Війна, голод, хвороба, смерть – трагічні сторінки історії Ємену Найактуальніше Планета 

Війна, голод, хвороба, смерть – трагічні сторінки історії Ємену

Коли мова зайде про Ємен, більшість людей, найімовірніше, вперше в житті почує про існування цієї країни. Однак безліч міжнародних організацій на чолі з ООН занепокоєні розвитком критичної ситуації у ній ще з 2015 року. У 2020 році події в Ємені привернули всесвітню увагу, про що свідчать бурхливі обговорення у соцмережах та створені петиції із закликами припинити війну і розпочати кампанію з надання гуманітарної допомоги населенню.

Ємен – це невелика країна в Південно-Західній Азії, її вважають однією з найбідніших арабських держав у світі. На її території розташовані як величні гори, так і прибережні низовини та посушливі плоскогір’я. Незважаючи на несприятливі географічні умови, у країні помірно розвивалися аграрна галузь, нафтопереробна промисловість, інфраструктура морських портів. Розвивалися, бо зараз це практично неможливо. Чому? Тому що країна потерпає від бідності, жителі голодують, а уряд веде війну з терористами та бойовиками. Саме ці фактори призвели до того, що сьогоднішню ситуацію в Ємені оцінюють як найбільшу гуманітарну кризу у світі.

Ємен поділений між кількома ворогуючими угрупованнями
Ємен поділений між кількома ворогуючими угрупованнями. Джерело зображення: globalsecurity.org

Спочатку прийшла війна

Почалося все ще у 2011 році – з революції проти тодішнього президента країни Алі Абдулла Салеха, який керував Єменом понад три десятиліття. У 2012 році президентську посаду обійняв Абд-Раббу Мансур Гаді. Своїми головними завданнями він вважав об’єднання політичних сил і запобігання загрозам Аль-Каїди та воєнізованих угрупувань хуситів (останні роками вели повстання на півночі країни). Проте справитися з поставленими цілями Гаді не зміг: йому не вдалося побороти сепаратистський рух, викорінити корупцію і зменшити вплив терористів.

У 2014-му хусити увійшли в столицю Сану і змусили президента домовитися про створення об’єднаного з іншими політичними фракціями уряду. Повстанці продовжували чинити тиск на уряд до січня 2015-го, коли вони зруйнували президентський палац і його приватну резиденцію, що змусило Гаді подати у відставку. Протягом наступних декількох місяців хусити оголосили себе керівниками уряду, розпустили парламент і створили тимчасовий революційний комітет.

Громадянська війна в Ємені
Громадянська війна в Ємені триває вже шостий рік. Джерело зображення: REUTERS

Згодом між урядом Гаді (той із Сани виїхав до південного порту країни Адена) та хуситами розпочалася громадянська війна, яка триває і досі. У березні 2015 року Саудівська Аравія та ще кілька країн, що приєдналися до коаліції прихильників уряду Гаді, розпочали в Ємені військову операцію з метою «відбити агресію хуситів». Погіршує і без того напружену ситуацію діяльність Аль-Каїди на Аравійському півострові (AQAP), яка в Ємені досягла неабиякого впливу через загострення кризи, громадянську війну, відсутність стабільного уряду і низький рівень освіти населення (останнє допомагає легко пропагувати серед знесилених від кризи жителів чужі переконання).

Унаслідок перманентних бойових дій значна частина єменських міст лежить у руїнах
Унаслідок перманентних бойових дій значна частина єменських міст лежить у руїнах. Джерело зображення: REUTERS

Боротьба за виживання

5 років затяжної війни поглибили економічну кризу, що в результаті призвело до голоду. За даними ООН, дві третини єменців голодують, при цьому половина з них не знає, коли вони зможуть поїсти наступного разу. 25% населення, включаючи 2,1 мільйона дітей та 1,2 мільйона вагітних жінок, страждають від часткового або важкого недоїдання. При цьому у близько 10 мільйонів людей ще вистачає коштів, аби придбати найнеобхідніше у місцевих маркетах, проте вони часто змушені скорочувати споживання їжі, особливо у періоди коливання валюти, коли ціна на продукти та пальне може зрости за лічені хвилини. Є декілька компаній, котрі можуть постачати у магазини товари, однак через кризу вони зіштовхнулися з дефіцитом ліквідності, обмеженням імпорту та подвійним оподаткуванням. До того ж, якщо імпортувати у Північний Ємен, то можна натрапити на серйозні повітряні та морські блокади. Слід додати й те, що регіон вважають одним із найбільш посушливих у світі, внаслідок чого 80% спричинених конфліктів відбувається через нестачу питної води.

Руйнування і голод можуть спричинити гуманітарну катастрофу в Ємені.
Руйнування і голод можуть спричинити гуманітарну катастрофу в Ємені. Джерело зображення: globalriskinsights.com

Новий виклик – епідемія

Не оминула країну і пандемія COVID-19. У 2017 році Ємен вже боровся з епідемією холери, проте новий вірус спричинив колапс системи державних установ, від яких залежало постачання води, електрики, забезпечення соціального захисту та охорони здоров’я. Медичному персоналу лікарень, в яких лікують хворих на коронавірус, не виплачували зарплатню декілька місяців. Те саме відбувається і з працівниками інших галузей, у першу чергу вчителів, які не отримують платні з 2016 року. Освітяни намагаються підтримувати навчальний процес за рахунок наданої їм у минулому році міжнародної допомоги, однак більшість шкіл у країні все-таки довелося закрити. Це призвело до того, що 7,8 млн дітей залишилися без доступу до навчання.

Велику роботу із запобігання розвитку епідемії проводять партнери Офісу ООН з координації гуманітарних питань: 19 000 волонтерів було мобілізовано до Ємену з метою інформування населення щодо загрози коронавірусу і шляхів його поширення. Партнерські організації також забезпечують необхідні закупівлі, включаючи концентратори кисню, апарати штучного дихання, тести, реагенти тощо.

У такому середовищі панує зовсім не людина, а смерть. На початок 2020 року близько 100 тисяч осіб загинуло внаслідок бойових дій. За підрахунками експертів, вірус COVID-19 при найоптимістичнішому сценарії може інфікувати близько половини населення країни, з них 42 000 випадків стануть летальними. Кожного дня зростає кількість людей, які потребують гуманітарної допомоги, вимушено переміщених осіб і емігрантів, а також сімей на межі бідності.

Війна і голод в поєднання з пандемією COVID-19 ставлять Ємен на межу виживання
Війна і голод в поєднання з пандемією COVID-19 ставлять Ємен на межу виживання. Джерело зображення: UNICEF

Ситуація, в якій потопає Ємен, не може залишати байдужою увесь світ. Шанс на порятунок є лише при повній згуртованості суспільства, що вже призвело до перших позитивних зрушень: кожного місяця, завдяки Глобальному плану гуманітарного реагування ООН (GHRP), у середньому 13 мільйонів жителів по всій країні отримують допомогу від 208 партнерських організацій. Із 2015 року міжнародна спільнота виділила 10 мільярдів доларів на здійснення гуманітарних заходів. ЮНІСЕФ через ряд благодійних програм змогла допомогти десяткам тисяч дітей, які страждали від важкого недоїдання, низького рівня охорони здоров’я та неписьменності. Завдяки розголосу в пресі користувачі інтернету розпочали активну кампанію зі збору коштів на благодійність, а також створили безліч важливих петицій, найпопулярніші з яких (із закликами зупинити війну та голод в Ємені і потік зброї до країни) уже набрали по декілька мільйонів підписів.

Усе це свідчить про те, що людство готове протидіяти насильству і проявам збройної агресії. Подальша динаміка таких дій позитивно вплине не лише на врегулювання кризи в Ємені, але й змінить уявлення суспільства про війну та її наслідки.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(10 голосів)

Також буде цікаво: