Диктатура релятивізму Найактуальніше Суспільство 

Диктатура релятивізму

Сучасні акценти в міркуваннях про диктатуру підмінили осмислення її витоків. Це спричиняє понятійний хаос, у якому диктатурі видимій (судові процеси Кремля над українськими політв’язнями, «диктаторські закони» Верховної Ради попереднього скликання тощо) уже знайшли альтернативу – диктатуру невидиму, що одягла маску абсолютної свободи й зайняла те місце, яке подають як простір спасіння.

Відомо, що диктатура чинить насилля, знецінює життя, веде до масового вбивства. Але навіть останньому негіднику не так просто вбивати, він до чи після вбивства мусить (хоча б сам для себе) знайти виправдання, як Раскольніков зі «Злочину і кари» Федора Достоєвського. Якось один мій знайомий спитав, у чому сенс життя людини? Насправді він не потребував відповіді, відкидав будь-які аргументи. Як виявилося, така поведінка була суєтним пошуком алібі для розтерзаної душі: колись, у часи червоної диктатури, ця людина була причетна до засудження невинних. Отож для нього визнати, що життя має сенс, – це зазнати поразки. Коли життя сенсу не має або цей сенс відносний, то значення колишнього вчинку, а отже, і змарнованого в казематі чийогось життя теж невелике.

На шлях втечі від сенсу життя стають великі і малі диктатори. І ті, що зневажають права людини відкрито, і ті, що носять маски прихильників абсолютних прав людини й у дивний спосіб підважують найбільше право – на життя – чи то до його появи на світ (в утробі матері), чи то у період немічної старості. Серед перших вирізняються ті, що, отримавши вишкіл у своїх кагебістських інструкторів, трактують людину як об’єкт, за яким можна стежити, а у разі потреби – «зачистити» під час спецоперації. Інші хочуть звільнити суспільство від «кайданів» будь-якої форми релігійних та моральних переконань, від потреби обмежувати себе чимось, що можна окреслити як «тиранія остаточності». Однак і перших, і других об’єднує спільне бажання абсолютизувати відносне й робити відносним абсолютне. Єдиною мірою речей для диктаторів є власне «Я» і його забаганки.

«Диктатура релятивізму» Роберто де Маттеі востаннє вийшла в польському видавництві «Prohibita» у 2009 році
«Диктатура релятивізму» Роберто де Маттеі востаннє вийшла в польському видавництві «Prohibita» у 2009 році

Видимі й невидимі диктатори критикують одні одних, але насправді їхні погляди міцно переплелися. Вони стали взаємозумовленими. Наприклад, сучасні релятивісти не визнають того, що існують недискусійні вартості. Вони виступають за аборти та евтаназію, за стать як соціологічну, а не біологічну категорію, і проти того, що основа сім’ї – це обов’язково чоловік і жінка. Але ж хіба не автор терміна «диктатура пролетаріату» Карл Маркс разом із Фрідріхом Енгельсом у праці «Походження сім’ї, приватної власності й держави» намагався довести, що походження, суть і характер сім’ї є не природними, а історичними, відносними явищами. Отже, відмінність статей випливає не із самої природи, а випадково переважає у певному просторі культури, яка створює й приписує «ролі» чоловікові та жінці…

Поняття «диктатура релятивізму» вперше вжив Йосиф Рацінгер, а італійський учений та публіцист Роберто де Маттеі (на фото. – Авт.) так назвав свою працю. Саме у ній показано динаміку трирівневого утвердження цієї диктатури. На першому етапі заперечують існування об’єктивної правди, наслідком чого є зрівняння добра і зла, гріха та доброчинності. На другому маємо справу з інституціалізацією моральних збочень, яка виявляється у перетворенні особистої нечесності (підлості) на суспільне добро. На третьому уможливлено суспільний осуд та правове покарання добра.

Сучасній людині варто над цим задуматися, бо проти диктатури видимої ми навчилися тримати лінію оборони – і на Майдані, і під Донецьком… Моральні редути не менш важливі, інакше серед дискусійних тем може з’явитися і право на існування кожного з нас.


ПОТЕНЦІАЛ ДУМКИ

«Концепція свободи з’являється на світ разом із християнством, яке надало людині абсолютну вартість з огляду на її ідентичність як Божої дитини».

Ґеорґ Геґель


  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 голосів)

Також буде цікаво: