Українська планета Планета 

Українська планета

Штат Парана (Estado do Paraná) – куточок на півдні Бразилії, який із кінця XIX ст. слугував прихистком для десятків і сотень тисяч українських еміґрантів. 80% усіх бразильських українців (а їх на тепер близько півмільйона) мешкають саме у цьому штаті.

Сьогодні у місті Прудентополіс 75% населення – українського походження. Тут діє українська греко-католицька церква святого Йосафата, а вулиці названі іменами Лесі Українки і Тараса Шевченка. В іншому місті штату, Уніау да Віторія, мером якого є українець Петро Іван Ільків, 2015 р. відкрили четвертий пам’ятник Шевченку в країні. Саме тут із 1924 р. Виходила друком українська еміґрантська газета «Хлібороб», редакція якої згодом переїхала до столиці штату Курітібі.

Парохіальний центр Святого Йосафата (Прудентополіс)
Парохіальний центр Святого Йосафата (Прудентополіс)
Вулиця Тараса Шевченка (Прудентополіс)
Вулиця Лесі Українки (Прудентополіс)

У списку відомих бразильців із українським корінням, який пропонує португальська Вікіпедія, 35 прізвищ. Серед них – поетеса Гелена Колодій, політична діячка Серіс Слесаренко, художник Мігел Бакун, історик Ніколау Шевченко, співачка та телеведуча Еліана, режисер Ектор Бабенко, учителька Марія Берушко, яка героїчно загинула, рятуючи дітей під час пожежі у школі. Проте тут не названі крупні бізнесмени, власники магазинів та підприємств, якими пишається українська община.

Слід зауважити, що українці здолати тернистий шлях до успіху в Бразилії. Перша хвиля еміґрантів на американський континент у 1890-х роках складалася з безземельних і малоземельних галицьких селян, які мусили покинути рідний край через матеріальну скруту. У Бразилії на них чекали неосвоєні, безпросвітні ліси, у яких слід було відвойовувати простір для звиклої нашим людям хліборобської праці. Їхню тривогу й тугу в поетичному циклі «До Бразилії!» закарбував Іван Франко:

Що то ще жде тебе на океані?
Що у Бразілії, в славній Парані?
Що то за рай ще тобі отвираєсь
В Спіріту Санто і Мінас Джераес?

Нащадки українських переселенців у Парані не забувають історичну Батьківщину, а навпаки – «намагаються дотримуватись старовинних звичаїв і плекати дух спільноти, заснований на колективній обробці землі», – підкреслює португаломовний “National Geographic”. На те, як українська община плекає свою культурну ідентичність (зокрема через писанкарство), звертає увагу і бразильське телебачення.

Наша діаспора із країни карнавалів дихає Батьківщиною: найбільше це помітно під час доленосних подій в Україні, як-от референдум щодо незалежності 1991 р., Революція Гідності та війна на Донбасі.

  1. 5
  2. 4
  3. 3
  4. 2
  5. 1
(0 голосів)

Також буде цікаво: