Збереження прадавніх традицій Культура Найактуальніше 

Збереження прадавніх традицій

«Чи є на світі вища краса, аніж молода краса українсьої жінки в національному вбранні? В ній зосереджено весь потенціал життєдайної сили української нації, чудо краси природи і духовної енергії роду…»

Володимир Прядко, редактор журналу «Народне мистецтво»

Українське народне вбрання синтезує уявлення народу про красиве і доцільне. Традиція прикрашати одяг здавна побутувала серед східнослов’янського населення та набула розвитку в Україні XVII-XVIII ст., коли гаптування та вишивка досягають художнього рівня, досконалості.

Зберегти ці прекрасні традиції, впровадити у сучасне оздоблення одягу для особливих урочистостей, для сцени, артистів належить, насамеперед, людям творчим і патріотичним, майстерним, з природним естетичним чуттям. Саме ці якості у Ірини Грицюк – старшого викладача кафедри дизайну костюма Львівської національної академії мистецтв. Творить вона сама, а, головне, розвиває у своїх учнів шанобливе ставлення до рідного, народного.

Насамперед важливо не втратити те, що передалося нашому народу у спадок, відрізняє його самобуність серед інших, не зводить усе це нанівець, або на одноманітну, низької проби вишивку-оздобу, інколи виконану машинкою, меркантильно скопійовану китайцями. Вишиваючи, українська жінка вкладала у кожен стібок частинку душі, не нудьгувала пустопроводженням вільного часу, це було її сутністю.

Ірина Грицюк за її майже тридцятип’ятирічний період праці сама створила оригінальні костюми, сукні з полотна за народними мотивами бойківського, лемківського краю. Все, виготовлене мисткинею, відображене у виставках – персональних та у співавторстві. У кількісному вимірі їх нараховується біля 77. Географія проведення цих виставок – не тільки у Львові, на Львівщині, але й всеукраїнська, міжнародна: у Мінську, Римі, Вроцлаві, Ждині, Кішварді (Угорщина), Філадельфії (США)…

Експонати Фестивалю дизайну вишиванки
Експонати Фестивалю дизайну вишиванки, що відбувався у Львові 12-15 липня 2018 р. © varta.com.ua

Серед поціновувачів творчості, відвідувачів її чисельних виставок одягу, виконаного в етностилі, відомі співаки, артисти, люди, закохані у красиве. А ось як влучно написали про побачене Олег Семенишин, редактор часопису «Грегіт», художник Богдан Хрупович, науковець Ярослав Чопик: «…дякуємо за Ваш талант, будемо вічні, коли будуть такі, як Ви. Бо що ми варті без свого, народного, прекрасного, такого, що нас окрилює у світі».

«Хай їх не носять…
Хай на них не мода,
Хай процвітають всякі кімоно,
Але вони – жива душа народу –
Буденність перекреслили давно.»

«Дякую Ірині за артистично зроблений сценічний костюм, красоту якого оглядає цілий світ», – співак Остап Стахів.

Ірина Грицюк – учасник багатьох наукових конференцій з доповідями з питань розвитку мистецтва. Тематика доповідей порушує актуальні, світоглядні, теоретичні, дослідницькі, естетичні аспекти: «Життєвий шлях і наукова діляльність Савини Сидорович», «Християнська символіка в дизайні сучасного одягу», «Багатогранна творчість Стефанії Шабатури» та багато інших. Також мисткиня має друковані публікації в «Народознавчих зошитах» Інституту народознавства НА наук України.

За творчий доробок Ірина Грицюк отримала численні нагороди: подяки, дипломи, грамоти, має звання «Заслужений діяч мистецтв України».

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 голосів)

Також буде цікаво: