Імпровізації у кіно залишити не можна перезняти Культура 

Імпровізації у кіно залишити не можна перезняти

Обережно: можливі спойлери!

Майже кожний фільм нашпигований великою кількістю символів і відсилок, які складно помітити і найуважнішому глядачеві. Що вже й казати про незаплановані сюжетні повороти. А чи потрібно мені знати такі дрібні деталі, якщо вони не впливають на загальне розуміння сюжету та ключові події? – запитаєте.

Неодмінно! Як на мене, просто перегляд фільму складає лише половину від враження від нього. Звичайно, під час перегляду ви можете оцінити гру акторів, оригінальність і логічність сюжету, спецефекти, роботу костюмерів, візажистів, операторів тощо. Та після перегляду фільму нам кортить дізнатись якісь цікаві факти з історії його створення. Деякі факти настільки вражають, що під їх впливом фільм заграє новими барвами.

Саме імпровізації акторів у кадрі часто залишаються непоміченими. Але ж особливо в такі моменти проявляється неабиякий професіоналізм актора, його винахідливість та вміння швидко зорієнтуватись.

Одну з найвідоміших імпровізацій можна спостерігати у фільмі «Красуня» («Pretty woman», 1990). Річард Гір, демонструючи Джулії Робертс футляр із прикрасою, раптово закриває його, ледь не прищемивши дівчині пальці. На що акторка реагує голосним щирим сміхом. Ця сцена так сподобалась режисерові, що він вирішив залишити її у фільмі. І не дарма: імпровізація Річарда Гіра додала сцені гумору і динаміки.

Не можна оминути й імпровізацію Джерарда Батлера, який зіграв царя Леоніда у фільмі «300 спартанців» (2006). За сценарієм, герой повинен був тихо промовити «Це Спарта». Сцена вже була відзнята, коли актор раптом попросив про ще один дубль, в якому кардинально змінив емоційне забарвлення і прокричав цю фразу. Уся знімальна група була вражена і ледь стримувала сміх від неочікуваності. Як ми можемо бачити у стрічці, режисер надав перевагу експресивному варіанту сцени.

Кадр із фільму «З00 спартанців» (2006)
Кадр із фільму «З00 спартанців» (2006)

Імпровізації можуть бути показником як кмітливості акторів, так і професіоналізму й результату виконаної роботи. Факт наявності імпровізацій на великих екранах свідчить про те, що актор настільки добре вжився в роль, що розуміє свого персонажа і може генерувати його дії, які не прописані в сценарії.

Неофіційним королем імпровізації в кінематографі можна вважати Леонардо Ді Капріо. У легендарній стрічці «Титанік» (1997), коли юний Джек потрапляє на борт лайнера, він стає у носовій частині корабля і кричить:

«Я король світу!»

Кадр із фільму «Титанік» (1997)
Кадр із фільму «Титанік» (1997)

Ця фраза була імпровізацією, але саме вона точно підкреслила образ юного та вільного Джека. Подібне сталось і в сцені, де закоханий художник малює оголену Роуз. Юнак запрошує її присісти, але, розгубившись, вказує на ліжко, а не диван, і швидко виправляється. Такі дії цілком природні для сором’язливого молодика. Залишається лише гадати: така імпровізація була навмисною чи випадковою, адже цю сцену фільмували у перший знімальний день, і цілком можливо, що актор міг перенервувати.

Неабияким «входженням» у роль може похвалитись Джоні Депп, який виконав роль пірата Джека Горобця. Пісенька, багато жартів і крилатих фраз були вигадані самим актором. Варто лише згадати легендарне «Тямиш?» (Savvy?) – фраза, яка стала візитівкою знаменитого пірата. Окрім фраз і жартів, Джоні Депп вигадував і розробляв особливості характеру персонажа. Тому нині, враховуючи скандальну історію актора, важко уявити когось інакшого у ролі капітана Джека Горобця.

Відхилення від сюжету трапляються і в поодиноких фільмах, і у франшизах. Що вже й говорити про проєкти, які тривають десятиріччям. Мова про культовий серіал «Друзі» (1994–2004). Звичайно, що за такий довгий час у серіалі накопичилось чимало незапланованих сцен, як-от жахливий сміх акторки Меггі Віллер – вдала імпровізація, яка призвела до того, що ця героїня з’являлась у кожному з 10 сезонів ситкому, хоча планувалась лише в одному. Та лаври за наймасштабнішу імпровізацію можна віддати Лізі Кудров. Справа в тому, що напередодні 4-го сезону акторка завагітніла, чим змусила сценаристів екстрено переписувати сценарій, додаючи до нього вагітність героїні Фібі.

Тож можна помітити, що у кінострічках, як і в житті, рідко геть усе йде за сценарієм. Відхилення у сценаріях не завадило цим фільмам здобути світову славу. Деякі імпровізації підкреслили шарм героїв, особливості характеру та натури. А деякі – кардинально повпливали на хід сюжету, стали відомими у всьому світі.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 голос)

Також буде цікаво: