Уроки Японії Найактуальніше Планета 

Уроки Японії

Цьогоріч польський тижневик «Forum» опублікував два симптоматичних матеріали. Один з них про те, якими важливими можуть бути соціальні норми, а інший – як корисно іноді буває ці норми поборювати. В першому йдеться про виховання дітей і роль жінки в японському суспільстві, в другому – як перша жінка-губернатор Токіо ламає суспільні стереотипи, будуючи політичну кар’єру на рівні з чоловіками і бореться за розширення прав і можливостей для жінок.

Не «Я», а «Ми»

Один із найважливіших уроків, які окреслює польський тижневик у статті під назвою «Trzy-pięć-siedem», серед японських традицій, – плекання гармонійного суспільства. Матеріал, присвячений вихованню дітей, вкотре акцентує: діти – наше майбутнє. Японці розуміють це як ніхто, а тому змалку вчать дітей не бути егоїстами і ставити власний зиск на друге місце, після інтересів суспільних. Перш за все, ця мета досягається святкуванням спільного дня народження усіма, кому виповнилося три, п’ять чи сім років, в один день – 15 листопада. Традиція має давні корені й пов’язана з великою смертністю дітей в минулому. Японці були переконані, що до семи років дитина перебуває під опікою богів і не є членом свята живих. Окрім того, саме ці роки в житті дитини вважаються переломними.

Діти на святі Shichi-Go-San
Діти на святі Shichi-Go-San (святі трьох, п’яти та семи років, які японці святкують колективно). © Sokoji

Незважаючи на те, що день малюка розписаний до хвилини (дворічні діти вчать англійську, розвивають свої таланти співаючи або малюючи, в чотири роки деякі грають на музичних інструментах), якщо дитина не хоче чогось робити, її не заставлятимуть. Все, що оточує малюка, має його і розвивати, і розважати.

Система освіти в Японії побудована так, щоб діти вчилися життєвих ролей, імітуючи поведінку батьків. Тому у сім’ях до малюків завжди ставляться з любов’ю та добротою, ніколи не підвищують на малечу голос. Так виховується повага до інших і контроль над власними емоціями. Головне – навчити дитину ладнати з іншими людьми, щоб в майбутньому вона стала повноправним членом суспільства. Також для того, аби вже змалечку прищепити малятам необхідні риси характеру, японці використовують образи-символи. У випадку хлопчиків – це риба, короп; вважається, що він приносить успіх, а також символізує долання життєвих труднощів. Тому п’ятого травня, у День Хлопців, японці декорують свої домівки у формі коропів, а третього березня, у День Дівчат, виставляють у садибах красиві ляльки, які передаються з покоління в покоління. Доторкатись до них забороняється, можна лише милуватись. Ця традиція вчить дівчаток не бути примхливими і виховує стриманість, терпеливість та вдумливість.

Традиційні ляльки-символи дівчаток
Традиційні ляльки-символи дівчаток. © Japan Deluxe Tours
Коропи, які приносять успіх хлопчикам
Коропи, які приносять успіх хлопчикам © ZOOM JAPA

Матері можуть годувати своє чадо грудьми до семи років, але після того, як дитина йде в школу, обов’язків їй не уникнути. Саме школа ознаменує той момент, коли дитина вперше сповна відчуває відповідальність, і турботлива мама навіть не може відвести своє дитинча до школи.

А взагалі час поблажливості для малечі закінчується ще за рік до школи, у п’ять років. Саме в цьому віці маленькі японці починають відвідувати підготовчі заняття перед школою, роблять свої перші домашні завдання, вчаться виконувати всі розпорядження вихователів. Крім того, мають щоденник, печатка в якому засвідчує, що дитина не прогулювала занять. Усі діти приходять до школи, вже вміючи писати й рахувати в пам’яті. Японські мами дуже уважно стежать за навчанням своїх дітей, але ніколи їх не хвалять, ні в дома, ні в розмові з іншими.

Офіційно японці стають дорослими у двадцять років. День Повноліття теж святкують разом, в другий понеділок січня. З цього дня молоді люди можуть голосувати, брати кредити, купувати чи продавати нерухомість. Метою таких колективних свят є не лише плекання суспільної солідарності, але й формування прагнень досягати спільних успіхів.

japan-adult01

Святкування Дня Повноліття в Японії
Святкування Дня Повноліття в Японії © The Japan Times

Материнський обов’язок

Дитина – центр материнського всесвіту. В Японії це відчувається по-особливому. Зазвичай, кар’єра жінки тут закінчується одразу після шлюбу – вона звільняється з роботи і починає готуватися до ролі майбутньої мами, адже на допомогу бабці чи няні очікувати не варто. Батько ж може присвятити дитині двадцять хвилин в день, бо його головне завдання – заробляти гроші.

Тому поєднувати роботу і материнство японським жінкам дуже важко. Є, звичайно, щось на зразок садочків для дітей, чиї мами працюють, але щоб влаштувати туди своє чадо, потрібно зібрати багато документів, які б підтверджували, що жінка не може сама доглядати за дитиною. Крім того, якщо малюк захворіє, днів, коли жінка не працюватиме, ніхто їй не відшкодує.

Японська сім’я
Японська сім’я. © artforia.com

Якщо ж дитину таки вдасться прилаштувати, мама муситиме щомісяця ходити і розмовляти з вихователем про поведінку свого малюка. Також вона щодня отримуватиме детальний звіт про те, що дитина їла, де гуляла, як справлялася з завданнями, скільки разів плакала.

Необхідні зміни

Лише тепер, знаючи, яким консервативним є японське суспільство, можна сповна оцінити відвагу і рішучість дій нової губернаторки Токіо Юріко Коїке. Її називають найвпливовішою жінкою в Японії. В минулому вона була і Міністром навколишнього середовища Японії, й Міністром оборони Японії. Тепер це перша жінка-губернатор найбільшого міста в світі за чисельністю населення.

Юріко Коїке
Юріко Коїке – губернатор найбільшого міста в світі за чисельністю населення. © atimes.com

Чи не все життя Коїке ламає японські стереотипи. Почати варто з того, що навчалася вона за кордоном, в Каїрі, в той час як для більшості японок виїхати з батьківщини на довгий час – річ немислима.

Не минає і дня, коли б Юріко Коїке не боролася з корупцією – пише польський «Forum» у статті «Macho na wylocie». Зараз вона стала особливо небезпечною для прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе, якого підозрюють у кумівстві. А японські медіа не втрачають жодної можливості, щоб написати, яким сильним конкурентом стає Юріко Коїке для голови уряду.

Популярність до Коїке прийшла у зв’язку із скандалом навколо знаменитого Токійського рибного ринку «Цукідзі». Його мали перемістити в інше місце, але Юріко добилася перевірки суперечливого проекту і виявилося, що фундамент нового ринку погано ізольований від брудної ґрунтової води, яка містить канцерогенний бензол. Зрозуміло, що згода на будівництво, швидше за все, надана за сумнівних обставин.

Знаменитий рибний ринок Цукідзі
Знаменитий рибний ринок Цукідзі. © scmp.com

У той час, як критики не перестають кепкувати над новим токійським губернатором, сама Юріко Коїке відкриває нові фронти боротьби. Так під гарячу руку потрапив і минулий прем’єр-міністр Японії – Йоширо Морі, який був головою Олімпійського комітету й зовсім не контролював його видатків.

Японські політики побоюються Коїке, бо вважають її некерованою. Надто часто вона акцентує на економічних привілеях, які розділили між собою чиновники. Переживаючи за свої мандати, можновладці все частіше обіцяють виборцям реформи, але мало хто відважується прямо виступити проти Юріко Коїке. Хоч трохи, та все ж їй вдалося змінити політичну культуру в країні. Саме на Коїке покладають найбільші надії у сприянні реформам, та в політиці більшої прозорості.

Зараз вона також бореться і за розширення прав і можливостей для японських жінок. Та справа зовсім не у фемінізмі, а у збалансуванні сім’ї та кар’єри в Японії; це не питання свобод, це питання майбутнього країни. Так, за даними британського журналу «New Statesman», в Японії найвища загальна тривалість життя у світі – 83,7 років, та один із найнижчих показників народжуваності – 1,43 дитини на одну жінку. Тому одними із найактуальніших японських проблем є питання покращення демографічної ситуації й зменшення тягаря пенсійного навантаження. І тут без зміни традиційних культурних кодів країни не обійтись.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(4 голоси)

Також буде цікаво: