Освіта і футбол: дві комети однієї галактики Найактуальніше Спорт 

Освіта і футбол: дві комети однієї галактики

Неодноразово можна почути: футболісти не мають освіти та вміють хіба по м’ячу бити. Настав час розвінчати цей міф. Тут можна звернутись до слів колишнього динамівця Владислава Ващука: «Чомусь прийнято вважати, що футболісти – це тупі малограмотні люди, у футбол грають винятково ногами, а мізки їм ні до чого. Люди забувають просту істину: дурнів спорт не терпить. Ті у ньому надовго не затримуються». Людина, котра хоче присвятити себе певній справі, скажімо, футболу, часто мусить жертвувати чимось іншим. Щоденні тренування, тривалі поїздки, тактичні заняття, аналіз ігор, змагання, перельоти, збори – «складники» життя пересічного футболіста.

Вища освіта

Існує безліч прикладів, як можна поєднувати успішне навчання та підйом по кар’єрних сходинках у світі футболу. Журналісти, письменники, математики, економісти, туроператори, дизайнери – невеличкий перелік тих професій, що їх здобувають «повелителі м’ячів».

Хуан Мата
Хуан Мата. © manutd.one

Наприклад, Хуан Мата, гравець «Манчестер Юнайтед», здобув диплом журналіста у Політехнічному університеті Мадрида та має ступінь зі спортивної науки та фінансів. Франка Лемпарда свого часу називали «мозком» «Челсі», навіть не підозрюючи, що влучили «в десятку». Тест на визначення рівня IQ, який організували у команді, показав результат 150 (порівняйте: у Ейнштейна – 160)!

Френк Лемпард
Френк Лемпард. © readfootball.com

Ще одним прикладом того, що у футбол грають освічені люди, є Ромелу Лукаку. Бельгійський футболіст здобув диплом спеціальності «Туризм і зв’язки з громадськістю», а ще є справжнім поліглотом (вільно володіє англійською, французькою, нідерландською та іспанською мовами).

Ромелу Лукаку
Ромелу Лукаку. © readfootball.com

Гравець «Манчестер Сіті» Венсан Компані також не пасе задніх. Бельгієць має козиря у рукаві на майбутнє – ступінь МВА (бізнес-освіта). Згадаємо також про японця Нагатомо, який здобув ступінь бакалавра економіки в університеті Досіся у Кіото та видав дві книги (перша з них біографічна – «Японський красень»).

Щодо українців, то у нас титул «найрозумніший» можна «повісити» на шию Тарасу Степаненку («Шахтар», Донецьк), де висіла золота медаль після закінчення школи. Крім того, «гірник» закінчив інститут за фахом «Міжнародний туризм та управління».

Тарас Степаненко
Тарас Степаненко. © dynamo.kiev.ua

Поліглоти з м’ячем

Більшість футболістів знають по дві, три, а то й чотири чи п’ять іноземних мов (вищезгаданий Ромелу Лукаку чи Кріштіану Роналду, який володіє трьома «чужими» мовами). Це спричинено насамперед тим, що спортсмени часто змінюють клуби, переїжджають з країни у країну та пристосовуються до нових умов життя. Щобільше, володіння кількома мовами полегшує комунікацію і на полі зі суддями та футболістами, і з журналістами.

«Книги чемпіонів»

(Назву взято з рубрики «Gazzetta dello Sport». – Авт.). Чи розгортають футболісти книги? Чому надають перевагу: FIFA19, соціальним мережам чи друкованому слову? Що полюбляють читати?

У літаках, в автобусах, на базі – місця, де футболісти мають вільний час почитати. Зараз це стало дуже популярним заняттям серед «чарівників м’яча». Карти, Сounter Strike, FIFA та… книга – лідери у рейтингу розваг. Мабуть, найпоширенішим жанром літератури є так звана «професійна» – біографії відомих колег, історії клубів, огляд стратегій та тактик «на полі та у роздягальні».

Алекс Фергюсон та дві його книжки
Алекс Фергюсон та дві його книжки – найпопулярніше чтиво серед футболістів

Справжнім бестселером є книги Алекса Фергюсона «Лідерство» та «Я, сер Алекс». Цими шедеврами захоплюються чимало футболістів, зокрема Еміль Халльфредссон, ісландський півзахисник. Також полюбляють читати психологію, романи, історичні повісті. Наприклад, гравець «Палермо» Енцо Мареска розповів «Gazzetta dello Sport» про нещодавно прочитану книгу Деніела Канемана «Мислення, швидке і повільне» (де ізраїльський психолог, який отримав Нобелівську премію з економіки, розповідає, як функціонують два типи людського мислення).

Книжка Деніела Канемана «Мислення, швидке і повільне»
Книжка Деніела Канемана «Мислення, швидке і повільне» видана і в Україні («Наш формат», 2017)

Нинішній тренер київського «Динамо» Олександр Хацкевич однією з найцікавіших книг називає «Йохан Кройф. Переможець і тиран» Шерифа Геммура. Також любителем друкованого слова можна назвати динамівця Віктора Циганкова, який не гребує читанням у дорозі та ділиться надбаннями в Instagram.

«Йохан Кройф. Переможець і тиран» Шерифа Геммура
«Йохан Кройф. Переможець і тиран» Шерифа Геммура до вподоби аж ніяк не тирану Олександру Хацкевичу

Кмітливість, майстерність, витривалість, сміливість, швидкість – риси справжнього футболіста. Якщо чогось з цього переліку можна досягти за допомогою наполегливої фізичної праці, де болять м’язи та ллється ріками піт, то решти – невпинно гризучи міцний граніт науки. Влучно колись висловився тренер «Манчестер Сіті» Пеп Гвардіола: «Футбол – це шахи з інстинктом». Грає лише той, хто вміє поєднувати талант з можливостями тіла та розуму.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(5 голосів)

Також буде цікаво: