Провокація: фільм «Волинь» Акція «Вісла» (28.IV.–29.VII.1947) Культура 

Провокація: фільм «Волинь»

Прикро, але останнім часом мало що змінилося на краще, а 2016 рік, за оцінками Володимира В’ятровича, «став найгіршим роком в українсько-польських стосунках» (Молодь України. – 2017. – 4 травня). Хіба що, як підкреслює українська преса, своєї мети польська влада досягла – нині у Польщі українцями себе називають лише 27 тисяч осіб (дані останнього перепису населення 2002 року). Етнічна чистка очевидна, не так давно на території Польщі мешкало понад півмільйона українців.

Володимир В’ятрович
Володимир В’ятрович. © radiosvoboda.org

Новий порядок денний сучасної польської влади привів до того, що Сейм прийняв ухвалу про геноцид поляків на Волині з боку українців під час Другої світової війни, обминаючи той факт, що полякам пропонували полишити загарбані ними ж українські землі, вибратися за Буг або Сян. В ухвалі не було мови про взаємний терор, відплатні акції з обох боків, причому ці акції УПА не поширювалися на традиційні польські території. До того ж широко розрекламували фільм Войцеха Смажовського «Волинь», який цинічно розігрує історичні невідповідності, використовує міфологію «волинської різанини».

Невипадково саме поляк – президент Міжнародної фундації «Солідарність», член Комітету громадянської солідарності з Україною Кшиштоф Становський наголошує, що фільм показує події на Волині польськими очима, цілковито ігнорує той факт, що єдиними союзниками Польщі у польсько-радянській війні 1919-1921 років були вояки Петлюри з Української Народної Республіки. Навіть не згадано про генерала Марка Безручка, командира Дивізії Січових стрільців, який очолював оборону Замостя від Червоної Армії. Усі вони були зраджені Польщею мирним договором у Ризі в 1921 році, коли Польща визнала Українську радянську республіку, а оборонців Варшави від радянської окупації інтернували. Значна частина цих військовослужбовців була знищена хворобами – їх зрадили й забули. К.Становський змушує замислитися, причому надовго: чому саме нині, коли Україна захищає і себе, і Польщу, і Європу від ординської навали, коли на фронті загинуло близько 20 тисяч українських військовослужбовців, лікарів, журналістів, пенсіонерів, дітей, однобічно змальовано злочин на Волині – чи не виконується замовлення кагебістів з Москви?

Кшиштоф Становський
Кшиштоф Становський. © uacrisis.org

Героїзація злодіянь Армії Крайової (армії колонізаторів) і дискредитація УПА, що протистояла окупантам та колонізаторам на власній землі, стала стрижнем книги Владислава і Єви Сємашків «Геноцид, 1939-1945». Опріч зазначених моментів, не можемо замовчувати діяльності польського екзильного уряду в Лондоні, який вирішив діяти на випередження, аби зберегти Західну Україну у складі Польщі після Другої світової війни, звідси таємний наказ підпільній Армії Крайовій про насильницьке «витіснення» всього українського населення з так званих «кресув всходніх». У відповідь керівництво ОУН і УПА прийняли ультимативне рішення про деполонізацію Західної України. Як результат – почалася масова різанина одне одного. Зло з обох боків очевидне!

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(1 голос)

Також буде цікаво: