Про тих, хто рятує життя Найактуальніше Суспільство 

Про тих, хто рятує життя

14 червня світ відзначає День донора крові. Цього дня 1868 року народився австрійський лікар Карл Ландштайнер, який відкрив існування сумісності різних типів крові за групами та резус-фактор крові.

Карл Ландштейнер
Карл Ландштайнер, Нобелівський лауреат в галузі фізіології та медицини (1930). © isrageo.com

Здавати кров − місія почесна і відповідальна, адже щомиті в усьому світі у людей будь-якого віку і походження виникає потреба в переливанні крові за медичними показниками. За словами Ярослава Дяківа, головного лікаря Львівського обласного центру служби крові, в області донорів вистачає, але часом може не вистачати донорської крові. Це пов’язано із неналежним державним фінансуванням, адже щоб заготовити і обробити одну дозу крові, центр витрачає близько 500 грн.

Ярослав Дяків
Ярослав Дяків, головний лікар Львівського обласного центру служби крові

Лікар пояснює: «Гроші йдуть на розхідні матеріали (т. зв. мішки для заготівлі крові), обстеження донора… Не вистачає грошей на заготівлю – оце наша найбільша біда. Ми беремо крові стільки, скільки нам потрібно і скільки ми можемо взяти, тому що ми розтратимо весь матеріал і на завтра крові не буде, вона ж псується…»

Основна вимога для того, щоб стати донором – бути здоровим і важити більше 55 кг. Донорів до здачі крові ретельно перевіряють, роблять аналізи на віруси (в тому числі на гепатит В і С), ще визначають групу крові та резус-фактор. Також перед здачею крові потрібно дотримуватись спеціальної дієти: не їсти нічого жирного,смаженого, гострого, копченого, молочних продуктів та яєць. Рекомендується пісна вечеря та солодкий чай із сухим печивом зранку. Недотримання цих рекомендацій може зашкодити донорові якісно виділити необхідні компоненти крові.

Існують стереотипи, що здавати кров небезпечно для здоров’я. Хоч насправді донорство – одна з найбезпечніших медичних процедур. Можливо, колись це була ризикована справа, адже використовували стерилізовані голки, зараз же інструменти одноразові й індивідуальні для кожного донора, тому занести ними інфекцію неможливо. Серед людей також побутує думка, що потрібні тільки рідкісні групи крові. Це не так, адже і рідкісні, і поширені групи необхідні завжди. Також багато людей вважає, що процедура є дуже болюча, окрім того, лікарі можуть забрати забагато крові. Це марні побоювання, адже крові беруть рівно стільки, аби не нашкодити організму людини. До того ж кров має властивість відновлюватись, що тільки допоможе зміцнити організм.

Тож поки одні вірять в стереотипи, інші поспішають здавати кров. Хтось вперше, а хтось вже збився з рахунку.

Остап, художник і програміст

«Я просто вирішив, що буде добре комусь допомогти. На сайті побачив, що потрібно здати кров, і мені стало цікаво, яка в мене група». (Остап, художник, програміст)

 

Роман, будівельник

«Це мій лікар порадив. Ця процедура відновлює обмін речовин, людина згодом менш вразлива до вірусів. Я вже років 15 грипом не хворію. 10 років здаю кров на плазму, з 2006-го. Щороку здаю десь 12 разів». (Роман, будівельник)

Наразі Львівський обласний центр служби крові планує долучати до донорства студентів. Адже, як зазначив головний лікар закладу Ярослав Дяків, у них незіпсута хворобами кров, що важливо для реципієнтів, які її потребують.

Донори крові не просто допомагають іншим, вони зміцнюють і своє здоров’я − за рахунок регулярного оновлення крові стійкіше функціонує імунна система, печінка, підшлункова залоза та травна система. Також організм цих людей стійко переносить крововтрату. Статистика доводить: донори справді живуть довше, адже постійно дбають за своє здоров’я.

Бути донором − нелегка справа, але врятовані життя того варті.

Львівський обласний центр служби крові
Львівський обласний центр служби крові планує залучати до донорства студентів. Фото Катерини Смідюк
  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(2 голоси)

Також буде цікаво: