Bienvenido al infierno. Чому іспанські ультрас «Райо Вальєкано» опинились на Донбасі Найактуальніше Суспільство 

Bienvenido al infierno. Чому іспанські ультрас «Райо Вальєкано» опинились на Донбасі

Іспанія та Донбас – здавалося б, що спільного? Що об’єднує цю могутню країну та дотаційний регіон України? Відповідь на це питання відшукати практично неможливо… Неможливо до початку війни на Донбасі.

Як не дивно це чути, але один із районів у Мадриді, а саме Вальєкас став одним із тих, де населення активно підтримує колабораціоністів на Сході України.

Чим живе Вальєкас?

До середини минулого століття Вальєкас був окремим містом і лише у 1950 році був приєднаний до Мадрида. Якщо запитати місцевого, скажімо, звідки він, то у відповідь почуєш зовсім не назву столиці Іспанії, а назву району, а саме – Вальєкас.

Взагалі цей район дуже депресивний. У ньому проживає багато іммігрантів. Більшість місцевого населення не працює принципово, адже фінансовою допомогою їх забезпечує держава.

Нероби, що мешкають у робочому районі, – оксюморон двадцять першого століття. Проте це ніяк не заважає багатьом жителям цього району підтримувати лівоцентричні погляди на cвіт.

Хто такі «Буканерос»

Радикальне фанатське угрупування футбольного клубу «Райо Вальєкано» «Буканерос» («пірати») налічує на сьогодні п’ятсот людей, а започаткували його семеро хлопців. Останні у 1992 році приєднались до потужних місцевих вболівальницьких груп – «Командо Вальєкас» і «Брігадас Франлрохас».

500 активних «піратів» створюють необхідну атмосферу
500 активних «піратів» створюють необхідну атмосферу і на стадіоні, і поза ним. © futbol.as.com

Вищезгадана назва «пірати» має тісний зв’язок із Дівою Кармен, яка є покровительницею вальєканців. На честь Кармен щорічно в липні у цьому районі влаштовують показові морські бої, які, звичайно, не можуть обійтися без піратів.

Про відносини вальєканців із командою

Тут варто згадати цікавий випадок із життя «Райо Вальєкано», а саме у сезоні 1949/1950, коли місцеву публіку не влаштувала біла форма команди. Справа в тому, що білі футболки були й у мадридського «Реала», який для трудових вальєканців є ознакою аристократії і прихильності диктатури Франко. Тому абсолютні білі тони були розбавлені червоною діагональною стрічкою, більше ненагадуючи про іспанський футбольний гранд.

Взагалі стосунки між клубом і його футбольними фанатами дуже теплі. Останні мають прямий вплив на рішення функціонерів «бджіл» (прізвисько «Райо Вальєкано»). Так у 2011 році фанати змусили родину Руїс-Матеус продати акції Раулю Мартіну Преса.

Також пригадаймо нещодавній сканадал із Романом Зозулею, який спровокували ті ж радикальні вальєканці. Головною причиною цькування Романа стало те, що українець фінансово допомагав «Азову». Про це розповів Серхіо Бессера (про нього мова буде далі). Як наслідок, в очах ультралівих вальєканців він – «фашист-нацист». Прибувши в стан команди «вальєканців» Роман зіткнувся із тим, що на його першому тренуванні з’явився банер із такими словами: «Вальєкас – не місце для нацистів. Забирайся». Хоча авторитетне іспанське видання El Pais у своєму матеріалі спростувало такі закиди «піратів». Адже немає жодних доказів, що Зозуля використовував нацистські символи. Також його не було помічено за расистськими чи антисемітськими висловлюваннями. Він, на відміну від Ді Каніо чи Георгіоса Катідіса, не вітав фанатів фашистським жестом. Тому такі звинувачення є безпідставними.

Знаменитий банер на стадіоні
Знаменитий банер на стадіоні з нагоди першого тренування Романа Зозулі. © marca.com

Не оминув ситуацію, що склалась, і міністр закордонних справ України Павло Клімкін, назвавши ситуацію із Зозулею провокацією Москви. Підтримав футболіста також Петро Порошенко, який сказав, що цей конфлікт є спланованою акцією Кремля в дусі гібридної війни проти України. Цікаво, що гравець «Райо Вальєкано» Разван Рац, який свого часу виступав за донецький «Шахтар» заявив, що Зозуля – хороший хлопець, а підтримувати свою країну і бути нацистом – це дуже різні речі. Взагалі самі іспанські вболівальники назвали цю ситуацію «Ганьбою нашого (іспанського) футболу. Коли гравця дискримінують за герб його країни». А самих вболівальників «Райо» – покидьками.

До слова, вболівальники приходили команді на допомогу, коли остання перебувала у фінансовій скруті, збираючи гроші на заробітні плати для гравців і решти працівників команди.

«На помощь братскому народу…»

У вересні 2014 року вищезгаданий іспанець на ім’я Серхіо Бессера відправився у зону конфлікту, аби взяти до рук зброю і воювати за «бананові» республіки.

Очнвидно, що прихильник комуністичних ідей потрапив на Донбас через Ростов. Як зізнається досвідчений футбольний фанат в одному з нещодавніх інтерв’ю українській пресі, російський прикордонник сказав, що він назад до Росії повернутися зможе хіба у дерев’яному ящику. Це попередження взагалі ніяк не вплинуло на Бессеру, і той подався шукати «комуністичного щастя» на підконтрольній бойовикам території.

Питання грошей? Ні. Принаймні, так запевняє сам іспанець. За його словами, він вирушив на Донбас, аби підтримати місцеве населення і боротися проти фашизму. Лише промов слово «фашист» – і Серхіо помчиться «рятувати світ».

Бессера (другий праворуч) із проросійськими колабораціоністами
Бессера (другий праворуч) із проросійськими колабораціоністами. © radiosvoboda.org

Проблема у тому, що Серхіо далеко не один такий індивід, адже іспанська поліція у лютому 2015 року затримала вісьмох бойовиків, які щойно повернулись із Донбасу. Незважаючи на грунтовну доказову базу, ніхто з них не опинився за гратами. Сам Бессера назвав це все «цирком», повідомивши, що їх випустили після п’яти годин у відділку. Усі обвинувачення були зняті, а у жовтні справа була закрита. Хоча сторінка того ж Серхіо кишіє фотографіями з Донбасу. Тут він тримає у руках автомат Калашникова, а на іншій знимці вже позує із іншими бойовиками. За період на окупованій території (а це чотири місяці), Серхіо встиг повоювати у батальйонах «Восток» і «Привид». За словами вальєканця, у «Привиді» разом із ним було десять іспанців. У інших батальйонах – більше.

Серхіо народився і проживає у Вальєкасі, тобто не з чуток знає про життя одного з мадридських районів. Шість років свого життя іспанець присвятив активній діяльності у рядах ультралівих мадридських ультрас (перед відправкою на Донбас покинув «Буканерос»).вОкрім активної підтримки місцевої команди на стадіоні «Естадіо де Вальєкас», цих хлопці часто можна зустріти на вуличних мітингах, акціях, де зазвичай свої вимоги владі висувають ліві.

У листопаді 2012 року під час однієї з таких акцій у рюкзаку представника «Буканерос» було знайдено вибуховий пристрій. Альфонсо Фернандес Ортега отримав чотири роки ув’язнення.

Щоправда, свою безкарність перед законом гарячі іспанські голови сповна відчули на окупованих територіях Донбасу. Вони не бояться і не приховують того, що вони були або є активними учасниками конфлікту на Сході України.

Так вони організували щось схоже на бригаду, яку назвали іменем Карлоса Паломіно. Останній шістнадцятирічний хлопчина із Вальєкаса – прихильник комунізму, якого вбили під час сутички в метро у 2007 році. До цього підрозділу входять виключно іспанці, а сам Бессера називає їх своїми мадридськими друзями.

Один із учасників бригади Карлоса Паломіно (крайній ліворуч)
Один із учасників бригади Карлоса Паломіно (крайній ліворуч). © radiosvoboda.org

Невже допомагати мирному народу Донбасу можна лише за допомогою автоматних черг? На жаль, для багатьох в Європі ця війна є незрозумілою. Багато хто сприймає інформацію викривлено і неправильно. Пропаганда не стоїть на місці. А у випадку із вальєканцями, підігріваючи їхні історичні переконання, вимальовує певну ілюзію. Ілюзію минулої епохи, де вони готові вмерти за свої утопічні ідеї, за «комуністичний рай», який свого часу став пеклом і катівнею для десятків мільйонів людей по всьому світі.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(4 голоси)

Також буде цікаво: