Повітряний апокаліпсис у Китаї Дайджести Найактуальніше 

Повітряний апокаліпсис у Китаї

Nowe-Panstwo_logoNiezależna gazeta Polska «Nowe Państwo». Лютий, 2017.

Автор: Hanna Shen. Оригінальний текст доступний за адресою: http://www.panstwo.net/4112-powietrzna-apokalipsa-w-chinach. Переклад Анни Мончук.


 

Три роки тому китайська влада оголосила боротьбу зі смогом. Проте, незважаючи на вжиті заходи, невдовзі Піднебесну вкотре покрив густий смог. На початку року в багатьох китайських містах запровадили так званий червоний сигнал тривоги, тобто найвищий ступінь загрози забруднення повітря. Відомий китайський психолог і публіцист Тан Їнґхонґ доводить наявність повітряного апокаліпсису в КНР.

Комуністична влада Китаю оголосила боротьбу зі смогом у 2013 році після того, як отримала доповідь від учених про забруднення довкілля. Доповідь була скрупульозною, дані збирали протягом шести років. Але результати були настільки шокуючими, що їх не опублікували – боялися масових протестів.

З неофіційної інформації стало відомо: у китайських містах 90% підземних вод є забруднені, з них 60% – критично. Тільки за 2010 рік китайський смог вбив 1,2 млн людей. У доповіді також йшлося про «ракові села», у яких смертність від злоякісних пухлин швидко зростає через забруднення ґрунтових вод хімічними, промисловими і сільськогосподарськими речовинами. Статистика вказує на те, що від ракових захворювань щорічно помирає 2,7 млн китайців. Найбільшою є група жертв, хворих на рак легенів, що свідчить про високий рівень забруднення повітря. На другому місці – рак травної системи. Його розвитку сприяє поганий стан питної води і забруднення ґрунту.

Хворий на рак фермер Ван
Фермер Ван із невеликого села поблизу міста Усі в провінції Цзянсу – один із багатьох, хто останнім часом захворів на рак. Хоча точні причини масових захворювань у цій місцевості невідомі, Ван переконаний, що його хвороба спричинена вживанням води, забрудненої місцевими заводами. У лютому 2013 року китайський уряд вперше визнав, що збільшення кількості онкохворих у регіоні зумовлене забрудненням води небезпечними хімічними відходами. © Чжао Янь / Greenpeace

Без блакитного неба та білих хмар

У 2015 році Хай Їнґ, відома журналістка-розслідувачка, яка у 2001-2013 роках працювала на громадському телебаченні CCTV, вирішила показати, яким високим є ступінь забруднення довкілля у Китаї. Вона виклала в Інтернет фільм, який називався «Під куполом». Він не лише демонструє, наскільки сильно отруєне повітря у Піднебесній, але й описує проблематику суспільних змін – тиск з боку енергетичного лобі, опір місцевої влади і недотримання прийнятих законів.

Хай Їнґ під час презентації
Хай Їнґ під час презентації свого документального фільму «Під куполом». © chinasmack.com

Хай зізналася, що створити такий фільм її підштовхнула власна сімейна історія. Коли була вагітною, дізналася, що її дитина має пухлину, яку доведеться оперувати відразу після пологів. Лікарі зізналися журналістці, що у Китаї дедалі більше дітей народжуються хворі, бо довкілля є сильно отруєним.

«Коли у 2004 році я розмовляла з шестирічною дитиною, яка ніколи не бачила блакитного неба і білих хмар, я не розуміла, що з тим, про що вона говорить, може також зіткнутися моя дочка. У Пекіні в 2014 році повітря протягом 175 днів було сильно забрудненим. Це означає, що у мене не залишається виходу – фактично, півроку я змушена тримати свою доньку вдома, наче в’язня. Колись я дивилася серіал «Під куполом». Це історія маленького містечка, яке раптом опинилося під куполом, який з’явився невідомо звідки. Жителі залишилися відрізаними від світу і не мали можливості вибратися назовні. Одного дня я зрозуміла, що ми живемо у такій самій реальності», – сказала Хай.

Найкраща цензура на смог

Фільм Хай Їнґ дуже популярний в Інтернеті, лише впродовж першого тижня його переглянули 300 млн разів. Одразу міністерство державної безпеки КНР наказало його видалити з усіх порталів, а журналістка стикнулася з репресіями. Це відбувалося тоді, коли провідні партійні чиновники запевняли, що охорона довкілля є пріоритетним напрямком їхньої політики.

На початку 2017 року, коли смог знову накрив Китай, влада поводила себе схожим чином – блокувала інформацію. У середині січня китайське метеорологічне бюро відправило повідомлення до своїх локальних відділень, аби вони перестали створювати власні попередження про смог. Натомість варто було впровадити єдину систему попереджень для всієї країни. Після консультацій з владою Центральне бюро мало готувати такі напрацювання та розсилати їх до місцевих органів. Також вони разом зі ЗМІ отримали наказ вживати слово «туман», а не «смог», коли видимість падає не нижче 10 км.

Над Пекіном – «туман»
Над Пекіном – «туман». © econ274.academic.wlu.edu

«Якщо закрити людям роти, то небо стане блакитним», – насміхається з владної цензури один дописувач Weibo (китайський відповідник Twitter). Інформаційна блокада не в змозі приховати проблему.

Забруднення повітря у Пекіні на початку 2017 року перевищило 500 одиниць. Це у 20 разів більше, аніж верхня максимальна межа, що її встановила Всесвітня організація охорони здоров’я. Було відмінено багато авіаперельотів, перекрито чимало автострад навколо столиці та скасовано заняття у школах. У Пекіні і в безлічі інших міст ввели червоний сигнал тривоги, тобто найвищий рівень загрози забруднення. Також влада оголосила подальші кроки боротьби зі смогом. До прикладу: Цай Ці, в.о. мера Пекіна, сказав на зустрічі із мешканцями столиці і журналістами, що будуть створені нові спеціальні підрозділи поліції. Їхнім завданням стане, зокрема, покарання людей, які використовують гриль на свіжому повітрі, спалюють сміття, деревину й іншого роду біомасу. Цай також повідомив про 30-відсоткове обмеження використання вугілля у 2017 році, про закриття 500 фабрик, відповідальних за найвище забруднення у регіоні, і про модернізацію 2,5 тис. підприємств. Китайська влада також запевнила, що до 2020 року інвестує 361 млрд доларів у відновлювані джерела енергії.

Відсутність узгодженої програми

Проте боротьби з грилями чи штрафів для мешканців, які палять вугілля, недостатньо. Немає узгодженої програми «зцілення» отруєного довкілля. Один із провідних американських експертів у справах охорони довкілля Джеймс Ленц у своєму інтерв’ю для гонконгської газети «South China Motning Post» каже: незважаючи на те, що у першій половині 2015 року Китаю вдалося знизити рівень забруднення довкілля у великих містах, він і надалі сильно відхиляється від міжнародних стандартів. І проблема, як демонструє початок 2017 року, на жаль, повертається. Ленц не вважає, що КНР спроможна обмежити великомасштабне отруєння смогом. По-перше, через відсутність відповідно навченого персоналу, які б стежили за дотриманням обов’язкових екологічних стандартів. По-друге, через низький особистий рівень відповідальності підприємців та пересічних громадян. Перш за все, бракує узгодженої програми боротьби зі забрудненням. «У Лос-Анджелесі ми розробили такий план, ми знали, які були чинники погіршення довкілля, що призвело до них і які способи зменшення негативного впливу найкращі. Такого плану у китайських містах нема», – вважає Джеймс Ленц. Водночас інші експерти підкреслюють, що офіційні дані про довкілля у Китаї залишаються недостовірними.

Самі китайці не вірять, що дії влади вплинуть на ситуацію, тож дедалі частіше люди, особливо багаті, залишають райони, у яких неможливо дихати. Одна з туристичних агенцій повідомила про 150 тис. китайських громадян, які лише за один місяць виїхали закордон, щоб уникнути отруйних випарів. Подалися переважно на Мальдіви, в Австралію, Індонезію та Японію. Також є люди, які вирішили переїхати у менш забруднені райони Китаю. Але смог також не полегшує й пересувань по КНР, адже видимість вкрай обмежена – менше 50 м. У перші дні січня Beijing Evening News поінформувала, що найбільше круїзне судно з понад 2000 особами на борту затрималося в морі на два дні, тому що густий смог унеможливив його безпечне швартування. «На відміну від пасажирів, які були затримані через смог, наприклад, в аеропортах, ми могли користуватися басейном і тренажерним залом, щоб убити час», – розповів газеті один із пасажирів після того, як судно нарешті пришвартувалося в порту Тяньцзінь.

Китайці щоразу частіше купують домашні очищувачі повітря або чисте повітря, імпортоване в контейнерах з таких привабливих і чистих країн для еміґрантів, як Австралія і Нова Зеландія. Порція, яка забезпечує 130 вдихів, коштує 18 доларів. Шанхайська компанія Frog Dezign розробила спеціальну маску AirWaves, яка самостійно контролює рівень забруднення повітря. Frog Design оголосила про те, що у майбутньому маска буде випускати аромати, видавати звуки і показувати зображення, які дозволять відірватися від сірої (забрудненої) реальності.

Спеціальна маска AirWaves
Спеціальна маска AirWaves від шанхайської компанії Frog Dezign може самостійно визначати рівень забрудненості повітря, інформуючи про це власника за допомогою мобільного додатка. © wsj.net

Довга ера смогу

Про те, що покращення якості повітря не настане швидко, говорить Тан Їнґхонґ, китайський психолог і публіцист, який часто у своєму блозі порушує проблеми забрудненого довкілля в КНР. Тан каже, що Піднебесна зараз переживає повітряну катастрофу, тож китайцям доводиться жити в еру смогу. І це буде, на думку китайського психолога, довга ера, якщо тему смогу та забрудненого довкілля не можна буде обговорювати відверто. «У нашому суспільстві навіть офіційних осіб, завданням яких є прийняття рішень та скерування політики у русло технологічного розвитку, тримають громадян у невіданні. Як результат – значна кількість безцінних соціальних ресурсів витрачається на покарання за дріб’язкові дії, які насправді мало впливають на забруднення, наприклад, за використання грилю і т.п. Хоч ці маленькі дії справді можуть впливати на виникнення та погіршення смогу, вони не можуть бути його вирішальною або основною причиною. Не маючи ніякого опертя, яке ґрунтувалося б на реальних дослідженнях, додаткові обмеження і заборони лише дратуватимуть людей, які відчутно страждають від наслідків забруднення довкілля. Такі дії поглиблюватимуть недовіру до привілейованої правлячої меншості», – написав в одній зі своїх останніх статей Тан.

Незважаючи на відсутність доступу до інформації та блокування дискусії, про що пише Тан Їнґхонґ, китайські користувачі інтернету живуть темою смогу. Особливо яскраві дискусії проводять батьки на WeChat, дуже популярній китайській платформі для спілкування. Коли у перші дні цього року смог огорнув Пекін, група батьків створила петицію в Інтернеті, вимагаючи встановити у школах системи очищення повітря. Лист швидко поширився у мережі – протягом 24 годин з моменту його створення, понад півмільйона людей прочитали цей лист, і майже 3 тисячі прокоментували його. Наступного дня влада столиці Китаю почала реагувати: системи очищення встановили у багатьох школах.

Системи очищення повітря у школах
Після того, як у деяких містах північно-східного Китаю через критичний рівень забруднення повітря відмінили заняття у школах, у багатьох із них почали встановлювати системи очищення. © China News Service

У WeChat більшість коментарів батьків щодо смогу і його впливу на здоров’я дітей, як видається, є персональними. «Вчора у нашій дискусійній групі у WeChat я прочитала записи батьків про симптоми, які з’являються у їхніх дітей, наприклад кашель. Батьки занепокоєні, і я теж», – написала мама одного з учнів початкової школи в Пекіні. На іншому дискусійному форумі батьки критикували недостатність кроків, вжитих владою, наприклад, закриття шкіл на декілька днів. Хтось зауважив, що у Національному музеї встановлені системи очищення повітря, а така установка в школах чомусь стала проблемою. «Антикваріат дуже важливий, бо він презентує наше минуле, але наші діти теж дуже важливі, адже вони – наше майбутнє», – справедливо зауважив хтось із батьків.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(5 голосів)

Також буде цікаво: