоні, Братфорті, Вальтенкросі, Ковентрі, Лестері.

Колектив сформував нові форми представлення народної пісні. Концерти «Червоної калини» – це діалог з глядачем, це пізнання історії кожної пісні-перлини українського пісенного жанру.

Концертні програми тріо стали будителями в серцях людей чистої правди, краси, бажання творити добро, берегти і примножувати славу української пісні. Ключовим знаком творчості «Червоної калини» є уміння по-кобзарськи, не чекаючи особливого запрошення, йти до людей, у трудові колективи.

Свято душі – так можна узагальнити численні відгуки глядачів і преси про зустрічі з мистецькою інтерпретацією пісень у виконанні тріо бандуристок «Червона калина».

З 2014 року в колективі виявили бажання працювати молоді бандуристки. Сьогодні «Червона калина» налічує 9 артистів, завдяки більшій кількості артистів народжуються нові цікаві мистецькі програми.

У «Червоної калини» виростає талановита зміна
У «Червоної калини» виростає талановита зміна
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(2 голоси)

Також буде цікаво: