Пристебніть паски безпеки! Людство вступає в нову еру Найактуальніше Наука 

Пристебніть паски безпеки! Людство вступає в нову еру

Сучасні джентльмени не вирішують суперечки на дуелях – вони сперечаються у Твіттері. Публічні особи на кшталт засновника соціальної мережі Фейсбук та низки інших успішних інтернет-проектів і найбільш відомого й успішного інженера-винахідника сучасності, голови компанії Tesla надають перевагу саме таким дебатам, за якими із захопленням спостерігає весь світ.

Марк Цукерберг та Ілон Маск
Марк Цукерберг та Ілон Маск

Ця суперечка між геніями сучасності змусила весь світ задуматись над питанням штучного інтелекту. Один занепокоєний швидким розвитком цього процесу олюднення машин, а інший вважає, що це тільки на краще. Ілон Макс вважає, що штучний інтелект може бути небезпечніший за КНДР. Багато ЗМІ підхопили і розібрали на цитати їхню дискусію у Твіттері.

Реакція Ілона Маска у Твіттері
Реакція Ілона Маска у Твіттері

Цукерберг заявляє, що Маск безвідповідальний. Останній натомість стверджує, що уявлення першого обмежене.

І хоча Цукерберг активно працює над ідеєю «розумного дому» і сам живе в такому, його компанія Фейсбук з пересторогою ставиться до можливостей штучного інтелекту. Влітку Фейсбук зупинив експеримент із чат-ботами, оскільки вони почали розуміти людську мову, хоча їм не було дано ніяких вказівок щодо структури англійської мови. Також машини почали генерувати власну мову.

Не так давно був запущений бот у Твіттері, що вчився від людей. Вже до вечора його довелося вимкнути, бо користувачі Твіттера навчили його бути расистом і сексистом. Через декілька годин бот почав писати образи на адресу людей. Це, звісно, не провина ботів, а зайве свідчення того, що може статися, якщо технології потраплять не в ті руки.

Не оминула ця тему вагу і найвідомішого вченого астрофізика сучасності Стівена Гокінга. За його словами, новітні технології можуть призвести до деградації людини, зробити її абсолютно безпорадною. У той же час вчений зазначив, що при вмілому підході штучний інтелект здатний вирішити більшість проблем, які існують в світі. Також він додав, що штучний інтелект зможе перебудовувати себе набагато швидше, ніж люди, які обмежені повільною біологічною еволюцією. Тому людям буде все складніше конкурувати зі ШІ.

Стівен Гокінг
Стівен Гокінг. © pronews.gr

«Я вважаю, що немає ніякої різниці між тим, що може бути досягнуто за рахунок біологічного мозку, і що може бути досягнуто з допомогою комп’ютера. Ми повинні зробити все можливе, щоб гарантувати, що майбутній розвиток штучного інтелекту принесе користь нам і нашому довкіллю», – заявив він.

В чому суть?

Штучний інтелект – це здатність комп’ютерних машин або програм виконувати такі ж функції, як людина. Людина дедалі частіше намагається стати Творцем. Що відрізняє штучний інтелект від людини? В ідеалі – ніщо. Машини, наділені штучним інтелектом, отримають всі властивості людського мозку з усіма його вадами і перевагами. І хоч до ідеалу ще дуже далеко, дехто вважає, що час бити на сполох. Гадаю, не знайдеться людини, яка не дивилась «Термінатора» і не чула про Скайнет. Понад сотня фахівців у сфері штучного інтелекту на чолі з Ілоном Маском звернулись до ООН щодо заборони виготовлення і розповсюдження автономної зброї. Так, пам’ятаючи повстання машин, важко не погодитись з цим. Але з іншого боку така зброя може зменшити втрати військових у гарячих точках. Уже зараз у таких не надто технологічно розвинутих країнах, як Україна широко використовуються роботи для розмінування чи безпілотні літальні апарати. Це іще далеко не штучний інтелект, але це крок у потрібному напрямку.

«Сі-Бриз-2017»
Фото з військових навчань «Сі-Бриз-2017»
Літак-безпілотник у зоні АТО
Літак-безпілотник у зоні АТО

Наразі маємо дві найбільші перестороги людства щодо штучного інтелекту. Менша із них полягає в тому, що, наприклад, лише у США машини можуть замінити більше 5 мільйонів людей на робочих місцях. Звичайно, це не кінець світу, обіцяний Скайнетом, але є ще інший, гірший сценарій, за якого автономна зброя потрапить до рук якогось неврівноваженого диктатора. Відповідно до свідчень, що їх дав перед Конгресом колишній спецагент ФБР Клінт Вотс, російські боти вже мають успіх із розповсюдження фальшивих новин через американські медіа та вплив на ціни акцій американських компаній. Всього цього РФ досягла, використовуючи тільки примітивних ботів. Використовуючи штучний інтелект, вони могли б зробити набагато більше.

Не поспішайте готуватися до кінця світу

Як розпізнати штучний інтелект? Алан Тюрінг, знаменитий англійський математик, запропонував емпіричний тест, який може визначити, чи може машина мислити як людина. Стандартна інтерпретація цього тесту така: «Суддя взаємодіє з одним комп’ютером і однією людиною. На підставі відповідей на запитання суддя повинен визначити, з ким він розмовляє: з людиною чи з комп’ютерною програмою. Завдання комп’ютерної програми – ввести суддю в оману, змусивши зробити неправильний вибір».

Алан Тюрінг
Алан Тюрінг. © lejournal.cnrs.fr

Всі учасники тесту не бачать один одного. Якщо суддя не може сказати точно, хто зі співрозмовників є людиною, то вважається, що машина пройшла тест. Щоб протестувати саме інтелект машини, а не її можливість розпізнавати усне мовлення, бесіда ведеться в режимі «тільки текст» – наприклад, за допомогою клавіатури і екрану. Листування має проводитися через контрольовані проміжки часу, щоб суддя не міг робити висновки, виходячи зі швидкості відповідей.

Пропоную розглянути простий приклад. Є два визначення і одне питання. «Всі коти люблять їсти рибу». «Мій кіт Сніжок». «Що любить їсти Сніжок?» У такому випадку розмір бази даних штучного інтелекту не має значення, бо для відповіді треба побудувати логічний ланцюжок «кіт – риба», «Сніжок – кіт», «Сніжок – риба». Штучний інтелект, який працює за принципом підбору інформації, не зможе дати відповідь на це запитання, бо в базі даних немає такої відповіді. Людина ж не задумуючись дасть правильну відповідь.

Тепер ви у безпеці, бо озброєні знанням, яке допоможе вам у ситуації, в якій ви не знаєте, машина перед вами чи людина. Проте це не означає, що людство якогось дня не винайде машину, яка зможе пройти цей тест. Хоча майбутнє, яке ми можемо осягнути, не віщує такого. Але, погодьтеся, ще 70 років тому ніхто не мг уявити собі мобільний телефон, зараз же неможливо уявити людину без нього.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(10 голосів)

Також буде цікаво: