Жіноча мода в Ірані Найактуальніше Планета 

Жіноча мода в Ірані

Європейські жінки з жалістю ставляться до мусульманок. У наших уявленнях, окрім інших обмежень, мусульманські жінки зобов’язані постійно ходити закутаними з ніг до голови у чорне покривало.

У що насправді одягаються жінки такої загадкової мусульманської країни, як Іран? І чи так вже їм не вистачає «нормального» одягу?

Щось на кшталт чорних покривал у мусульманській традиції справді є, це паранджа, це халат без рукавів, який закриває все тіло жінки від голови до п’ят, а обличчя закривають сіткою. Бурка – покривало, яке вкриває все тіло і залишає лише проріз для очей. Такий одяг мусульманських жінок більш поширений в Афганістані та Пакистані. Носити паранджу і бурку зазвичай вимагають прихильники найконсервативніших форм ісламу.

Фото з Instagram @iranstylz
Фото з Instagram @iranstylz

Ісламська революція

На вулицях Ірану часто можна побачити жінок у хіджабі. Хіджаб – це будь-який жіночий одяг, який відповідає нормам шаріату. Тобто закриває тіло жінки (приховує фігуру) та волосся. Можна натомість залишити відкритими щиколотки і кисті рук.

Носити хіджаб у країні стало обов’язковим після Ісламської революції 1979 року. Хоча Інтернет рясніє фотографіями іранських жінок, які до 1979 р. були одягнені у купальники, відкриті сукні та короткі спідниці, насправді ж частина жінок ходила також у закритому одязі чи хоча б з покритою головою. Тоді цього не вимагалось на офіційному рівні, а одяг жінки визначався рівнем релігійності дівчини та її родини. Після революції дрес-код установили для всіх жінок: ходити з непокритою головою не дозволяється навіть туристкам.

Насправді і сам хіджаб іранських жінок зараз мало схожий на темне покривало, як уявляємо його ми.

Покрита голова

Жінки в Ірані справді зазвичай накидають на голову хустину або шарф. Достатньо, щоб головний убір просто не злітав з голови: пасма волосся можуть виглядати з-під нього. Такі хустини і шарфи різних кольорів стали основними елементами образу іранок. Жінки збирають цілі колекції хустин, а заможні купують у дизайнерів ексклюзивні.

Фото з Instagram @iranstylz
Фото з Instagram @iranstylz

Кольори

Жіночі вбрання не обмежуються чорним та синім кольорами. Особливо влітку одяг іранок – свято фарб і принтів.

Перше, що варто пам’ятати, – хіджаб все ще покликаний закривати їхню фігуру. Тому іранки навіть влітку одягають кардигани, туніки, плащі, накидки. А під ними носять штани. Зазвичай обирають їх, адже штани більш практичні, ніж спідниця або сукня до підлоги.

Фото з Instagram @iranstylz
Фото з Instagram @iranstylz

Найцікавіше, що іранки не цураються жодних моделей штанів: від коротких і широких (кюлоти), аж до штанів, які щільно облягають ногу та навіть джинсів із потертостями та дірками. Вони носять легкі сорочки та шовкові плаття з різними принтами. І все це просто доповнюють накидкою, яка закриває їхній силует до середини стегна чи довше.

Також, попри те, що у державних установах чи на офіційних подіях іранки повинні дотримуватись суворого ісламського дрес-коду, у повсякденному житті вони дозволяють собі західну класику – подовжені піджаки, сорочки та туфлі на підборах.

Фото з Instagram @anitamoshkelgosha
Фото з Instagram @anitamoshkelgosha

Що стосується взуття, іранки носять як кросівки, так і туфлі, босоніжки.

Дизайнери в Ірані

Фактично, тільки ті дизайнери, діяльність яких схвалила влада, мають право відкривати свої крамниці в Ірані. Вони презентують елітарну моду, – одяг у таких можуть собі дозволити лише жінки із заможних сімей. А самі вбрання є досить стриманими: великі безформні накидки та жакети, манто, які, попри жаркий клімат, пошиті з грубих тканин, і мають більш приглушені кольори.

Інші, якщо не бажають закутуватись у паранджу, купують одяг у мас-маркетах, де представлені звичайні західні бренди. Звідси і джинси з потертостями, і футболки з логотипами, і кросівки чи босоніжки на платформі.

Загалом іранські жінки не відчувають себе позбавленими чогось у одязі і заявляють, що хіджаб – це засіб їхньої ідентифікації, символ свободи, включно зі свободою вибору.

Хоча деякі представники ісламу досить радикально трактують Коран і вважають хіджаб одягом, який мусить не тільки закривати тіло жінки на вулиці, а обов’язково не привертати увагу. Тому вони виступають проти прикрас, косметики на обличчі жінки та навіть обмежують кольорову гаму одягу.

Попри це, у повсякденному житті в Ірані залишаються і є суворими лише правила покритої голови і закритого тіла.

Недотримання хіджабу

Хоча не варто відкидати рухи, які виступають проти вимог іранської влади. Так, 4 роки тому іранські жінки розпочали акцію проти примусового покривання волосся на вулиці. Поштовхом до цього стали нові закони у країні, які розширювали повноваження поліції моралі (поліція, яка стежить, щоб жінки дотримувались хіджабу). Ця поліція могла затримувати та навіть фізично карати жінок.

На знак протесту іранки на вулицях почали знімати з волосся хустини або навіть обстригали волосся та одягались у чоловічий одяг. Фото, відео своїх революційних вчинків вони завантажували у Інтернет з хештегами #stealthfreedom та #mystealthyfreedom. Через це жінок неодноразово затримувала поліція моралі. Покарання за таку діяльність варіювалась від простих штрафів до тюремного терміну.

Сьогодні цей рух під назвою My Stealthy Freedom (моя таємна свобода) все ще діє. Його започаткувала мусульманська журналістка Масіх Алінеджад. У Інтернеті майже щодня з’являються нові фотографії жінок на підтримку руху. Також до акції долучились мусульманські чоловіки, вони почали виставляти свої фото у хустинах з підписами #meninhijab.

Сама Масіх Алінеджан говорить, що бореться не з хіджабами, а з цензурою.

Свобода в Ірані

Поки у країні діють мусульманські закони, хіджаб залишається незмінною формою одягу для жінок на вулицях. Але навіть у цих рамках одяг жінок дуже різний. Одні носять напівпрозорі шарфи, які заледве покривають голову, інші компенсують «прісність» одягу щедрим макіяжем, а дехто надає перевагу чорній чадрі.

Проте навіть за таких умов жінкам вдається проявляти свою індивідуальність та смак через одяг. Тож їхньому вмінню вдало поєднувати речі, а водночас виглядати гарно і стримано, західним жінкам інколи варто повчитись.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(7 голосів)

Також буде цікаво: