Апокаліпсис Карпат Найактуальніше Суспільство 

Апокаліпсис Карпат

Ще декілька років тому це питання не так широко обговорювали, оскільки карпатські ліси вирубували і вивозили за кордон настільки тихо й непомітно, що взагалі мало кому було відомо про проблему незаконних вирубок Карпат. Однак нині це можна назвати справжнім «апокаліпсисом» Карпат, який досяг свого апогею. Турбують і болять ці беззаконні вчинки варварів, які не думають ні про майбутнє своїх нащадків – закарпатців, – ні про майбутнє всієї України. Постає питання, а що ж буде далі, якщо це свавілля не зупинити?

Неконтрольована, тобто незаконна вирубка лісів і експорт деревини стали серйозною проблемою для України. Наслідки колосальні, адже від випилювання лісу страждають заповідні та рекреаційні зони, руйнується унікальна екосистема і знищується туристичний потенціал країни. Найбільша карпатська цінність через декілька років може зникнути назавжди – і це лише через людську недбалість та спокусу легкого заробітку.

Що нам відомо про Закарпаття? Цей регіон популярний серед туристів у будь-який сезон. Неважливо, чи це осінь, від краси якої в Карпатах перехоплює подих. Чи зима, коли ліси перетворюються на зимову казку, в яку хоче потрапити кожен українець. Весною та влітку – це цілющі санаторії, озера, річки та бази відпочинку, які дедалі більше приваблюють наших земляків. В Карпатах туристам найбільше до вподоби чисте гірське повітря, яке викликає (без жартів!) легку ейфорію своєю свіжістю й чистотою.

Закарпаття вражає красою
Закарпаття вражає красою і багатством гір

Однак, що ми маємо сьогодні? В якому стані перебувають Карпатські гори? Карпати, без перебільшення, плачуть, а місцеві жителі, небайдужі до лиха Карпат, благають про допомогу. Адже самі не в змозі зупинити людей, які задіяні в незаконних вирубках. Але найжахливіше те, що чимало самих закарпатців, замість захисту та оборони своїх лісів, вирішили нажитись на деревині. Серед основних причин, що спонукають населення незаконно вирубувати ліс, – низький рівень життя та безробіття.

У складі Закарпатської області 13 районів, і всі вони потерпають від рук лісових браконьєрів. Однак хочеться окремо виділити Тячівський район – на самому кордоні з Румунією. Тячівський вважається найбільшим районом в Україні. Тут проживають одразу декілька національностей – угорці, румуни, чехи. Звичайно, більшість українці. Проте нещодавно Тячівський район сколихнули світлини околиць села Руське Поле, де було вщент знищено прекрасний дубовий ліс. Жахливі фотодокази опублікувала у мережі Facebook Наталія Маджара. На фото видно, як, починаючи з 2012 року, дубовий ліс у селі Руське Поле Тячівського району фактично зник.

Вирубка Руське Поле
Це жахливе відчуття непоправної втрати… Ліс, можливо, відновиться, але жоден із нині сущих цього не побачить

На Тячівщині багато мешканців з довколишніх сіл зайняті на лісоповалі, тому що «файно платять». Вирубкою лісу розпоряджаються переважно місцеві чиновники. Кругляк вивозять на кілька «офіційних» лісопилок, але в принципі лісопромислове підприємство є тут чи не в кожному селі. Деревину обробляють мінімально – розпилюють на дошки і продають за безцінь у сусідні Польщу, Чехію та Словаччину.

Раніше ліс сплавляли річками і возили вузькоколійкою. Тепер дерево до підприємств підвозять перевантажені «Камази» з додатковими причепами, а це неабияк руйнує автодороги. Але розбиті шляхи, якими більше неможливо проїхати легковим автомобілем, – лише частина проблеми. Дерева тут зміцнюють не тільки береги річок, але й самі гори, тож їх вирубка в результаті призводить до потопів, зсувів та інших стихійних лих у регіоні. Водії лісовозів переконані, що нічого поганого не роблять. Але й розповісти щось про свою роботу відмовляються.

Знаменитий фотомонтаж «кривавих лісовозів»
Знаменитий фотомонтаж «кривавих лісовозів»

Щороку в Україні затримують близько 30 тис. порушників Лісового кодексу. При цьому сума штрафів та позовів у перерахунку на одного лісового браконьєра просто смішна. Лісові багатства країни практично ніхто не охороняє, величезну кількість незаконно добутих пиломатеріалів вивозять до Європи. Особливо масовим є регулярне ялинкове браконьєрство перед Новим роком. Щорічно в країні затримують близько 2200 ялинкових браконьєрів, у яких вилучають якихось 7 тис. хвойних дерев, що становить приблизно 200 тис. гривень збитків. Насправді ж перед Новим роком браконьєри знищують до 1,5 млн хвойних дерев. Особливо потерпають лісосмуги, які, по суті, є нічийними. Підпільні бригади лісорубів нищать їх сотнями.

Як же працюють лісорубні схеми? Під виглядом очищення лісу від хворих дерев часто рубають молоді й здорові. Інший спосіб заробити на лісі – списати «ділову» (високої якості) деревину як дрова і продати приватним фірмам удвічі дешевше, або ж просто кілька разів рубати за одним і тим самим лісорубним квитком. Зазвичай, вирубаний ліс вивозять з України кругляком (так називаються необроблені стовбури дерев). Хоча оброблена деревина коштує набагато дорожче, 80% лісу реалізується саме так – щоб було простіше. В цей же час українські деревообробні підприємства ледь виживають.

Вагони кругляка
Левова частка карпатського лісу вивозиться за кордон за найдешевшим тарифом – у вигляді «кругляка»

Для обліку зрубаних дерев кожен «офіційний» стовбур повинен мати розпізнавальний чип – пластиковий ярлик з унікальним номером. Однак, як розповідають місцеві мешканці, у «чорних лісорубів» такі чипи зберігаються «мішками».

Неконтрольована вирубка лісу – справа рук не лише браконьєрів, які контрабандою відправляють деревину за кордон у промислових масштабах. Активно рубають ліси для власних потреб і місцеві мешканці, які усе виправдовують безробіттям у регіоні.

У березні 2016 року Кабінет Міністрів України заборонив суцільну санітарну вирубку дерев у заповідних зонах біосферних заповідників, національних природних і регіональних ландшафтних парків, природних заповідниках, пам’ятках природи, заповідних урочищах. Проте у квітні в Закарпатській області на території трьох районів, що межують зі Словаччиною, незаконно вирубали понад 2,5 тисячі куб. м деревини.

Ще один показовий факт. Наприклад, в останні дні перед забороною зі станції «Чернівці» до Румунії поспіхом відправляли щонайменше 300 вагонів відбірного лісу-кругляка щодня. Раніше туди їхав один ешелон (до 50 вагонів) раз на тиждень.

Вагони з лісом-кругляком на станції Чернівці
Вагони з лісом-кругляком на станції Чернівці

Наостанок доводиться визнати: достеменно з’ясувати, хто керує цим беззаконням, практично неможливо. Зрозуміло, за ним стоїть багато людей – як звичайних селян, так і різноманітних чиновників у столиці та на місцях. І навряд чи відповідатиме хтось із них за повільне вбивство Карпат.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(4 голоси)

Також буде цікаво: