Діджиталізація – нові можливості чи крах реальності? Найактуальніше Наука 

Діджиталізація – нові можливості чи крах реальності?

Ви коли-небудь задумувалися, яким буде наше суспільство за сто років? Ми будемо мати нові винаходи, робототехніку, розумні системи та алгоритми, які замінять людську працю, чи усе одразу? Наші попередники уявляли собі 2020 рік так: вершина технологічного прогресу, машини, що літають, дехто з дослідників навіть припускав, що винайдуть телепорт… Хоч сьогодення не дуже відповідає таким описам, але великий технологічний прорив вже зроблено. Сьогодні ми можемо спостерігати, як світ діджиталізується, а перед нами відкриваються неосяжні простори інформації. Але як розвиватимуться події далі? Діджиталізація піде нам на користь чи навпаки, зруйнує усе, до чого ми йшли століттями? Як зробити її максимально ефективною?

Для початку з’ясуймо, що це таке

Діджиталізація, також відома як цифрова трансформація – це переведення звичної для нас інформації у цифрову форму. Простіше кажучи, переведення даних у мережу Інтернет. Термін «діджиталізація» став словом 2019 року за версією словника «Мислово». Сьогодні багато професій діджиталізуються, а дані, статті, книги розповсюджуються на цілий світ, і лише кількома кліками ми можемо прочитати ту інформацію, заради якої наші бабусі та дідусі годинами сиділи у бібліотеках, вивчаючи десятки книг. Шляхів діджиталізації дуже багато, про них і поговоримо далі.

Що ми маємо сьогодні?

За останні 4 місяці людство зіткнулося з новими викликами. Не можу не зачепити тему коронавірусу, бо він став каталізатором зближення з технологіями і за короткий проміжок часу докорінно змінив наше життя. Професії, які раніше були затребуваними, відійшли на другий план. Натомість люди зрозуміли, що майбутнє за діджиталом. Чому? Бо інтернет-вакансії різного типу будуть існувати, поки буде жити мережа. Віруси, катаклізми, та хоч зомбі-апокаліпсис не залишать без роботи СММ-спеціалістів, інтернет-маркетологів, ІТ-спеціалістів та багато інших людей, які застрибнули у діджитал-поїзд, щоб не харчуватися одними лише хлібом та водою у період карантину.

Усі, кому пощастило, перейшли на дистанційну роботу та навчання. Тобто перенесли усі свої справи, завдання та розробки у власний ноутбук. Через пандемію школи, інститути та університети закрили на карантин. Тому учні та студенти користувалися альтернативними методами навчання. У парах та уроках через інтернет є як і переваги, так і вагомі недоліки.

Почнімо зі шкіл, бо ситуація в учнів склалася дуже неоднозначна. Одні школи чудово опанували діджитал-навчання, а інші так і не змогли перейти через інтернет-бар’єр. Приміром, на форумах батьки учнів пишуть, що у деяких школах задавали таку кількість домашнього завдання, що ті не справлялися.

Міністерство освіти і науки України старалося максимально спростити процес навчання, тому створило Всеукраїнську школу онлайн. Уроки транслювали по телебаченню за розкладом. Багатьом таке навіть подобалося і за даними з Офісу Президента, за перший день онлайн-школу «відвідало 3,3 мільйони людей. Але і тут не обійшлося без проблем. У мережі хтось скаржився, що завдання надто складні, комусь вони видавалися надто легкими, а багато учнів просто не встигало конспектувати за вчителем, бо кадри мінялися надто швидко. Кілька разів проскакували і помилки, приміром в інтернеті поширилося відео, де вчителька географії переплутала Індійський океан з Атлантичним, а на уроці зі Всесвітньої історії для 8 класу розповідали про Ліванську війну, маючи на увазі Лівонську . Але загалом таке навчання було чудовою ініціативою, хоч і не досконало реалізованою.

Студентам пощастило трішки більше. Пари у більшості університетів проходили через додатки для відеозв’язку: Zoom, Teams чи Skype. Але все ж багато людей впевнені, що українська освіта поки не готова влитися у діджитал. Чому? По-перше, студенти з сіл та віддалених куточків не завжди могли відвідувати пари через погане інтернет-з’єднання. По друге, деякі моменти, а особливо дистанційну сесію, було важко організувати.

Зокрема викладачі зазначають, що багато студентів розслабилося та сприйняло карантин як канікули, тому навіть пари у Зумі не відвідували. Хоча й були ті, яким такий спосіб навчання сподобався більше за звичні пари в університетських аудиторіях.

Щодо роботи через ноутбук, багато людей наголошують, що у такий спосіб працюється значно легше: не потрібно нікуди їхати, стояти годинами у заторах, сиди собі удома в піжамі з чашкою кави та працюй. Але водночас велика частина громадян залишилося повністю без роботи. Це сталося за різних причин: закриття транспортних сполучень, неможливість переходу в діджитал через тонкощі професії, відсутність доступу до інтернету, або ж ряд інших причин. З цього моменту люди розуміють, що життя непередбачуване, бо навіть крихітний вірус може поставити хрест на їх кар’єрі. Саме тому компанії почали розробляти нові методи праці та уникнення кризи. Так би мовити, діджиталізуйся, або помри з голоду.

Зараз в Україні займаються впровадженням технології Smart City, або ж країна у смартфоні. Що це означає? Те, що різні сфери, такі як медицина, навчання, банки переходять у діджитал. Це допомагає автоматизувати багато процесів, наприклад, щоб отримати будь-яку довідку чи документи, більше не доведеться стояти у кілометрових чергах, а ще такі системи мають зручний інтерфейс та працюють цілодобово.

З мінусів експерти виділяють тільки те, що багато українців поки що не готові до такого перевороту. Деякі громадяни вважають, що електронні документи – це ненадійно, і що є великий шанс хакерської атаки. А багато міст просто не мають можливостей та достатнього фінансування для переходу на новий етап. Але хочу зазначити, що разом із системами, які нам значно спростять життя, розвиваються також програми їх захисту. Їх постійно вдосконалюють, а відтак шанси загарбання хакерами ваших даних стають меншими.

Діджиталізація працює нам на користь?

Уявіть собі, вже зараз ми на тому рівні, коли люди з віддалених куточків планети, які раніше не знали про існування інтернету, можуть здобувати знання та читати інформацію, яка їх цікавить. Мережа постійно розвивається, а за рахунок цього навіть маленькі села поступово отримують доступ до інтернету. Чи дорівнює доступність мережі тому, що населення планети стане більш ерудованим? Безумовно. У малопрогресивних районах та країнах люди не можуть здобувати знання в університетах за різних причин. Хтось не може добратися, комусь не вистачає коштів, а дехто й взагалі не розуміє, навіщо все це. Якщо усі люди матимуть доступ до інтернету, наше життя зміниться кардинально. Багато людей з бідних регіонів не стали експертами та професіоналами різних галузей тільки через те, що не мали доступу до інформації. А це означає, що у нас може з’явитися більше видатних науковців та людей, які рухатимуть світ уперед.

Ті, хто раніше мислив приземлено та думав лише про те, де взяти їжу та що продати сусідові, щоб отримати більше вигоди, зараз зможуть дізнаватися про різні ініціативи. Це вирішить багато проблем, таких як расова та статева нерівність та дискримінація меншин. Люди дізнаватимуться не лише про те, як здобути фах та стати спеціалістом, а й формуватимуть свою думку про найрізноманітніші речі на основі прочитаної інформації. А також вагомим плюсом є те, що вони зможуть об’єднуватися у спільноти для якоїсь цілі та добиватися її разом.

Діджитал-вимір дає багато нових можливостей. Як вже було згадано раніше, робота в інтернеті зараз як ніколи актуальна. Звісно, що не усі до такого готові, але ті, хто спробував на смак заробіток через інтернет, вже можуть окреслити його переваги.

Світлана Скліфасовська працює СММ-спеціалісткою вже понад 3 роки. Її робота полягає у тому, що вона просуває сторінки у мережі Інстаграм, тобто створює контент, аналізує статистику, запускає рекламні кампанії та залучає нових клієнтів. Ось що вона думає про діджитал-професії:

Світлана Скліфасовська
Світлана Скліфасовська

«Діджитал-сфера зараз швидко змінюється. Сьогодні багато бізнесів переходять у соцмережі і там просувають свої продукти. Якщо у бренду немає своєї сторінки у Інстаграм чи Фейсбук, то цілком ймовірно, що у конкурентів, у яких це є, буде більше шансів добитися уваги клієнтів. Люди багато часу проводять у соцмережах і треба пристосовуватися до такого ритму життя вже зараз.

За карантин у мене вдвічі збільшилася кількість замовлень, хоч деякі проєкти і поставили на паузу. Попит на СММ-спеціалістів постійно зростає. І ті, хто не сприймав серйозно діджитал-професії зараз змінюють свою думку.»

Також діджиталізадія сприяє створенню нових систем і алгоритмів, які допомагатимуть людям та виконуватимуть левову частку монотонної роботи. Такий вид взаємодії людей з технологіями називається аугментація. Це так звана «співпраця» людей та роботів-систем, яка має на мені покращити результат та перекинути усю нудну роботу на системи. Зокрема сьогодні дуже поширена професія таргетолога – людини, яка запускає рекламу в інтернеті на певну цільову групу людей, щоб продати продукт тим, кому це справді треба. І якщо раніше рекламникам потрібно було аналізувати величезний обсяг інформації про потенційних клієнтів, зараз алгоритми Фейсбуку навчилися це робити самостійно. Просто визначаєте інтереси, геолокацію, бюджет, і в один клік система сама шукає вам клієнтів. Це значно спрощує роботу маркетологам. До того ж, ці алгоритми вмонтовані не тільки у Фейсбук і їх постійно вдосконалюють та навчають нових функцій.

Ще одна вагома перевага діджиталізації – можливість навчатися онлайн. І ні, це не про карантинні реалії університетів, а про різноманітні курси. Якщо раніше щоб навчитися, потрібно було їхати у інший кінець міста, то зараз достатньо ввімкнути свій гаджет. Хочете стати копірайтером? Будь ласка, курси з копірайтингу, платіть і приступайте хоч вже. Мрієте навчитися монтувати круті відео чи опанувати фотошоп? І такі курси є. Навчитися готувати яєчню десятьма різними способами? Навіть таке знайдеться. Курсів, тренінгів чи вебінарів дуже широкий вибір, тому кожен знайде щось для себе.

Які негативні наслідки це може мати?

Кожен прогрес може стати регресом, якщо його не контролювати. Ми не можемо відслідковувати усю інформацію, яку бачимо. А відтак у Інтернеті фейки та чутки ширяться з небувалою швидкістю. Людський мозок влаштований так, що якщо ми бачимо одну і ту саму інформацію багато разів, ми підсвідомо починаємо у неї вірити, навіть якщо це неправда. І вже зараз ми стикаємося з проблемами поширення другосортних статей та постів, які маніпулюють нами та вкладають нам неправильні цінності. За статистикою, найбільший вплив неправдива та заангажована інформація має саме на дітей та на старших людей, які вірять усьому, що побачать на просторах Гуглу. Ба більше, їх дуже важко переконати у протилежному. Але не тільки ці категорії людей можуть постраждати від нестримних інформаційних потоків. Сьогодні все ще існують люди, які поняття не мають, що таке медіаграмотність та фактчекінг.

Інша проблема – легкий доступ шахраїв до ваших даних. Діджиталізація передбачає те, що велика кількість особистої інформації буде під контролем інтернету. Вже сьогодні в Україні розробили програму, де можна зберігати документи в електронному виді. У пріоритеті ще ряд схожих програм і у інших сферах, наприклад багато лікарень України вже користуються діджитал-перевагами. Технологія Смарт сіті, про яку згадувалося вище, могла би вже стати новою реальністю для України, але через недовіру деяких груп людей, ми досі на роздоріжжі між діджитал-світом та сьогоднішніми реаліями.

Також ми інколи навіть не задумуємося, скільки разів залишаємо свої номери телефонів та електронні адреси на різноманітних сайтах. Інтернет підступний, і уся інформація, яка була опублікована в мережі, назавжди там залишається. Навіть коли ви натискаєте кнопку «Видалити», система усе пам’ятає. Чи варто казати, що вашими даними можуть скористатися проти вас? Хоч системи блокують доступи до ваших даних, шанс все-таки є. Важливо розуміти, що людину, яка може зламати ваші дані визначити дуже важко. Та все ж можливо. У такому випадку навіть є шанс змусити правопорушника відповідати за свої дії перед законом.

Кандидат юридичних наук Моргун Олександр зазначає, що ваші дані можуть зберігати та обробляти лише тоді, коли ви давали на це згоду. Також він ділиться порадами, що робити, якщо ваші дані використали проти вас

Олександр Моргун
Олександр Моргун

«Порушення є тільки якщо ви НЕ ДАВАЛИ згоду на отримання інформації. Вам може здатися, що ви не погоджувалися, але є багато способів одержати її непомітно. Наприклад, при оформленні дисконтної картки або підписці на розсилку інтернет-магазину. Зазвичай це непомітна галочка в анкеті або на сайті.

Якщо вашими даними скористалися без вашої згоди, то це адміністративне правопорушення, за яке зловмисник може отримати штраф. Але гроші підуть не вам, а державі. Ви можете звернутися у прокуратуру, такі ситуації регулює закон про персональні дані».

Такі проблеми можна перераховувати дуже і дуже довго. Бо на будь-які нововведення та покращення знайдуться люди, які намагатимуться витягнути з цього найбільшу вигоду для себе. Вже зараз інформацією маніпулюють, нею розпалюють сутички та навіть війни. Дані будь-якої людини можна купити на «чорних інтернет-ринках». А як їх використовувати – це вже залежить від мети кібер-крадіїв.

Як нам уникнути проблем і витягнути лише вигоду з діджиталізації?

Перш за все, треба налаштувати роботу кіберполіції – людей, які слідкуватимуть за інформацією та поведінкою в інтернеті. Але цього буде недостатньо, якщо не розробити ряд законів, які захищатимуть права людей в мережі та регулюватимуть їхні обов’язки. Сьогодні там немає меж вседозволеності, і поки на одних площадках «банять» за порушення правил, на інших люди шукають способи, як оминути блокування.

По-друге, потрібно починати з себе та розвивати свою свідомість у першу чергу. Медіаграмотність – новий невизнаний тренд, та це тільки початок. В ідеалі, такий предмет мали би вивчати у кожній школі та в університетах. Люди мають розрізняти, де правда, а де ні. А також знати, як поводити себе в інтернеті, щоб не нашкодити ні собі, ні іншим.

Фактчекінг – це теж надзвичайно важливо. Хіба ж кожен з нас користується правилом «перевір інформацію з трьох джерел перш ніж впускати її у свій мозок»? Звісно, що ні, ми надто зайняті для цього. А це чи не найважливіший крок для спротиву маніпуляціям. До того ж, зараз існує стільки джерел інформації, що перевіряти кожне аж ніяк неможливо.

Час підбивати підсумки

Тотальна діджиталізація неминуче станеться і приведе з собою великі зміни. Щоб погані сценарії не стали реальністю, нам потрібно розвиватися та вчитися бути медіаграмотними. Також кожному користувачеві треба розуміти, що таке інтернет та як саме він працює. І враховуючи те, що у нас на порозі нова реальність, їй потрібна регуляція та нові закони, а ще люди, які слідкуватимуть за порядком.

Зовсім скоро у нас зникатиме велика частина професій, а ті, що залишаться, перейдуть у діджитал. І це не тому, що їм так захочеться, а тому, що вони будуть пристосовуватися до реалій життя, щоб триматися на плаву та не потонути.

Люди, які раніше не мали доступу до інформації, поступово його отримуватимуть. Але перед тим варто навчитися, як з нею працювати, щоб інформаційні потоки не зіграли з ними у злий жарт.

Отож, діджиталізація кардинально змінить наш світ у кращу сторону, але це станеться лише за умови ретельної підготовки та дотримання усіх правил.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 голос)

Також буде цікаво: