Значення кольорів у кіномистецтві: як правильно підібраний відтінок здатний вплинути на ваші відчуття Культура Найактуальніше 

Значення кольорів у кіномистецтві: як правильно підібраний відтінок здатний вплинути на ваші відчуття

Кольорова гама фільму є такою ж важливою складовою, як сюжет, режисура та актори. Саме від кольорів та їх відтінків залежить, як ви будете сприймати те, що відбувається на екрані: вас можуть стимулювати до переживання, смутку, радості чи агресивності. Так, удвічі приємніше дивитися візуально досконале кіно, однак не забувайте, що за цим може стояти дещо більше, ніж просто красива картинка.

Колір – це засіб для створення відповідного настрою

Дослідження Leeds Metropolitan University показує, що сприйняття кольорів не є універсальним. На відмінності впливає мова, якою ми говоримо, культура, навколишнє середовища і навіть стать. Відповідна палітра кольорів може безпосередньо змінювати наш емоційний стан, поведінку, режим сну, а також те, з якою енергією ми виконуємо певний вид роботи. Яскраві та насичені промені є більш ефективними збудниками людської свідомості, у той час як темніші відтінки заспокоюють.

У статті «Колір, форма та рух не сприймаються одночасно» викладача факультету психології Женевського університету Паоло Вівіані йдеться про те, що ми здатні сприймати колір та форму практично одночасно, а от рух – із затримкою на 50 мілісекунд. Отже, оскільки колір ми помічаємо перед рухом, можна стверджувати, що він виступає таким же важливим елементом у кіно, як і сюжет. Тому що кіно – це, по суті, рухливі кольорові картинки.

© Science Photo Library
© Science Photo Library

Ізраїль Абрамов, професор психології в коледжі Брукліна, дослідив, що чоловіки та жінки можуть бачити певні предмети неоднаково. На його думку, жінки краще розрізняють предмети за допомогою кольорів, а чоловіки фокусуються на розпізнаванні деталей. Це можна обґрунтувати минулим, коли чоловіки ходили на полювання і мали реагувати на предмети зі швидким пересуванням. Виходячи з цього, розрізняють дві категорії сприйняття кольорів: біологічна реакція та асоціації зі спогадами.

У тому, як ми сприймаємо кольори, важливу роль відіграє мова. Залежно від того, як у мові прийнято іменувати той чи той колір, проявляється здатність до його розпізнавання. На зображенні нижче, незважаючи на те, що кольори розташовані близько під кутом відтінку 26,37 градусів, відтінок G1 значно відрізняється від інших.

© Colours Selects As Experimental Stimuli, 2012
© Colours Selects As Experimental Stimuli, 2012

Мовна відмінність найкраще проявляється на ще одному прикладі: у мові народності Берінмо в Папуа-Нова Гвінея не розрізняються синій та зелений кольори, тому що немає окремих слів, які б описували їх. У результаті жителі племені не сприймають їх, проте у них є інші категорії, яких немає в англійській та багатьох мовах. Тому термінологію кольорів визначають культурні особливості. Однак, це не заперечує той факт, що універсальне сприйняття кольорів все-таки існує без втручання мови. Це доводить експеримент професора нейробіології Бо Лотто: він запитав у 150 людей різних вікових категорій, із чим у них асоціюються певні кольори. Практично всі дорослі учасники експерименту віднесли жовтий до щастя, голубий до смутку, а червоний до злості (у дітей вибір був більш неоднозначним та змішаним).

Варіації використання кольорів у сучасних фільмах

Сучасна техніка та методи зйомки дозволяють урізноманітнити роботу над візуальною складовою кінострічки. Зараз колір може бути багатозначним, вказувати не лише на якусь емоцію, але й на прихований підтекст, що стосується сюжету чи характеру персонажа. Це засіб невербального спілкування, адже вдало підібрана палітра деколи може сказати для глядача більше, ніж довгий діалог.

Червоний

Безумовно, одним із найбільш поширених кольорів на екрані можна вважати червоний. З одного боку, він символізує агресію, насильство та злість. Насиченість кольору надає драматичності тому, що відбувається у фільмі, а також допомагає легко запам’ятати найвиразніші моменти. Також червоний служить передвісником чогось тривожного, наприклад початком напруженого моменту.

© A Space Odyssey. Metro-Goldwyn-Mayer
© A Space Odyssey. Metro-Goldwyn-Mayer

Водночас червоний часто викликає почуття любові та пристрасті, звертає увагу на красу та моменти задоволення. У фільмі «Амелі» (2001) червоний на контрасті із зеленим створює неймовірну атмосферу закоханості і супроводжує головну героїню всюди.

© Amélie. Canal +
© Amélie. Canal +

Жовтий

Жовтий колір демонструє почуття щастя, полегшення, а також ревнощі та зраду. У певному контексті він також може посилювати почуття сорому і зніяковілості, які відчуває головний герой. У деяких жовтий може асоціюватися із внутрішньою тривогою, викликати почуття занепокоєння. На кадрі з кримінальної драми «Афера по-американськи» (2013) все одразу – полегшення, сором, спустошення.

© American Hustle. Columbia Pictures
© American Hustle. Columbia Pictures

Наближений до жовтого, оранжевий, у конфуціанстві символізує трансформацію. У широкому сенсі оранжевий може вказувати на небезпеку, а під час змальовування пейзажів його найчастіше використовують для підсилення апокаліптичної атмосфери, як-от у «Шалений Макс: Дорога Гніву» (2015).

© Mad Max. Village Roadshow Pictures
© Mad Max. Village Roadshow Pictures

Синій

Як колір, що асоціюється з позитивними емоціями, синій покликаний зобразити невинність та чистоту – це символ вірності та дитинства. Однак не слід забувати про протилежну сторону цього кольору – смуток. Сцена, перенасичена відтінками синього, – це найкращий спосіб продемонструвати переживання персонажів, їх відстороненість. Останній погляд героїв у «Ла-Ла Ленді» (2016) супроводжувався синім, оскільки вони вперше зустрілися після довгої розлуки, згадавши приємні моменти з минулого, які вже ніколи не повернуться.

© La La Land. Gilbert Films
© La La Land. Gilbert Films

Зелений

Світлий зелений, у поєднанні з яскравими кольорами, несе у собі силу переродження, нових почуттів та єдності з природою. Темніші відтінки характеризують монотонність, порожнечу та безвихідну ситуацію – найвиразніше це помітно у «Формі води» (2017).

© The Shape Of Water. Fox Searchlight Pictures
© The Shape Of Water. Fox Searchlight Pictures

Фіолетовий

У книзі Патті Беллантоні «Якщо це фіолетовий, значить хтось помре» говориться про те, що фіолетовий найчастіше використовують для передбачення смерті, кінця чогось. Він також може символізувати загадковість людської душі, таємничість, подекуди неоднозначність персонажа або екстравагантність. У «Неоновому демоні» (2016) фіолетового безліч, що надає містичного забарвлення і відчуття підозрілості.

© The Neon Demon. Gaumount Film Company
© The Neon Demon. Gaumount Film Company

М’який рожевий розкриває усю красу першого кохання, незграбної романтики та чистих поривань: відтінки цього кольору, насамперед, супроводжують розвиток підліткових стосунків, як це було у «Готелі Ґранд Будапешт» (2014).

© The Grand Budapest Hotel. Scott Rudin Productions
© The Grand Budapest Hotel. Scott Rudin Productions

Насправді, варіанти використання кольорів необмежені, усе залежить від вашої фантазії. Однак, потрібно пам’ятати, що підтекст, вкладений у відтінок, може бути зрозумілим по-різному в тому чи іншому середовищі, на світосприйняття якого впливають особливості мови, стилю життя, емоційної складової та культури.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(6 голосів)

Також буде цікаво: