Маски забруднюють довкілля: як людська байдужість руйнує планету Найактуальніше Суспільство 

Маски забруднюють довкілля: як людська байдужість руйнує планету

Коли наступного разу будете в парку, на пляжі чи на відпочинковій базі, спробуйте звернути увагу на місцевість навколо. Упевнений, що серед побаченого знайдеться декілька викинутих масок, пляшок з-під дезінфікуючих засобів, рукавичок та інших предметів, без яких неможливо уявити безпечне життя у 2020 році. Пандемія COVID-19 внесла корективи у нашу буденність, позбавила впевненості у майбутньому. Невидимий ворог, з яким зіткнулося суспільство, кинув виклик не тільки нашому здоров’ю, але й довкіллю. Для протистояння цій загрозі потрібно усвідомити, що в такий складний час дії однієї людини можуть безпосередньо впливати на життя іншої.

Екоактивісти б’ють на сполох

«Opération mer propre» (з франц. операція «Чисте море») – це громадська ініціатива французької екологічної організації в Середземному морі, основна мета якої – очищення узбережжя поблизу одного з курортів Лазурного узбережжя в Антібі. Ще в кінці травня цього року один із засновників групи, Лоран Ломбард, у своєму Facebook поділився фотографіями одного дня роботи на узбережжі. Він був дещо здивований знахідками, оскільки, крім звичного мотлоху, активісти витягнули кілька десятків одноразових масок та латексних рукавичок. У той час Європа поступово почала скасовувати суворі карантинні обмеження. Люди масово виходили на вулиці, у зв’язку з чим, як повідомляє BBC, прибиральники Парижа скаржилися на величезну кількість масок, розкиданих по тротуарах.

Сміття з пляжу Гольф Жуан
Сміття з пляжу Гольф Жуан. Джерело зображення: Opération Mer Propre

Згідно з підрахунками Конференції ООН з питань торгівлі та розвитку (UNCTAD), призупинення роботи промислових структур через пандемію зменшило кількість викидів парникових газів в атмосферу на 5%. Однак проблема пластикового забруднення стає все більш загрозливою на фоні поширення коронавірусної хвороби. За даними консалтингової фірми Grand View Research, глобальні продажі масок для обличчя зросли від 188 млн доларів у 2019 році до 166 млрд доларів у 2020-му. Свої мінуси також має соціальне дистанціювання: люди сидять вдома і замовляють безліч товарів з доставкою, упакованих у пластикові коробки. Згідно з UNCTAD, близько 75% коронавірусного сміття, передусім засоби індивідуальної гігієни, стануть відходами, які будуть засмічувати моря та сміттєзвалища.

Одноразові маски забруднюють моря й океани
Одноразові маски забруднюють моря й океани. Джерело зображення: Opération Mer Propre

Майже усі маски – від дешевих одноразових до дорожчих респіраторних – містять пластик. Вони мають у собі декілька шарів поліпропілену (найчастіше його використовують для виробництва плівки), мікроволокна якого не розчиняються у воді, сприятливі для шкіри та не алергенні. Дорожче захисне спорядження виготовляють з поліуретану (складова виробництва домашніх губок для миття поверхонь). Навіть якщо хтось викине маску, рукавицю або флакон з-під антисептика на вулиці, то з великою ймовірністю, завдяки дощовим потокам, усе це може опинитися у воді, де пластик розкладатиметься протягом 450 років і накопичуватиме на своїй поверхні різні бактерії та мікроби.

Одноразові маски на пляжах Гонконгу
Маски на пляжах Гонконгу. Джерело зображення: OceansAsia

Пластик став всюдисущим робочим матеріалом сучасної економіки – це сталося завдяки його низькій вартості та високій функціональності. За результатами Світового економічного форуму, який відбувся у 2016 році, основні сфери застосування пластику в Європейському Союзі – це упаковування (39%), будівництво (19,7%), автомобільна промисловість (8,9%) та інші споживчі галузі (22,4%). Використання пластику збільшилося в двадцять разів у другій половині минулого століття. У 2020-х роках ця кількість подвоїться, а пандемія прискорить процес.

У рейтингу найбільших виробників відходів на одного мешканця, який сформулювало USA Today на основі бази даних Світового банку What a Waste, Україна посідає 9 місце. За показниками 2019 року, кількість виробленого сміття на душу населення у нас становить 10,9 тонн (загальна річна кількість відходів – 474 млн тонн). 448 млн тонн – це небезпечні відходи, решта 26 мільйонів – побутові та сільськогосподарські. Зростанню таких цифр сприяє відсутність фінансування та неправильна утилізація відходів. Зараз до цього переліку можна віднести ще й подвійне упаковування доставки (у пакунок додають антисептик, серветки, другий шар плівки) та збільшення медичних відходів, яких ще до пандемії у середньому за рік виробляли 380-400 тисяч тонн.

Громадські ініціативи проти пластикового забруднення

OceansAsia – це природоохоронна організація, що розгорнула свою діяльність в Азії. Її учасники та волонтери борються з пластиковим забрудненням, а також відслідковують незаконні випадки риболовлі на азійських узбережжях. Вони зіштовхнулися з проблемою, схожою до ситуації на Лазурному березі.

Два рази на місяць команда працівників відвідує острови Соко, які розташовані неподалік Гонконгу, і під час останніх поїздок вони виявили безліч хірургічних масок, які дрейфували уздовж берегової лінії. Населення Гонконгу – 7 мільйонів людей, які в умовах суворого карантину щоденно носили одну-дві маски. Це пояснює той факт, що використані маски продовжують прибувати до берегів у значних кількостях. Активісти OceansAsia намагаються відстежувати потенційні джерела накопичення відходів, враховуючи напрямок вітру та припливи. Важливу роль також відіграє форма і вага предмету, викинутого у воду. Справа в тому, що міграція об’ємних та високих предметів, таких як пластикові пляшки чи полістеринові ящики, частіше за все залежить від напрямку вітру, а от важчі речі пливуть нижче у воді і спрямовуються течією. Маски легкі, вони не опадають на дно, проте ускладнюють пересування риб та стають для них справжньою пасткою. До того ж морські тварини можуть сплутати подібні предмети з їжею.

Типовий «улов» активістів OceansAsia
Типовий «улов» активістів OceansAsia. Джерело зображення: OceansAsia

В Україні функціонує декілька кліматичних організацій, які привертають увагу громадськості до проблеми пластикового забруднення. Серед них – Fridays For Future Ukraine. Це частина міжнародного кліматичного руху, натхненником якого стала екоактивістка Грета Тунберг. Учасники об’єднання проводять публічні протестні акції у різних містах України та підвищують рівень обізнаності громадян щодо актуальних екологічних проблем. Також слід приділити увагу організації «Україна без сміття», основна мета якої – створення всеукраїнської мережі сортування сміття та чесний моніторинг у сфері поводження з відходами.

«Україна без сміття» пропагує сортування відходів
«Україна без сміття» пропагує сортування відходів. Джерело зображення: nowaste.com.ua

Як уникнути катастрофи

Зрозуміло, що проблему пластикового забруднення неможливо вирішити за декілька днів, однак ми можемо докласти зусиль, аби не довести її до критичної точки. У глобальному плані країнам слід задуматися над тим, щоб відмовитися від пластику та використовувати у виробництві його замінники. Уже зараз нам відомо про безліч нетоксичних та легко перероблюваних матеріалів, які могли б замінити пластик, серед яких скло, кераміка, натуральні волокна, папір, картон тощо.

Якщо говорити особисто про кожного, то нам слід переосмислити кількість пластикових виробів, із якими ми маємо справу щодня. В умовах пандемії також можливо дбати про довкілля: за рекомендаціями Всесвітньої організації охорони здоров’я, регулярне миття рук захистить вас від зараження COVID-19 краще, ніж постійне використання рукавичок. Також маски на тканинній основі здатні замінити одноразові – їх можна повторно використовувати після прання. Міністерство захисту навколишнього середовища рекомендує перед утилізацією масок та рукавичок покласти їх у пакет, щільно його зав’язати і витримати в домашніх умовах приблизно 72 години, а потім викинути в закритий контейнер для відходів. Лише щиро дбаючи один про одного та наше довкілля, ми можемо впоратися з новими викликами та запобігти розвитку вже відомих проблем, які захочуть нагадати про себе в умовах кризи.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(8 голосів)

Також буде цікаво: